Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Sovereignty: Crown of Kings (PC)

Sovereignty: Crown of Kings PC

Osadzona w realiach fantasy turowa strategia 4X z elementami karcianki, za której powstanie odpowiada niezależne luksemburskie studio The Lordz Games, znane dotąd głównie za sprawą cyklu Panzer Corps.

Strategiczne | fantasy | turowe | 4X | 2D | strategiczne wojenne

PC Windows
Okładka Sovereignty: Crown of Kings (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

9kwietnia2015

wczesny dostęp

2lutego2017

2lutego2017

Steam

Sovereignty: Crown of Kings to osadzona w realiach fantasy gra strategiczna, łącząca mechanikę rozbudowanych strategii 4X z klasycznymi turówkami oraz elementami karcianek. Za powstanie tytułu odpowiada niezależne studio The Lordz Games z Luksemburga, mające na swoim koncie m.in. takie serie, jak Tank Battle oraz Panzer Corps. Obowiązki wydawcy wzięła zaś na siebie doświadczona firma Slitherine.

Akcja gry przenosi nas do rozległej krainy fantasy i rozpoczyna się w chwili, gdy stare Boruwiańskie Imperium zaczyna chylić się ku upadkowi, a rosnące w siłę młode królestwa z chęcią przykładają rękę do jego klęski, widząc w niej szansę na stworzenie własnej potęgi. Przystępując do rozgrywki, możemy opowiedzieć się po stronie upadającego Imperium i spróbować odbudować jego dawną świetność. Możemy też stanąć na czele jednego z pozostałych królestw, prowadząc je do władzy i potęgi sięgającej granic kontynentu.

W sumie do wyboru mamy 35 frakcji cechujących się własną historią i kulturą oraz zróżnicowaną strukturą rasową, w skład której wchodzą m.in. ludzie, elfy, krasnoludy, orkowie oraz nieumarli. W zależności od wybranej strony konfliktu, przebieg kampanii jest nieco inny i wiąże się ze specyfiką danej frakcji oraz jej położeniem geograficznym. Inne są też jednostki oraz ich umiejętności, a co za tym idzie, cały styl rozgrywki.

Gra toczy się na kilku różnych płaszczyznach, z których na czoło wysuwa się mechanika rozbudowanych strategii 4X. Prowadząc swój naród do dobrobytu, musimy skupić się na rozbudowie, pozyskiwaniu surowców, handlu i ekonomii, a także szpiegostwie, dyplomacji i stosunkach z sąsiednimi królestwami. Kiedy jednak rozwiązania pokojowe nie zdają egzaminu, spory rozstrzygamy w walce, która zrealizowana została na wzór klasycznych turowych strategii wojennych pokroju Panzer Generala.

Bitwy rozgrywane są na planszach podzielonych na heksagonalne pola, a biorą w nich udział wytrenowane przez nas oddziały oraz rekrutowani podczas gry bohaterowie, których specjalne zdolności mogą przesądzić o wyniku niejednej potyczki. Podczas walki poszczególne jednostki zyskują doświadczenie bojowe i rozwijają posiadane umiejętności, a także odblokowują całkiem nowe. Jak na grę w realiach fantasy przystało, w trakcie konfrontacji z wrogiem możemy także korzystać ze sporego wachlarza czarów, których uczymy się stopniowo w miarę postępów rozgrywki.

Twórcy gry aktywnie włączyli w proces jej tworzenia społeczność graczy. Udostępniono także odpowiednie narzędzia moderskie, dzięki którym użytkownicy mogą projektować własne modyfikacje lub pobierać dzieła przez innych graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.8 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Sovereignty: Crown of Kings

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Sovereignty: Crown of Kings

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Dual Core 3.2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce 550 Ti lub lepsza, 500 MB HDD, Windows Vista/7/8
Minimalne: Dual Core 2.8 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTS 250 lub lepsza, 500 MB HDD, Windows Vista/7/8