Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Tekstowe - Gry Przygodowe

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku przygodowe o tematyce tekstowe ułożone według popularności.

Gry przygodowe. Gatunek, który zawiera trzy kluczowe elementy: eksplorację, rozwiązywanie zagadek oraz mocno zaakcentowaną fabułę. Jedną z głównych cech gier przygodowych jest to, że postać gracza zbiera przedmioty i używa ich do rozwiązywania zagadek, w celu rozwinięcia opowiadanej w grze historii. Produkcje te zazwyczaj oferują tylko rozgrywkę dla jednego gracza, a także interfejs point & click. Do kategorii gier przygodowych przypisywane są także tytuły z gatunku hidden object, które polegają na wyszukiwaniu ukrytych na planszy przedmiotów.

Po premierze 27 Przed premierą 1
Przygodowe
tekstowe
PC
PC Windows21
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 41
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita1
Xbox
Microsoft Xbox Series X
Microsoft XBOX ONE1
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android19 Apple iOS22
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch5
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
WIĘCEJ
MNIEJ
Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest
Werewolf: The Apocalypse - Heart of the Forest

Przygodowe 13 października 2020

Gra przygodowa z elementami RPG w uniwersum Świata Mroku, której akcja toczy się w Puszczy Białowieskiej. Za stworzenie Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest odpowiada polskie studio Different Tales, twórcy Wanderlust Travel Stories.

PC

Wanderlust Travel Stories
Wanderlust Travel Stories

Przygodowe 26 września 2019

Narracyjna gra przygodowa utrzymana w konwencji interaktywnego dziennika podróży. W Wanderlust Travel Stories deweloperzy z polskiego studia Different Tales opowiadają historie podróżników, których losy kształtowane są przez nasze decyzje.

PCSwitchiOS

Emily is Away
Emily is Away

Przygodowe 20 listopada 2015

Opracowana przez niezależnego twórcę Kyle’a Seeleya nostalgiczna gra przygodowo-tekstowa, nawiązująca do początków boomu internetowego oraz wczesnych komunikatorów, pozwalających na nawiązywanie wirtualnych kontaktów. Celem zabawy jest rozwijanie internetowej znajomości ze studentką imieniem Emily, a całość rozgrywki sprowadza się do wpisywania komend i wybierania kolejnych sekwencji dialogowych z poziomu interfejsu przypominającego klasyczne komunikatory pokroju AOL Instant Messengera. Fabuła gry obejmuje pięć lat z życia wirtualnych bohaterów i może rozwijać się nieliniowo, w zależności od sposobu prowadzenia przez nas konwersacji, co stanowi motywację do jej wielokrotnego przechodzenia i próbowania różnych wariantów rozmowy. Emily is Away nawiązuje także do historii komputerów za pomocą oszczędnej i dość kanciastej oprawy graficznej oraz braku jakiejkolwiek warstwy dźwiękowej.

PC

Nanotale: Typing Chronicles
Nanotale: Typing Chronicles

Przygodowe marzec 2021 (wczesny dostęp od 23 października 2019)

Ideowy następca Epistory: Typing Chronicles - przygodowa gra akcji w realiach fantasy, w której wszelkie interakcje odbywają się poprzez wpisywanie na klawiaturze słów podanych na ekranie. W Nanotale: Typing Chronicles gracze trafiają do umierającego świata. Główna bohaterka gry – archiwistka Rosalina – przemierza odległe zakątki tej krainy, odkrywając jej tajemnice.

PC

The Innsmouth Case
The Innsmouth Case

Przygodowe 23 czerwca 2020

Humorystyczna przygodówka zrealizowana w formie gry paragrafowej, oparta na twórczości H.P. Lovecrafta. W The Innsmouth Case wcielamy się w detektywa, który przybywa do tytułowego miasteczka, by rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia małej Tabithy Marsh. O tym, czy mu się uda (i nie tylko), decydują wybory dokonywane przez gracza.

PCANDiOS

Unmemory
Unmemory

Przygodowe 13 października 2020

Oryginalna przygodówka noir zrealizowana w formie powieści tekstowo-wizualnej. W Unmemory wcielamy się w bohatera próbującego odnaleźć zabójcę swojej dziewczyny. By tego dokonać, musimy przewertować obszerny dziennik i rozwiązać szereg znajdujących się w nim łamigłówek.

