Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweiOSAND
Okładka Smurfs Epic Run (iOS)
OkładkaSmurfs Epic Run (iOS)

Smurfs Epic Run

Opracowana z myślą o urządzeniach mobilnych dwuwymiarowa platformówka firmy Ubisoft, oparta na licencji popularnego serialu animowanego Smerfy.

Zręcznościowe | platformówki | seriale animowane | komiksy | 2D | auto-runner

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Smurfs Epic Run Premiera

13sty2016

iOS

14sty2016

AND

producent: Ubisoft wydawca: Ubisoft Strona oficjalna

Gry podobne do Smurfs Epic Run

Rayman Mini

Rayman Adventures

Rayman Jungle Run

Smurfs Epic Run to wydana na platformę AND i iOS dwuwymiarowa platformówka oparta na licencji popularnego serialu animowanego Smerfy. Produkcja korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami i opracowała ją firma Ubisoft.

Fabuła

Fabuła Smurfs Epic Run zaczyna się, gdy podstępny czarodziej Gargamel rzuca zaklęcie, które ściąga na wioskę smerfów magiczną mgłę, powodującą uwięzienie jej mieszkańców. Przed czarem udaje się uciec tylko jednemu smerfowi i to w niego przychodzi nam się wcielić. Naszym zadaniem staje się oczywiście uratowanie przyjaciół i pokrzyżowanie planów Gargamela.

Mechanika

Wydane na system AND i iOS Smurfs Epic Run to platformówka 2D typu runner, co oznacza, że kierowana przez nas postać automatycznie pędzi naprzód, a my jedynie za pomocą gestów wydajemy jej we właściwych momentach komendy np. skoku, wślizgu czy sprintu. Jednocześnie mapy nie są nieskończone - każda z nich jest starannie zaprojektowanym poziomem, z wyraźnym początkiem i końcem. W sumie na kampanię składa się sto map, które pozwalają odwiedzić doskonale znane z telewizora lokacje, takie jak wioska smerfów, las, kopalnia czy zamek Gargamela.

Podczas zabawy gracz powoli uwalnia smerfy z niewoli i w zamian uzyskuje dostęp do licznych mocy specjalnych. Rozgrywkę zaczynamy ze standardowym, niczym nie wyróżniającym się bohaterem, ale potem możemy odblokować jako grywalne postacie wiele innych osób, w tym Smerfetkę i Papę Smerfa.

Autorzy zapewnili także bogate możliwości modyfikowania wyglądu bohaterów i liczne elementy garderoby dają konkretne bonusy ułatwiające zabawę. Dodatkową atrakcją jest możliwość konkurowania z innymi graczami w biegach na czas w ramach sieciowych rankingów.

Minirecenzja Smurfs Epic Run – Smerfy podążają tropem Raymana

PLUSY:
  • Śliczna grafika;
  • Sprawdzone mechanizmy rozgrywki wciąż bawią;
  • Wyśmienite sterowanie;
  • Obszerna zawartość;
  • Wielu grywalnych bohaterów dysponujących unikalnymi umiejętnościami.
MINUSY:
  • Restrykcyjny model free-to-play;
  • Mała różnorodność map;
  • Mobilna trylogia Rayman oferuje dokładnie to samo, tylko lepiej zrealizowane;
  • Na dłuższą metą zbyt prosta mechanika.

Firma Ubisoft odniosła spory sukces na rynku mobilny za sprawą trylogii platformówek z cyklu Rayman. Nie było więc wielkim zaskoczeniem, gdy postanowili zastosować formułę tej serii do zrealizowania gry opartej na licencji Smerfów. Rezultat jest dobry, choć do pierwowzoru sporo mu brakuje.

Kilka sekund z grą wystarczy, aby zniknęły wszelkie wątpliwości co do rodowodu Smurfs Epic Run. Śliczna dwuwymiarowa grafika, auto-runnerowa mechanika, wyśmienite sterowanie i wysoki poziom dopracowania, od razu przynoszą na myśl mobilne przygody Raymana. Autorzy nie starali się wprowadzać za dużo nowości, ale nie przeszkadza to grze w oferowaniu dobrej zabawy. Mapy są krótkie i dobrze opracowane, a losowość układania na nich wyzwań uatrakcyjnia ich ponowne przechodzenie. O utrzymanie zainteresowania dba także spora liczba możliwych do zgromadzenia bohaterów posiadających unikalne umiejętności.

Wszystko to odsuwa w czasie widmo nudy, ale nie jest w stanie kompletnie go wyeliminować. Po wielu godzinach zabawy zaczyna się mieć wrażenie powtarzalności poziomów, a gra jest zbyt prosta i łatwa, aby nadrobić to głębią rozgrywki. Na szczęście solidne mechanizmy rozgrywki łagodzą ten problem i sprawiają, że pęd nawet przez znajome plansze wciąż potrafi bawić.

Znacznie gorzej poszło autorom opracowanie modelu biznesowego. Smurfs Epic Run to kolejny przykład gry, która mogłaby być bardzo dobra, a jest jedynie przyzwoita za sprawą zbyt silnego parcia na mikropłatności. Mamy tutaj standardowy sklepik z zakupem ułatwień, ale można go jeszcze jakoś zignorować. Najgorsze są paski energii potrzebnej do zabawy. Początkowo gra jest pod tym względem bardzo hojna, ale szybko robi się z niej niezły sknera i energii zaczyna starczać raptem na kilka poziomów. Oznacza to po kilku minutach zabawy zmuszeni zostajemy albo do czekania albo… do korzystania z mikropłatności.

Kiepsko zrealizowany model free-to-play jest największym problemem gry. Bez niego byłaby to bardzo dobra plaformówka typu auto-runner – z piękną grafiką, dopracowanym sterowaniem i obszerną zawartością. W sumie zbyt prosta, aby jak Rayman, mogła utrzymać zainteresowanie graczy przez długie tygodnie, ale generalnie godna uwagi dla fanów gatunku. Z powodu mikropłatności traci wiele z tego uroku. To, co pozostaje wciąż jest warte sprawdzenia, ale zdecydowanie nie jest to gra, która kogokolwiek zachwyci. Chyba, że jego pokój wytapetowany jest podobiznami Smerfetki i Gargamela. Bo Smurfs Epic Run to bezdyskusyjnie najlepsza adaptacja tej licencji na runku mobilnym.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Smurfs Epic Run: Odpowiednia dla każdego wieku.

iOS
AND