Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka SimPark (PC)
OkładkaSimPark (PC)

SimPark PC

Określana jako SimIsle w wersji „light” strategia ekonomiczna, należąca do słynnej serii simów firmy Maxis. Wcielamy się w rangera, którego zadaniem jest stworzenie i pielęgnacja parku, położonego gdzieś w kontynentalnej części USA.

Strategiczne | ekonomiczne | edukacyjne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

SimPark Premiera PC

31października1996

producent: EA Maxis / Maxis Software wydawca: Electronic Arts Inc.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

W rok po premierze ciepło przyjętego SimIsle: Missions In The Rainforest Amerykanie z Maxis proponują nam SimIsle w wersji „light”. Adresowany raczej do młodszego grona odbiorców SimPark stawia gracza w roli rangera (czyli strażnika leśnego), którego zadaniem jest stworzenie i pielęgnacja parku, położonego gdzieś w kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych.

Kluczem do sukcesu w grze jest umiejętność stworzenia idealnego, zrównoważonego ekosystemu. Rozpoczynając naszą misję, otrzymujemy do dyspozycji niezagospodarowaną działkę, którą musimy przekształcić w uwielbiany przez turystów park. Następnie dobieramy odpowiednie gatunki roślin i zwierząt pamiętając o tym, że każdy z nich ma swoje specyficzne cechy i wymagania. Ważne jest więc zapewnienie im odpowiednich warunków do życia i kontrolowanie równowagi gatunkowej, aby nie doprowadzić do zbyt dużego przyrostu bądź całkowitego wyginięcia danego gatunku. Ostatnim elementem, o jaki musimy zadbać, są atrakcje i obiekty użytkowe dla odwiedzających, takie jak ścieżki, huśtawki, zjeżdżalnie czy toalety. Nie zapominajmy bowiem, że nasz park ma stanowić przede wszystkim doskonałe źródło dochodu, dzięki któremu będziemy w stanie nadal rozszerzać i uatrakcyjniać nasze terytorium.

Lista gatunków zwierząt, jakimi możemy zasiedlić nasz park jest przeogromna i obejmuje zarówno ssaki, jak i gady, płazy czy ptaki. Dokonując wyboru musimy wziąć pod uwagę ich biologiczne potrzeby, takie jak warunki klimatyczne czy preferowane pożywienie. Nie bez znaczenia będzie też rodzaj drzew, krzewów i kwiatów, jakimi obsadzimy nasz park. Każde z nich ma również swoje ulubione warunki, a do życia potrzebuje określonej ilości wody. Dodatkowo tylko niektóre z nich przyciągają pszczoły, które są niezbędne do zapylania, a ich brak może w konsekwencji doprowadzić do obumarcia gatunku.

Wzorem najlepszych tytułów w serii, gra wprowadza też element klęsk żywiołowych, których możemy doświadczyć podczas naszych zmagań. Należą do nich np. wysypiska śmieci sprowadzające do parku plagę szczurów, pożary, szkodniki czy inwazje obcych. SimPark nie stroni zresztą od humoru – wystarczy tylko posłuchać, co do powiedzenia mają bywalcy naszego parku.

Godnymi podkreślenia są ogromne walory edukacyjne gry. Tytuł uczy nie tylko ekologii, ale mieści w sobie ogromną skarbnicę wiedzy o setkach gatunków roślin i zwierząt. Każdy opis zawiera krótką charakterystykę gatunku, jego biologiczne potrzeby i wymagania, a nierzadko i zapis wydawanego przezeń odgłosu.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Wymagania wiekowe SimPark: Odpowiednia dla każdego wieku.

SimPark Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • 486 66 MHz
  • 8 MB RAM
  • Windows 3.x/95