Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

31. Gry RPG PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 31. Najpopularniejsze gry z gatunku rpg na platformę PC.

RPG. Gatunek gier, w skład którego wchodzą wszelkie produkcje z przeważającą liczbą elementów rozwoju prowadzonego bohatera (bądź grupy bohaterów) i rozbudowanych statystykach postaci, a także cechujące się wielowątkową fabułą i wielowątkowymi questami. Zaliczmy do niej zarówno klasyczne gry RPG bazujące na walce turowej i zasadach rodem z "papierowych gier RPG" (Baldur's Gate, Fallout), jak i RPG akcji z dynamiczną walką toczoną w czasie rzeczywistym (seria Gothic) oraz jRPG, czyli bardzo charakterystyczne tytuły bazujące na stylistyce i kulturze państw dalekiego wschodu, w tym anime i mandze (cykle Final Fantasy i Kingdom Hearts).

Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?

Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Wybrane:

gry RPG
Pixel Noir
Pixel Noir

RPG 2021 (wczesny dostęp od 7 czerwca 2019)

Izometryczna gra RPG w stylu retro, łącząca elementy czarnego kryminału i horroru. Główny bohater Pixel Noir usiłuje rozwiązać zagadkę tragicznych wydarzeń sprzed dekady, w wyniku których śmierć poniosła jego partnerka, a on sam musiał pożegnać się z karierą w policji i niesłusznie trafił do więzienia. Po wyjściu na wolność rozpoczyna on pracę jako prywatny detektyw, aż w końcu trafia na trop, który może mu pomóc znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania.

Final Fantasy XIV: Heavensward
Final Fantasy XIV: Heavensward

RPG 23 czerwca 2015

Pierwsze duże rozszerzenie do Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, czyli gry MMORPG opracowanej i wydanej przez firmę Square Enix. Dodatek zabiera graczy w podróż do państwa-miasta Ishgard, w którym walczą o władzę cztery arystokratyczne rody. Oprócz tego, add-on pozwala na zwiedzenie rozmaitych lochów, unoszących się w powietrzu wysp, czy pełnych tajemnic gór znajdujących się poza granicami znanego świata.

Forsaken Fortress
Forsaken Fortress

RPG jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 18 września 2015)

Forsaken Fortress to opracowana przez debiutujące studio Photon Productions gra, łącząca cechy klasycznych postapokaliptycznych RPG-ów z elementami popularnych sandboksowych symulatorów przetrwania. Akcja produkcji toczy się po kataklizmie, który wyeliminował z powierzchni Ziemi większość ludzi. Ci, którzy ocaleli, próbują organizować się w grupy i przetrwać w zupełnie nowej rzeczywistości. W toku kampanii twórcy położyli szczególny nacisk na aspekty survivalowe.

Anima: Gate of Memories
Anima: Gate of Memories

RPG 3 czerwca 2016

Osadzone w realiach fantasy RPG akcji wzorowane na japońskich przedstawicielach gatunku. Produkcja została oparta na karcianej grze fabularnej Anima Beyond Fantasy, a jej adaptacją zajęła się ekipa powołana przez twórców papierowego pierwowzoru. Gra opowiada historię młodej dziewczyny oraz towarzyszącego jej demona imieniem Ergo, należących do tajemniczej organizacji Nathaniel, której zadaniem jest ochrona ludzi przed siłami ciemności.

Might and Magic: World of Xeen
Might and Magic: World of Xeen

RPG 1 stycznia 1994

Specjalna odsłona bestsellerowej serii cRPG Might and Magic, będąca połączeniem czwartej i piątej części cyklu. Akcja Might and Magic: World of Xeen toczy się w wielkim otwartym świecie, który rozdzielony na dwie części dostał się pod panowanie niejakiego Alandra. Nikczemnik ów uwięził księcia Rolanda i królową Kalindrę oraz przekupił zamieszkujące krainę potwory, zaś na jasną stronę wysłał swojego generała, znanego jako Lord Xeen, który porwał jej zarządcę i objął we władanie zamek w chmurach.

Might and Magic Book One: Secret of the Inner Sanctum
Might and Magic Book One: Secret of the Inner Sanctum

RPG 15 października 1986

Łącząca elementy fantasy i science fiction pierwszoosobowa gra RPG autorstwa amerykańskiego studia New World Computing. Główny wątek Might and Magic Book One obraca się wokół rozwiązania zagadki uświęconego miejsca zwanego Inner Sanctum. Akcja osadzona jest w krainie VARN, którą przemierzamy sześcioosobową drużyną bohaterów, wykonując rozmaite zadania i mierząc się z różnej maści potworami.

