Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePSP
Okładka R-Type Command (PSP)
OkładkaR-Type Command (PSP)

R-Type Tactics PSP

R-Type Command

Kolejna odsłona serii R-Type. Tym razem nie jest to jednak strzelanina, a strategia turowa. W zależności od dokonanego wyboru, dowodzi się ludźmi lub oddziałami rasy Bydo.

Strategiczne | turowe | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

R-Type Tactics Premiera PSP

6maja2008

producent: Irem wydawca: Atlus Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

R-Type Command jest kolejnym produktem z serii R-Type, zapoczątkowanej w 1987 roku. Opisywana gra początkowo ukazała się jedynie w Japonii (jako R-Type Tactics). Dopiero z czasem zdecydowano się na przygotowanie wersji anglojęzycznej. Za opracowanie R-Type Command odpowiedzialne jest japońskie studio developerskie Irem, posiadaczom konsoli PSP znane również dzięki grze logicznej Blokus Portable: Steambot Championship.

W przeciwieństwie do poprzednich gier z serii R-Type, które były klasycznymi dwuwymiarowymi strzelaninami, Command stanowi połączenie strategii turowej oraz niezbyt skomplikowanego RPG-a. Opisywana produkcja do zaoferowania ma dwie podstawowe kampanie. Nawiązują one do walk toczonych pomiędzy ludźmi, a agresywną rasą obcych, znanych jako Bydo. Wybierając kampanię ludzi gracz wciela się w postać dowódcy, któremu powierzono niewielką armadę statków. Dysponując ograniczonymi surowcami musi następnie wydostać się z samego centrum Imperium Bydo. Zdecydowanie ciekawiej prezentuje się jednak opcja przejęcia kontroli nad oddziałami obcych. Po raz pierwszy w historii serii R-Type gracz może osobiście zapoznać się z potęgą rasy Bydo. W tym przypadku uczestniczy się w inwazji na Ziemię.

Rozgrywka prowadzona jest na planszach, które podzielone zostały na pola o równej wielkości. Zadaniem gracza jest odpowiednie rozmieszczanie dostępnych flot. W R-Type Command pojawia się około stu różnych typów jednostek. Każda z nich cechuje się mocnymi i słabymi stronami, tak więc istotną rolę odgrywa dopasowanie składu floty do aktualnie panujących warunków na polu bitwy. Posiadane fundusze przeznacza się na zakup nowych jednostek, bądź też dokonywanie upgrade’ów posiadanych już oddziałów.

Oprócz rozbudowanego trybu dla pojedynczego gracza R-Type Command ma też do zaoferowania pełnoprawny multiplayer. W zabawie uczestniczą dwie osoby, wystawiając do walki stworzone przez siebie floty. Oprawa wizualna gry utrzymana zostala w stylu typowym dla produktów z tej serii. Najładniej wykonane zostały modele wchodzących w skład flot jednostek.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna   Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 UMD

Oczekiwania czytelników: 5.9 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI R-Type Tactics

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.