Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4SwitchXONE
Okładka Shadowgate (PC)

Shadowgate

Osadzona w realiach fantasy gra przygodowa z elementami RPG, nawiązująca do kultowej produkcji z 1987 roku. Za powstanie Shadowgate odpowiada niezależne studio Zojoi. Wcielamy się w poszukiwacza przygód, który wkracza do ponurego zamku z zadaniem pokonania złego czarnoksiężnika.

Przygodowe | FPP | fantasy | point-and-click | elementy RPG | 2D | crowdfunding

Okładka Shadowgate (PC)

producent: Zojoi

data premiery gry:

21sie2014

PC

11kwi2019

PS4 XONE Switch

Shadowgate stanowi nową odsłonę cyklu przygodówek zapoczątkowanego w 1987 roku na komputerach Apple Macintosh. Grę wyprodukowało studio Zojoi, w skład którego wchodzą ludzie odpowiedzialni za pierwowzór. Pod względem mechaniki i oprawy graficznej najnowsze wcielenie serii pozostaje wierne podstawowym rozwiązaniom z części pierwszej.

Fabuła

Gracze wcielają się w poszukiwacza przygód, który wkracza do ponurego zamku z zadaniem powstrzymania złego czarnoksiężnika. W tym celu musi odnaleźć części składowe potężnego magicznego berła, gdyż tylko ono jest w stanie zabić złoczyńcę.

Mechanika

Mechanizmy rozgrywki łączą elementy przygodówki i gry RPG. Zabawa polega głównie na eksplorowaniu pełnych pułapek oraz potworów korytarzy oraz komnat. Większość przeszkód ma formę zagadek i wymaga odpowiedniego zastosowania zgromadzonych przedmiotów. Wśród nich znajduje się również różnorodne uzbrojenie; nie służy ono jednak do typowych sekwencji walki, lecz jedynie do dobijania wrogów. Istotną rolę odgrywają również pochodnie – bez nich postać gracza szybko potyka się i najczęściej traci życie. Jednocześnie każda pochodnia płonie tylko określony czas, co wymusza ciągłe poszukiwanie nowych. Podczas przygód pomocna jest także księga zawierająca różnorodne czary.

Cała gra została tak zaprojektowana, że bohater regularnie ginie, co ma informować gracza o złym podejściu do danego problemu i zmusić do poszukiwania alternatywnych metod. W trakcie zabawy często natykamy się na stare księgi oraz dzienniki, zawierające wskazówki co do pokonania pułapek i wrogów.

Kwestie techniczne

Akcja ukazana jest z perspektywy pierwszej osoby, a grafikę wykonano w bogatym w detale 2D.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 6 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 53,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Shadowgate

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Wymagania sprzętowe Shadowgate

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Dual Core 2.4 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza, 2 GB HDD, Windows 7

Sukces Kickstartera przygodówki fantasy Shadowgate
Sukces Kickstartera przygodówki fantasy Shadowgate

wiadomość24 listopada 2012

Mamy dobre wieści dla fanów klasycznych przygodówek fantasy. Kilka godzin temu swój cel osiągnął Kickstarter Shadowgate, czyli nowej odsłony kultowej serii zapoczątkowanej w latach 80-tych.

Shadowgate w nowych szatach – ruszyła akcja na Kickstarterze
Shadowgate w nowych szatach – ruszyła akcja na Kickstarterze

wiadomość29 października 2012

Twórcy gry Shadowgate chcą stworzyć jej współczesną wersję. Na przypomnienie legendy przygodówek potrzeba 120 tysięcy dolarów. Dorzucicie parę groszy na Kickstarterze?

PC
PS4
XONE
Switch