PCANDiOS

Zarya-1
Zarya-1

Przygodowe 24 kwietnia 2017

Tekstowa przygodówka utrzymana w konwencji horroru science fiction. Gracze kierują poczynaniami czwórki astronautów wysłanych na Księżyc w celu zbadania źródła niepokojącego sygnału, który dotarł do Ziemi w 2021 roku. W trakcie zabawy zapoznajemy się z tekstowymi wiadomościami przesyłanymi przez naszych podopiecznych (od czasu do czasu wzbogaconymi o grafiki stylizowane na fotografie) i podejmujemy decyzje, które prowadzą nas do jednego z kilku zakończeń.

PCANDiOS

Vampire: The Masquerade - We Eat Blood
Vampire: The Masquerade - We Eat Blood

Przygodowe 16 lutego 2017

Przygotowana przez ekipę White Wolf Entertainment narracyjna przygodówka, bazująca na popularnej, stołowej grze fabularnej, znanej w Polsce pod nazwą Wampir: Maskarada. Akcja tytułu toczy się w alternatywnej wersji naszej rzeczywistości, określanej mianem Świata Mroku, gdzie oprócz ludzi w tajemnicy funkcjonuje także wiele nadnaturalnych istot. Gra obsadza nas w roli młodego wampira, który dopiero zaczyna odczuwać coraz silniejszy głód i z przerażeniem dostrzegać zmiany zachodzące w swoim ciele. Z pomocą gracza, rzucony w nową rzeczywistość bohater musi samodzielnie odkryć prawdę o otaczającym go nadnaturalnym świecie. Rozgrywka w Vampire the Masquerade: We Eat Blood koncentruje się śledzeniu fabuły i podejmowaniu decyzji wpływających na jej dalszy bieg. Nietypowe rozwiązanie stanowi jednak fakt, że interfejs gry udaje system operacyjny współczesnego smartfona, za którego pomocą odkrywamy nowe wątki czy porozumiewamy się z innymi postaciami.

PCANDiOS

Wanderlust: Transsiberian
Wanderlust: Transsiberian

Przygodowe 2 kwietnia 2020

Samodzielny dodatek do ciepło przyjętej tekstowej przygodówki Wanderlust Travel Stories. Wanderlust: Transsiberian opowiada historię dwóch podróżników przemierzających Rosję na pokładzie Kolei Transsyberyjskiej, których losy są kształtowane przez nasze wybory.

PCSwitchANDiOS

Epistory: Typing Chronicles
Epistory: Typing Chronicles

Przygodowe 30 marca 2016

Przygodowa gra akcji wzbogacona o elementy zaczerpnięte z gatunku metroidvania. Gracze wcielają się w rolę muzy — zadaniem głównej bohaterki jest odnalezienie inspiracji dla pisarki, która poprosiła ją o pomoc w napisaniu nowej książki. W tym celu protagonistka przemierza fantastyczny, baśniowy świat, stawia czoła rozmaitym niebezpieczeństwom, a także rozwiązuje różnorodne zagadki środowiskowe. Elementem, jaki wyróżnia Epistory: Typing Chronicles na tle innych produkcji, jest mechanika oparta w całości na wpisywaniu na klawiaturze konkretnych słów. W ten sposób walczymy z napotkanymi po drodze przeciwnikami, rzucamy oparte na żywiołach zaklęcia, czy też wchodzimy w interakcję ze światem gry. Proces ten wymaga od gracza umiejętności szybkiego, a najlepiej bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Gra została wydana w wielu wersjach językowych (w tym po polsku), a zróżnicowane poziomy trudności dostosowują stopień skomplikowania poszczególnych fraz oraz wytrzymałość przeciwników. Całości dopełnia przyjemna dla oka oprawa graficzna — modele postaci, przeciwników, a także elementy otoczenia sprawiają wrażenie stworzonych z papieru. Rozgrywce towarzyszy również oryginalny, baśniowy soundtrack.