Of Orcs and Men
Of Orcs and Men

RPG 11 października 2012

Of Orcs and Men to utrzymana w klimatach fantasy gra z gatunku action-RPG wykreowana przez studio Cyanide. Na tle konkurencji wyróżnia ją nietypowa perspektywa, z jakiej gracze obserwują świat. Bohaterami gry są ork i goblin, którzy wyruszają z samobójczą misją zgładzenia przywódcy złych ludzi, zagrażających obu zielonym rasom.

Pirates of the Burning Sea
Pirates of the Burning Sea

RPG 22 stycznia 2008

Pozycja z gatunku MMOcRPG osadzona w XVIII wiecznych, pirackich realiach, wykonana w nowoczesny sposób, z zaawansowaną grafiką 3D. Akcja gry toczy się na Karaibach w XVIII wieku, zaś gracz staje się kapitanem okrętu i ma całkowitą dowolność w swych poczynaniach.

Dragon Age: Początek - Powrót do Ostagaru
Dragon Age: Początek - Powrót do Ostagaru

RPG 29 stycznia 2010

Trzeci duży dodatek DLC do wydanej w listopadzie 2009 roku gry Dragon Age: Początek. Przewidziane na ok. 60-90 minut rozgrywki rozszerzenie Powrót do Ostagaru przenosi nas ponownie do znanej z gry podstawowej twierdzy, u stóp której rozegrała się wielka bitwa pomiędzy armią ludzi i mrocznych pomiotów. Nowa przygoda zaczyna się w chwili uzyskania informacji o osobie, która rzekomo przetrwała owo starcie, a teraz szuka pomocy u Szarych Strażników.

World of Chaos
World of Chaos

RPG 10 kwietnia 2007

Rozbudowana gra przygodowa z elementami role-playing, której akcja przenosi osoby siedzące przed komputerami do zniszczonego, fantastycznego świata o nazwie Worluk. Program został zainspirowany bardzo popularną serią powieści fantasy autorstwa Johna Caldwella.

FATE (2005)
FATE (2005)

RPG 23 maja 2005

FATE to komputerowa gra fabularna ze sporą ilością elementów akcji, zaprojektowana i zrealizowana w całości z myślą osobach, które nie mają czasu lub chęci, by poświęcić rozgrywce więcej niż kilkanaście minut lub góra godzinę dziennie.

Tale of Ronin
Tale of Ronin

RPG 2021

Utrzymana w japońskich klimatach turowa gra RPG autorstwa studia Dead Mage. Akcja Tale of Ronin osadzona została w czasach feudalnej Japonii. Gracze kierują zaś tytułowym roninem, czyli bezpańskim samurajem, który otrzymuje szansę na poprawę swojego losu. W tym celu musi on jednak odbyć niebezpieczną podróż i doświadczyć różnych aspektów niespokojnej epoki, czyli przyjaźni, zdrady, wojny oraz honoru.

Life is Feudal: MMO
Life is Feudal: MMO

RPG 18 listopada 2017

Przygotowany przez Bitbox spadkobierca Life is Feudal: Your Own, stanowiącej połączenie MMORPG z symulatorem życia w epoce średniowiecza. Life is Feudal: MMO to rozbudowana wersja pierwowzoru, w której rozgrywka toczy się na znacznie większą skalę. Po utworzeniu bohatera trafiamy tu do inspirowanego średniowieczem świata o wielkości 21 km kwadratowych, wypełnionego lasami, zwierzyną i złożami cennych surowców.

World of Final Fantasy
World of Final Fantasy

RPG 21 listopada 2017

Przygotowana przez firmę Square Enix poboczna odsłona popularnej serii jRPG, stworzona z myślą o młodszych odbiorcach. Akcja World of Final Fantasy osadzona została w krainie Grimoire – zupełnie nowym uniwersum, w którym jednak pojawiają się postaci i stworzenia znane ze wszystkich wcześniejszych odsłon cyklu. Co ciekawe, świat ów podzielony jest na dwa wymiary: w jednym z nich bohaterowie wyglądają normalnie, podczas gdy w drugim przybierają słodką formę chibi.

