Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS3
Okładka Papo & Yo (PC)

Papo & Yo

Papo & Yo jest trójwymiarową grą przygodowo-logiczną, w której wcielamy się w nastoletniego mieszkańca południowoamerykańskich slumsów. Bohater wraz ze swoim wiernym robotem próbuje znaleźć sposób na to, by wyrwać najlepszego przyjaciela od zgubnego nałogu.

Przygodowe | platformówki 3D | elementy logiczne | indie | eksperymentalne/artystyczne

Okładka Papo & Yo (PC)

data premiery gry:

15sie2012

PS3

18kwi2013

PC

Papo & Yo jest debiutancką grą niezależnego montrealskiego studia Minority. Nad tytułem pracowało zaledwie kilka osób pod przewodnictwem pochodzącego z Kolumbii Vandera Caballero, który był pomysłodawcą całego projektu i założycielem pracującego nad nim zespołu. Papo & Yo łączy w sobie elementy platformówki, przygodówki oraz gry logicznej, które okraszone zostały surrealistycznym klimatem i atmosferą.

Głównym bohaterem gry jest chłopiec o imieniu Quico, który urodził się i mieszka w faweli, czyli slumsach charakterystycznych dla wielkich południowoamerykańskich miast. Na co dzień Quico towarzyszy dwójka przyjaciół, mały robot o imieniu Lula oraz przypominający różowego nosorożca Potwór. Pomimo dosyć groźnego wyglądu Potwór jest przyjacielski i lubi się bawić z chłopcem. Niestety, ku zmartwieniu przyjaciół, nie jest zawsze taki sympatyczny. Kompan Qucio ma jedną wielką słabość - jest uzależniony od trujących żab. Kiedy tylko jakąś zobaczy, natychmiast i bez zastanowienia pożera ją w całości, po czym ulega zaskakującej metamorfozie, na skutek której przemienia się w żądną krwi i agresywną bestię. Quico postanawia w końcu wyruszyć w podróż, która pozwoli mu odnaleźć lekarstwo na przypadłość przyjaciela. W podróż zabiera ze sobą Lulu oraz samego Potwora, który jest zarówno jego najlepszym sojusznikiem jak i największym przeciwnikiem.

Przemierzając kolejne poziomy, gracze muszą wykorzystać swoją pomysłowość do rozwiązywania przeróżnych łamigłówek opierających się najczęściej na ingerowaniu i przekształcaniu świata gry. Pomogą nam w tym Lula i Potwór. Robot wyposażony jest w odrzutowe silniki i potrafi latać, co umożliwia mu dotarcie w miejsca niedostępne dla głównego bohatera. Jeżeli natkniemy się na przeszkodę, do której pokonania potrzebujemy pomocy Luli, przejmujemy nad nią kontrolę i możemy swobodnie poruszać się po planszy, aż np. znajdziemy dźwignię opuszczającą schody, dzięki którym Quico będzie mógł kontynuować marsz. W podobny sposób będziemy korzystać z pomocnej łapy Potwora. Zarówno w jego łagodnej jaki i agresywnej formie, która okaże się niezbędna w niektórych sytuacjach.

Interesującym faktem dotyczącym gry, którego nie można przeoczyć, jest to, że jej powstanie jest wynikiem osobistych doświadczeń projektanta, wspomnianego na początku Vandera Caballero. Zmagał się on w dzieciństwie z alkoholowym i narkotykowym nałogiem swojego ojca, który pod wpływem używek z łagodnego człowieka zamienił się w nieprzewidywalne zagrożenie dla całej rodziny. Historia Potwora i Qucio jest rozliczeniem z dawnymi i nieprzyjemnymi wspomnieniami, a także swoistą formą autoterapii jej autora. Świadczy o tym również tytuł gry, który po przetłumaczeniu z hiszpańskiego na polski brzmi ni mniej ni więcej jak: „Tato i ja”.

Kolorowy i fantastyczny trójwymiarowy świat Papo & Yo, zaprezentowany został dzięki autorskiemu silnikowi graficznemu. Twórcy zadbali o to, by to co widzimy było przyjemne dla oka i w jakimś stopniu oddawało atmosferę biednych dzielnic brazylijskich czy kolumbijskich miast.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 86 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Papo & Yo

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Papo & Yo

Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

Wykorzystuje: PlayStation Network

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Quad Core 2.8 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 1 GB (GeForce 460 GTX lub lepsza), 4 GB HDD, Windows XP/Vista/7/8, łącze internetowe

Top 7 niedługich gier na PC (od 2 do 5 h)
Top 7 niedługich gier na PC (od 2 do 5 h)

wiadomość7 czerwca 2013

Top 7 najciekawszych gier na PC, których przejście za pierwszym podejściem zajmuje od dwóch do pięciu godzin.

Wieści ze świata (Papo & Yo, War Z, Ouya, Tactical Intervention) 29/3/13
Wieści ze świata (Papo & Yo, War Z, Ouya, Tactical Intervention) 29/3/13

wiadomość29 marca 2013

Dziś piszemy m.in. o sprzedaży Papo & Yo, ataku hakerskim na oficjalne forum War Z, dacie premiery konsoli Ouya, a także debiucie darmowej strzelaniny Tactical Intervention. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Papo & Yo trafi na PC – gra o trudnych przejściach z dzieciństwa
Papo & Yo trafi na PC – gra o trudnych przejściach z dzieciństwa

wiadomość27 marca 2013

Świetna przygodowa gra niezależna Papo & Yo doczeka się edycji pecetowej. Tytuł opowiadający o trudnych przejściach z dzieciństwa zostanie wydany 18 kwietnia na Steamie.

PS3
PC