Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiWii
Okładka Samurai Warriors: Katana (Wii)

Samurai Warriors: Katana Wii

Kolejny przedstawiciel tytułowj serii. Tym razem akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, wykorzystując Wii Remote'a do likwidacji przeciwników.

Akcji | FPP | samuraje | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo Wii
Okładka Samurai Warriors: Katana (Wii)

producent: Koei Tecmo

wydawca: Koei Tecmo

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji Wii:

1lutego2008

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Samurai Warriors: Katana jest jednym z przedstawicieli tytułowej serii, zapoczątkowanej produktem wydanym w 2004 roku. Kolejne odsłony cyklu Samurai Warriors ukazywały się na różne platformy sprzętowe, między innymi Xboxa 360, czy PSP. Tym razem mamy do czynienia z produktem wydanym wyłącznie na konsolę Wii. Oczywistym usprawnieniem wydaje się być oparcie wszystkich walk na symulowaniu wykonywania prawdziwych uderzeń. W tym celu wykorzystuje się naturalnie Wii Remote’a. Co ciekawe, nie jest to pierwszy tytuł z podobnym systemem walki. Pojedynki z wykorzystaniem broni białej pojawiły się już bowiem między innymi w grze Red Steel. Za przygotowanie Samurai Warriors: Katana odpowiedzialna jest firma Koei, znana również dzięki serii Dynasty Warriors.

Opisywana zręcznościówka nie jest oficjalną kontynuacją poprzednich odsłon cyklu. Dzieje się tak między innymi za sprawą drastycznego uproszczenia zasad rozgrywki. Samurai Warriors: Katana pod wieloma względami przypomina popularne rail shootery. Akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby, a naszym zadaniem jest likwidacja pojawiających się na ekranie i zaznaczanych przez grę przeciwników. W tym celu możemy przede wszystkim skorzystać z kilku typów broni białej. Oprócz tytułowej katany może to być między innymi włócznia, czy... yo-yo. Zadbano też o opcję używania broni dystansowych. Mogą to być karabiny, łuki, a nawet ciekawie zaprojektowane bumerangi. Kolejne bronie zdobywa się oczywiście w miarę postępów w zabawie. Ponadto, za odpowiednią opłatą, można je upgrade’ować, tak aby zadawały poważniejsze obrażenia. Bronie (jedną zwykłą i jedną dystansową) wybiera się przed przystąpieniem do każdej z dostępnych misji.

Omawiana produkcja do zaoferowania ma trzy podstawowe tryby zabawy. W trybie Scenario Mode przystępujemy do składającej się z kilku rozdziałów kampanii singleplayer. Musimy tu pokonywać misje w ustalonej przez producentów kolejności. Tryb o nazwie Challenge Mode składa się z prostszych zadań. W nagrodę za ich ukańczanie można odblokować nowe bronie oraz dodatkowe przedmioty (między innymi fiolki lecznicze). Competition Mode składa się z kolei z ośmiu prostych mini-gier. Gra nie zawiera żadnych trybów multiplayer.

Jak już zostało powiedziane, zabawa w całości opiera się na konieczności eliminacji przeciwników. Widoczne przy ich ciałach wskaźniki informują o tym, jakiego rodzaju broni można w danym momencie użyć. Przykładowo, w celu skorzystania z katany należy oczywiście zaczekać aż dany wojownik zbliży się. Wszystkie ataki bronią białą wymagają wykonywania uderzeń przy użyciu Wii Remote’a, symbolizujących prawdziwe akcje, ukazywane na ekranie. W przypadku ataków dystansowych kontroler Wii używany jest do namierzania wybranych przeciwników. Na ekranie widoczny jest oczywiście charakterystyczny celownik.

Producent przewidział także możliwość wykonywania uderzeń specjalnych. Żeby to jednak było możliwe, należy napełnić widoczny na ekranie pasek. Kontroler do Wii jest także wykorzystywany do innych rodzajów akcji, między innymi przeprowadzania uników, pozwalających ominąć różnego rodzaju zagrożenia. Ponadto w niektórych misjach dosiadamy konia. Etapy te stanowią jednak wyłącznie uzupełnienie dla głównych poziomów kampanii. Oprawa wizualna Samurai Warriors: Katana prezentuje stosunkowo niski poziom wykonania. Na uwagę zasługuje jedynie fakt, iż na ekranie niejednokrotnie widocznych jest kilkunastu wrogów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9.8 / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Samurai Warriors: Katana

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Samurai Warriors: Katana także poza granicami Japonii
Samurai Warriors: Katana także poza granicami Japonii

wiadomość17 listopada 2007

Z grami z serii Samurai Warriors mogli się do niedawna zapoznać posiadacze jedynie czterech platform: PlayStation 2, Xbox, Xbox 360 oraz PSP. Dwa miesiące temu takową sposobność otrzymali także japońscy właściciele Wii. Na początku przyszłego roku swoje umiejętności w machaniu japońskim mieczem będą również mogli sprawdzić Amerykanie.