Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS3
Okładka Rampart (PS3)

Rampart PS3

Rampart to uproszczona, zręcznościowa gra strategiczna, która w oryginale miała swoją premierę w 1990 roku na automatach. Doczekała się oczywiście wielu konwersji, między innymi na Commodore 64, NES-a, SNES-a i Game Boy’a.

Strategiczne | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 3
Okładka Rampart (PS3)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS3:

10maja2007

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Rampart to uproszczona, zręcznościowa gra strategiczna, która w oryginale miała swoją premierę w 1990 roku na automatach. Doczekała się oczywiście wielu konwersji, między innymi na Commodore 64, NES-a, SNES-a i Game Boy’a. Obecnie, po wielu latach, stara się podbić również serca posiadaczy PlayStation 3. Grę można bowiem ściągnąć z PlayStation Network, po uiszczeniu stosownej opłaty.

Rampart w największym uproszczeniu polega na obronie własnego zamku przed nacierającymi na niego statkami wroga. Budujemy więc mury obronne, działka i staramy się stawić czoła najeźdźcom. Każda runda trwa określoną ilość czasu, po czym następuje przerwa – mamy wtedy możliwość odbudować straty. Jeśli zdołamy przetrwać atak, wygrywamy. W trybie dla jednego gracza przygotowano sześć poziomów do przejścia oraz dwa poziomy trudności do wyboru. Zmierzyć możemy się z trzema różnymi wariantami statków.

Sterowanie zostało przypisane do Sixaxisa, więc twórcy musieli jakoś obejść brak myszki, która najlepiej sprawowała się jako kontroler w wersjach sprzed lat. Na PS3 sterować możemy przy pomocy d-pada (klawisze kierunkowe) lub analogowej gałki. Przy normalnym przesuwaniu kursora, porusza się on ze średnią prędkością, jednak przytrzymując klawisz „R1” możemy go przyspieszyć.

W wersji na PS3 przygotowano również tryb wieloosobowy – zmierzyć może się ze sobą do trzech graczy, zarówno lokalnie, jak i przez internet. W tym wypadku z gry wypadają statki – mamy za zadanie bronić się i atakować na lądzie.

Oprawa graficzna, jak na dzisiejsze czasy, jest już bardzo archaiczna i podobać może się tylko osobom, które z sentymentem wspominają starszą wersję z 1990 roku. Na PS3 można wprawdzie skorzystać z rozdzielczości 1080p podczas zabawy, ale niestety plansze nie są dostępne na całym ekranie telewizora – konsola tylko emuluje starszą wersję gry, przez co akcję oglądamy w okienku nieobejmującym całego ekranu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-4  

Klasyfikacja PEGI Rampart

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Oferta sklepu PlayStation Store zostanie powiększona o grę Rampart
Oferta sklepu PlayStation Store zostanie powiększona o grę Rampart

wiadomość9 maja 2007

Już w najbliższy czwartek, 10 maja, użytkownicy konsoli PlayStation 3 będą mogli kupić kolejną grę za pośrednictwem usługi PlayStation Store. Tym razem ofertę wirtualnego sklepu poszerzy produkt z 1990 roku, zatytułowany Rampart.