PC

Mage: The Ascension - Refuge
Mage: The Ascension - Refuge

Przygodowe 16 lutego 2017

Narracyjna gra przygodowa na urządzenia mobilne, przygotowana we współpracy studia White Wolf Entertainment ze szwedzką autorką powieści fantastycznych Karin Tidbeck. Mage The Ascension: Refuge oparty został na stołowej grze fabularnej, znanej w naszym kraju pod nazwą Mag: Wstąpienie. Akcja tytułu toczy się we współczesnej Szwecji, a podczas zabawy wcielamy się w postać kobiety, która niedawno dowiedziała się, że jest magiem i stopniowo zaczyna odkrywać moce, pozwalające jej na kształtowanie rzeczywistości. Niestety, liczne wrogie frakcje mają za zadanie wykorzystać zdolności bohaterki w wojnie o władzę nad magicznym społeczeństwem. Podczas gry nie napotykamy na żadne sekwencje zręcznościowe, zajmując się głównie odkrywaniem fabuły, prezentowanej w formie tekstowej z okazjonalnymi ilustracjami, a także prowadzeniem rozmów i podejmowaniem decyzji, wpływających na dalszy bieg historii. Kluczem do sukcesu jest zaś znalezienie równowagi między pragnieniem mocy a ryzykiem tzw. Paradoksu.

PCANDiOS

Attentat 1942
Attentat 1942

Przygodowe 31 października 2017

Tekstowa przygodówka wzbogacona elementami gry logicznej, której akcja została osadzona w czasach II wojny światowej, na terenie okupowanej przez nazistów Czechosłowacji. Dziadek głównego bohatera padł ofiarą masowego aresztowania dokonanego przez Gestapo po udanym zamachu na niemieckiego oficera Reinharda Heydricha. Zadaniem protagonisty jest odnalezienie zaginionego i poznanie prawdy na temat tego, jaki związek z owymi wydarzeniami miał jego krewny. Rozgrywka w Attentat 1942 polega na rozmowach z naocznymi świadkami i pozyskiwaniu przydatnych informacji oraz na rozwiązywaniu dość skomplikowanych zagadek logicznych. Poszczególne wydarzenia prezentowane są w formie komiksowych kadrów, przeplatających się z rzadkimi historycznymi nagraniami oraz scenami z udziałem aktorów. Tytuł łączy zatem w spójną całość kilka technik narracyjnych, a jego dodatkowym atutem są dialogi napisane w konsultacji z profesjonalnymi historykami.

PC

Simulacra 2
Simulacra 2

Przygodowe 12 grudnia 2019

Kontynuacja gry przygodowej z 2017 roku. Simulacra 2 stawia przed graczem zadanie rozwiązania zagadki kryminalnej przy użyciu aplikacji i plików (zdjęć, filmów, wiadomości etc.) znalezionych w pamięci wirtualnego smartfona. Za opracowanie gry odpowiadają autorzy pierwszej części, czyli deweloperzy z niezależnego studia Kaigan Games.

PCANDiOS

A Case of Distrust
A Case of Distrust

Przygodowe 8 lutego 2018

A Case of Distrust to tekstowa gra przygodowa w klimacie noir, której akcja rozgrywa się w San Francisco z lat 20. XX wieku. W produkcji niezależnego studia The Wandering Ben wcielamy się w młodą Phyllis, która postanowiła zostać prywatnym detektywem.

PCSwitchiOS

When Silence Fell
When Silence Fell

Przygodowe 17 stycznia 2019

When Silence Fell to epizodyczna interaktywna opowieść osadzona w trakcie wojny trzydziestoletniej (XVII wiek), wyprodukowana przez studio Inkborne Tales. Przy pomocy dziennika gracz poznaje i kształtuje losy kobiety imieniem Sophie, która stara się przetrwać trudne czasy. W zależności od podjętych decyzji, jej historia toczy się różnymi torami.

ANDiOS

Simulacra
Simulacra

Przygodowe 26 października 2017

Oryginalna gra przygodowa, w której naszym zadaniem jest odszukanie właścicielki znalezionego telefonu. Musimy zbierać informacje, prowadząc rozmowy z jej znajomymi, sprawdzając zawartość plików przechowywanych w urządzeniu, a czasem również naprawiając uszkodzone dane.

