Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCXONEPS4PSVWiiUSwitch
Okładka Spheroids (PC)
OkładkaSpheroids (PC)

Spheroids

Humorystyczna platformówka 2D, opracowana i wydana przez niezależny hiszpański zespół Eclipse Games. Spheroids zabiera nas do kanciastej wersji Ziemi, która stała się celem ataku obcych z innego wymiaru.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | humorystyczne

Spheroids Premiera

5sty2017

WiiU

10sty2017

PS4 PSV

10lut2017

PC XONE

20lip2018

Switch

Gry podobne do Spheroids

Croc: Legend of the Gobbos

Lomax

Rayman

Spheroids to wydana na platformę PC, PS4 itd. humorystyczna gra platformowa 2D osadzona w kolorowym, pixel artowym świecie. Za stworzenie i wydanie tej wesołej produkcji odpowiedzialne jest hiszpańskie studio Eclipse Games, mające już na swoim koncie takie tytuły jak zręcznościowa strzelanka Tachyon Project i gra wyścigowa Super Toy Cars. Podczas projektowania Spheroids autorzy inspirowali się kultowym Super Mario Bros. oraz serią Pang (Buster Bros), z której zapożyczona została jej charakterystyczna broń – wystrzeliwany pionowo w górę harpun. Innym źródłem inspiracji była japońska seria platformowa Umihara Kawase, której bohaterka mogła huśtać się na linie, zaczepianej o elementy otoczenia. Podobną umiejętnością dysponuje protagonista Spheroids.

Fabuła

Głównymi bohaterami Spheroidsekscentryczny naukowiec Otto oraz nerwowy chłopiec Lucas – mieszkańcy alternatywnej wersji naszej planety, w której wszystko jest kanciaste. Otto jest wyznawcą teorii spiskowej, według której rząd ich świata ukrywa przed obywatelami istnienie alternatywnych wymiarów. Teoria okazuje się prawdziwa, gdy kanciasty świat staje się celem inwazji obcych pochodzących z innej rzeczywistości. Mowa o przypominających piłki Sferoidach, których celem jest przekształcenie wszystkiego i wszystkich na swoje okrągłe podobieństwo. Uzbrojony w zmodyfikowaną, szybkostrzelną wiertarkę i wspierany wiedzą techniczną Otta, młody Lucas wyrusza do walki ze Sferoidami, aby uratować swój kanciasty świat.

Mechanika

Spheroids należy do gatunku side-scrollowych gier platformowych, w których świat gry przedstawiony jest w dwóch wymiarach, a całą akcję obserwujemy z boku. Naszym zadaniem jest eksploracja kolejnych poziomów i walka z panoszącymi się wszędzie Sferoidami. Okrągłych przeciwników eliminujemy przy pomocy specjalnego narzędzia, miotającego harpun rozwijający za sobą żelazną sprężynę. Zabawę utrudnia fakt, że pocisk ów możemy wystrzeliwać jedynie pionowo w górę, albo pionowo w dół (podczas skoku). Niejakim pocieszeniem jest fakt, że aby zrobić krzywdę przeciwnikowi, nie musimy koniecznie trafić go grotem harpuna. Jeśli skaczący Sferoid napotka na swej drodze sprężynę ciągnącą się za pociskiem, również odniesie obrażenia. Sprężyny, rzecz jasna, nie zostają w miejscu wystrzelenia na zawsze, lecz szybko się zwijają, co wymusza używanie ich w bliskiej odległości od przeciwników.

Owa wiertarka służy nam nie tylko jako broń na Sferoidy, ale także jako przydatne narzędzie. Możemy za jego pomocą rozwalać określone elementy otoczenia, aby uzyskać dostęp do nowych pomieszczeń, a także aby zdobyć ukryte w klockach przydatne przedmioty. Bonusy i power-upy czasami wylatują też z pokonanych przeciwników, a niektóre możemy zakupić w rozstawionych tu i ówdzie automatach do gier. W zamian za odpowiednią sumę kanciastej waluty, której duże ilości rozrzucone są po planszach, możemy zaopatrzyć się w dodatkowe życia, osłonę albo paczkę dynamitu.

Oprócz wiertarki, ważnym atutem w arsenale naszego bohatera jest lina z kotwiczką, którą możemy wystrzelić i przyczepić do oznaczonych klocków. Huśtając się na niej niczym Indiana Jones, możemy przeskakiwać dziury, a nawet pokonywać szerokie przepaście, korzystając z ustawionych blisko siebie kolejnych punktów zaczepu. W późniejszym etapie rozgrywki otrzymujemy również antygrawitacyjne buty, które na pewien czas pozwalają nam biegać po sufitach.

Mimo że poziomy Spheroids zrealizowane są w dwóch wymiarach, niektóre z nich mają aktywne tło, stanowiące jakby dodatkową planszę, znajdującą się w głębi ekranu. Nasz bohater może przenosić się między tymi płaszczyznami przy pomocy platform teleportujących.

Tryby gry

Gra oferuje 32 poziomy, zabierające nas do kanciastych wersji rzeczywistych lokacji. Niektóre zestawy plansz charakteryzują się cechami szczególnymi, np. w poziomach zlokalizowanych w Rosji często poruszamy się po klockach lodowych, na których nasz bohater się ślizga.

Kwestie techniczne

Przeznaczone na platformę PC, PS4 itd. Spheroids charakteryzuje się kolorową, wesołą oprawą graficzną, w przeważającej mierze wykonaną w technice pixel art. W trakcie rozgrywki mamy okazję odwiedzić wiele zróżnicowanych lokacji, takich jak utrzymany w beżowej kolorystyce Egipt, skuta lodem Rosja, czy też pstrokata Japonia, której tereny żywo przypominają lokacje z kultowego Super Mario Bros.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Spheroids

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Spheroids Wymagania sprzętowe

Nintendo Wii U

Nintendo Wii U

  • Wykorzystuje:
  • Core i3
  • 4 GB RAM
  • Windows 7
  • dodatkowo (WiiU): Core i3, 2 GB RAM, Windows 7
PC
XONE
PS4
PSV
WiiU
Switch