Overlord: Fellowship of Evil
Overlord: Fellowship of Evil

RPG 20 października 2015

Kolejna odsłona popularnej serii Overlord, zapoczątkowanej w 2007 roku przez studio Triumph Software. W produkcji, przygotowanej tym razem samodzielnie przez firmę Codemasters, akcję obserwujemy już nie w perspektywie trzecioosobowej, lecz w widoku z góry, przypominającym typowe produkcje hack’n’slash. Do dyspozycji graczy oddano zaś nie jednego, a czterech antybohaterów: wojowniczkę, nekromantę, krasnoluda oraz mrocznego elfa.

Staxel
Staxel

RPG 11 kwietnia 2019

Staxel to rolniczy sandbox RPG, który pozwala zakosztować życia mieszkańca niewielkiego miasteczka. Możemy zająć się m.in. uprawianiem ziemi, zakładaniem ogrodów, handlem lub tworzeniem przedmiotów. Istotną rolę odgrywa także zawieranie przyjaźni z postaciami niezależnymi oraz eksplorowanie świata, w tym pełnych potworów i pułapek lochów.

Blood & Gold: Caribbean!
Blood & Gold: Caribbean!

RPG 10 grudnia 2015

Rozgrywające się w otwartym świecie sandboksowe RPG akcji, będące ulepszoną wersją wydanej na początku 2015 roku produkcji Caribbean!, stworzonej przez rosyjskie studio Snowbird Games we współpracy z twórcami cyklu Mount & Blade. Akcja gry toczy się w XVII wieku w basenie Morza Karaibskiego, a gracze wcielają się w rolę poszukiwacza przygód, szukającego szczęścia i fortuny w Nowym Świecie.

Two Worlds II: Shattered Embrace
Two Worlds II: Shattered Embrace

RPG 6 grudnia 2019

Trzeci oficjalny dodatek fabularny do gry Two Worlds II, wydany lata po premierze podstawki. Oferuje rozbudowaną nową przygodę z wieloma postaciami, przeciwnikami i zadaniami (głównymi i pobocznymi), a także niedostępnymi wcześniej przedmiotami. Dzięki przygotowanej na potrzeby dodatku aktualizacji silnika graficznego, świat Antaloor zyskał też lekko odświeżony wygląd.

Another Eden: The Cat Beyond Time and Space
Another Eden: The Cat Beyond Time and Space

RPG 31 marca 2021

Wydana oryginalnie na platformach mobilnych gra jRPG, w której podróżujemy po fantastycznej krainie, wcielając się w chłopaka starającego się uratować swoją siostrę przed Królem Demonów. Another Eden: The Cat Beyond Time and Space jest dziełem Wright Flyer Studios.

Pillars of Eternity II: Deadfire - Beast of Winter
Pillars of Eternity II: Deadfire - Beast of Winter

RPG 2 sierpnia 2018

Pierwsze rozszerzenie do gry Pillars of Eternity II: Deadfire, stworzone przez studio Obsidian Entertainment. Add-on zabiera nas w podróż na tajemniczą mroźną wyspę, a naszym zadaniem jest poznanie sekretu skrywanego przez czcicieli złowrogiego boga Rymrganda.

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch Remastered
Ni no Kuni: Wrath of the White Witch Remastered

RPG 20 września 2019

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch Remastered to odświeżona wersja popularnego japońskiego RPG-a z PlayStation 3. W porównaniu z pierwowzorem autorzy ulepszyli nie tylko grafikę, ale również rozgrywkę.

The Dark Eye: Book of Heroes
The Dark Eye: Book of Heroes

RPG 9 czerwca 2020

Klasyczne RPG osadzone w uniwersum niemieckiej gry fabularnej The Dark Eye. W The Dark Eye: Book of Heroes prowadzimy drużynę śmiałków przez fantastyczną krainę Aventuria i udajemy się na wyprawy do lochów - samotnie lub w towarzystwie grupy znajomych.

Gujian 3
Gujian 3

RPG 14 grudnia 2018

Trzecia odsłona serii chińskich RPG akcji, a zarazem pierwsza oficjalnie przetłumaczona na język angielski. W Gujian 3 zwiedzamy świat inspirowany literaturą fantasy z gatunku xianxia, pełen potężnych półbogów, demonów i innych istot rodem z mitów Chin i taoizmu.

Slasher's Keep
Slasher's Keep

RPG 19 listopada 2020

Slasher’s Keep to niezależny, sandoboksowy tytuł RPG z mocno zarysowanymi mechanikami roguelike i oryginalną oprawą. Za opracowanie produkcji odpowiada Damian Schloter.