PCANDiOS

Out There: Chronicles
Out There: Chronicles

Przygodowe 7 lipca 2016

Mobilna przygodówka stworzona przez francuskie studio Mi-Clos. Pod względem fabularnym Out There: Chronicles jest powiązane ze strategią eksploracyjną Out There, choć jest to raczej tytuł poboczny, a nie pełnoprawna kontynuacja. Ponownie przenosimy się do odległej galaktyki, zamieszkanej przez liczne obce rasy, a głównym bohaterem jest samotny ludzki astronauta. Out There: Chronicles rozszerza wiedzę graczy o tym uniwersum, wyjaśniając m.in. kto stworzył tak zwane Arki. W odróżnieniu od poprzednika, Out There: Chronicles jest przygodówką z podgatunku gry paragrafowej. Zabawa polega więc głównie na czytaniu opisów wydarzeń, którym towarzyszą grafiki i animacje, a także wybieraniu między kilkoma różnymi reakcjami na rozgrywające się wydarzenia. Podjęte w ten sposób decyzje kierują fabułę na odmienne tory. Do tego dodano niewielkie elementy RPG i strategii, w ramach których podczas rozgrywki musimy rozwijać statystyki bohatera oraz zarządzać surowcami jego statku. Out There: Chronicles charakteryzuje ładna, rysunkowa grafika 2D.

ANDiOS

Space Rangers: Quest
Space Rangers: Quest

Przygodowe 31 sierpnia 2016

Opracowana przez firmę SNK tekstowa gra przygodowa w klimatach science fiction, luźno nawiązująca do poprzednich odsłon zapoczątkowanego w 2002 roku cyklu Space Rangers. Fabuła koncentruje się na tajemniczym zagrożeniu, zdolnym do unicestwienia wszystkich organizmów żywych w galaktyce. Gracz wciela się w rolę pilota statku kosmicznego, którego zadaniem jest odkrycie pochodzenia niebezpieczeństwa i ostateczne uporanie się z nim. Podczas zabawy podróżujemy po różnych zakątkach galaktyki, wykonując kolejne zadania fabularne. Mechanika zabawy w Space Rangers: Quest nie odbiega od schematów gatunku: jak na grę tekstową przystało, wszystkie wydarzenia, dialogi, a nawet bitwy przedstawione zostały w formie narracji tekstowej, a gracz wybiera jedną z dostępnych akcji lub kwestii dialogowych, wpływając w ten sposób na rozwój fabuły. W przeciwieństwie do typowych paragrafówek, całość okraszona została atrakcyjną oprawą graficzną.

PCANDiOS

Lifeline: Whiteout
Lifeline: Whiteout

Przygodowe 24 maja 2016

Kolejna odsłona cyklu mobilnych gier przygodowych autorstwa studia 3 Minute Games. Fabuła Lifeline: Whiteout obraca się wokół mężczyzny imieniem V. Adams, który budzi się pewnego dnia w odległym zakątku Ziemi, w samym środku szalejącej burzy śnieżnej, nie pamiętając, jak się tam znalazł. Zdaje sobie sprawę, że sam nie ma absolutnie żadnych szans na przetrwanie, na szczęście w sukurs przychodzi mu specjalny system wiadomości tekstowych, za pomocą którego może kontaktować się z graczem. Naszym zadaniem jest więc udzielanie bohaterowi rozmaitych porad i wparcia, aby był w stanie przeżyć zamieć i odnaleźć drogę powrotną do cywilizacji. Przy okazji pomagamy mu również odkryć prawdę o jego przeszłości oraz wydarzeniach, które doprowadziły go do obecnej sytuacji. Podobnie jak wcześniejsze odsłony cyklu, gra stanowi rodzaj paragrafówki, w której musimy odpowiadać na otrzymywane wiadomości, wybierając jedną z kilku alternatywnych kwestii, wpływających na poczynania bohatera i dalszy rozwój fabuły.

ANDiOS

STAY
STAY

Przygodowe 16 maja 2018

Hybryda przygodówki i gry tekstowej, w której pomagamy dotkniętemu amnezją Quinnowi – mężczyzna najwyraźniej padł ofiarą porwania, a naszym zadaniem jest umożliwienie mu ucieczki z pułapki, w której się znalazł. W trakcie zabawy w STAY prowadzimy rozmowy z Quinnem, sugerując mu wykonanie konkretnych czynności; bezpośrednią kontrolę nad bohaterem przejmujemy jedynie w trakcie rozwiązywania zagadek.

