Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiGBAXBOXPCGCNPS2
Okładka Shark Tale (GBA)

Shark Tale

Rybki z Ferajny

Trójwymiarowa zręcznościówka skierowana raczej w stronę młodszych użytkowników komputerów. „Shark Tale” (w Polsce „Rybki z ferajny”) to komputerowa adaptacja kolejnego filmu animowanego zrealizowanego przez Dreamworks Pictures.

Akcji

Okładka Shark Tale (GBA)

data premiery gry:

27wrz2004

GCN XBOX PS2 GBA

30wrz2004

PC

Trójwymiarowa zręcznościówka skierowana raczej w stronę młodszych użytkowników komputerów. „Shark Tale” (w Polsce „Rybki z ferajny”) to komputerowa adaptacja kolejnego filmu animowanego zrealizowanego przez Dreamworks Pictures. Gra pozostaje w zgodzie z fabułą filmu i opowiada o losach Oscara (głosu tej postaci użyczył Will Smith), niewielkiej acz niezwykle gadatliwej rybki, której marzy się wielka kariera. Pewnego dnia zamordowany zostaje syn lokalnego rekina-mafioso a winą obarczony zostaje główny bohater, który przypadkiem znalazł się na miejscu zbrodni. Oscar w bardzo szybkim tempie zyskuje sławę nie zdając sobie przy tym sprawy z czyhających na niego niebezpieczeństw. Całość przypomina parodię słynnego „Ojca chrzestnego”, warto też dodać, iż głosy głównym bohaterom filmu użyczyły same hollywoodzkie sławy - Robert De Niro, Renee Zellweger, Angelina Jolie czy Michael Imperioli (Christopher z „Rodziny Soprano”). PeCetowy „Shark Tale” jest konwersją z konsol nowej generacji.

Podobnie jak w przypadku konkurencyjnego „Gdzie jest Nemo” mamy tu do czynienia z niezbyt skomplikowaną zręcznościówką rozgrywaną w trójwymiarowym otoczeniu. Gracz odwiedza najważniejsze miejsca znane z filmu. Etapy są dość zróżnicowane, Oscar musi na przykład uciec niebezpiecznej rybie pokonując przy tym liczne przeszkody, wziąć udział w nietypowych podwodnych wyścigach, wygrać pojedynek z rekinem-młotem czy też wytańczyć prawidłowo dany utwór muzyczny naciskając w odpowiednim momencie wskazane klawisze. Sporą część zabawy spędza się na zwiedzaniu okolicy, Oscar może wtedy zbierać cenne przedmioty, które wymieni na przykład na potrzebne w dalszej części gry rzeczy. W niektórych miejscach główny bohater musi pozostawać w ukryciu. Należy jednak dodać, iż gra jest stosunkowo prosta, na dodatek na ekranie bardzo często pojawiają się dodatkowe informacje czy podpowiedzi. W sumie do pokonania jest około 25 poziomów. Rozgrywkę dodatkowo uprzyjemnia zaczerpnięty z filmu soundtrack, który stylizowany jest na lata siedemdziesiąte.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,1 / 10 na podstawie 231 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 219 PLN

Klasyfikacja PEGI Shark Tale

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Rybki z Ferajny

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium III 450 MHz, 128 MB RAM, karta grafiki 16MB, 1 GB HDD

Rybki z Ferajny - recenzja gry
Rybki z Ferajny - recenzja gry

Recenzja 28 grudnia 2004, 13:54

Zlecane przez postaci niezależne zadania niemal zawsze wiążą się z jedną z kilku wbudowanych minigier. Misje te w ogromnej większości przypadków nie są trudne, nie wymagają również poświęcenia zbyt dużej ilości wolnego czasu. Mnie osobiście najbardziej przypadły do gustu zadania taneczne. Element ten przypomina takie tytuły jak Parappa The Rapper czy Dance Dance Revolution przy czym maksymalnie go uproszczono. Na ekranie pojawiają się ikony kursorów, które należy w odpowiednich momencie przyciskać. Zabawa jest stosunkowo prosta, gra daje tu bowiem spory margines błędu, co więcej, misja może zostać zaliczona nawet w przypadku pomylenia kilku kombinacji. Szkoda też, iż trzeba skoncentrować się na samych ikonkach, przez co nie można obserwować tanecznych ruchów Oskara. Najlepiej jest więc zlecić to zadanie komuś z rodziny, a samemu skupić się na zachowaniach wesołej rybki. :-) W kilku miejscach Oskar musi uciekać przed rekinem. Ta minigra przypomina z kolei zręcznościówki ze słynnym Hugo w roli głównej. W odpowiednich momentach musimy skierować głównego bohatera w określoną stronę. Poprawny kierunek odpowiednio wcześniej wyświetlany jest na ekranie. W dalszej części gry dodatkowo należy unikać wykonywanych co pewien czas przez rekina ataków.

PC
GCN
XBOX
PS2
GBA