PCPS4XONESwitchPSV

Bury Me, My Love
Bury Me, My Love

Przygodowe 25 października 2017

Głównymi bohaterami Bury Me, My Love są Majd oraz Nour – małżeństwo pochodzące z jednego ze zniszczonych w bombardowaniach syryjskich miast. Rozgrywka opiera się na podejmowaniu decyzji w toku czytania i wysyłania wiadomości tekstowych oraz obrazów.

PCSwitchANDiOS

Choices: Stories You Play
Choices: Stories You Play

Przygodowe 22 czerwca 2016

Prosta tekstowa przygodówka od studia Pixelberry (firma została założona przez byłych pracowników koncernu Electronic Arts), znanego z High School Story oraz Hollywood U. W grze Choices: Stories You Play poznajemy rozmaite historie. W jednym przypadku walczymy o utracony tron, w kolejnym bawimy się w detektywa starającego się złapać mordercę, a w następnym trafiamy do szkoły, w której nastolatkowie nawiązują przyjaźnie na całe życie, a co poniektórzy szukają miłości. Rozgrywka polega na czytaniu tekstów wypowiadanych przez bohaterów i podejmowaniu decyzji – czasami musimy np. wybrać jedno z pytań, innym razem wskazać osobę, która poprowadzi dalszą część rozmowy. Nasze poczynania mają wpływ na dalszy przebieg opowiadanej historii. Produkcja dostępna jest za darmo, ale występują w niej mikropłatności (free-to-play). Za pieniądze kupujemy diamenty umożliwiające dokonywanie niektórych wyborów. Dodatkowo do zabawy w poszczególnych epizodach wymagane są specjalne klucze.

ANDiOS

The Martian: Bring Him Home
The Martian: Bring Him Home

Przygodowe 1 października 2015

Tekstowa przygodówka science fiction oparta na licencji filmu Marsjanin w reżyserii Ridleya Scotta. The Martian: Bring Him Home zostało wydane na urządzenia mobilne jako pozycja typu premium. Podobnie jak w filmie, główną misją jest udzielenie pomocy astronaucie uwięzionemu samotnie na powierzchni Marsa. Gracz wciela się w specjalistę NASA, który wspiera Marka Watneya przydatnymi wskazówkami oraz dba o jego stan emocjonalny. W praktyce rozgrywka polega na prowadzeniu konwersacji z „Marsjaninem” i wybieraniu odpowiednich opcji dialogowych. Nasze odpowiedzi w znaczący sposób wpływają na dalszy rozwój fabuły, doprowadzając ją ostatecznie do jednego z kilku alternatywnych zakończeń. The Martian: Bring Him Home ma też pewne walory edukacyjne – przed udzieleniem pomocy musimy często zaznajomić się z naukowymi sposobami na radzenie sobie w takich sytuacjach, gdyż błędna porada może kosztować astronautę życie. W wykonaniu zadania pomagają nam systemy monitorujące sytuację na Marsie oraz stan zdrowia rozbitka.

ANDiOS

Sorcery! 2
Sorcery! 2

Przygodowe 7 listopada 2013

Kontynuacja oryginalnej gry przygodowo-fabularnej studia inkle, stanowiącej adaptację popularnej paragrafówki Steve’a Jacksona i Johna Blanche’a. Fabuła Sorcery! 2 stanowi kontynuację wydarzeń ukazanych w poprzedniczce i przenosi nas do miasta przestępców Khare, gdzie właśnie trwa Festiwal Złodziei. Zadaniem graczy jest poznanie tajemnic miasta, obalenie rządzącej nim rady i powstrzymanie zbliżającej się wrogiej inwazji. Zabawę możemy zaś rozpocząć zupełnie nowym bohaterem lub zaimportować naszą postać z jedynki. Podczas gry eksplorujemy kolejne lokacje i rozmawiamy z napotkanymi postaciami, podejmując szereg decyzji wpływających na dalszy rozwój akcji. Co ciekawe, w zależności od naszych osobistych odczuć, mieszkańcy miasta niekoniecznie muszą zasługiwać na ocalenie, a ich dalsze losy leżą w znacznej mierze w naszych rękach. W grze nie zabrakło oczywiście znanego z pierwowzoru systemu rozwoju postaci oraz nietypowego modelu walki, dopasowującego dostępne akcje do naszego stylu gry.

PCANDiOS