Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Pandora: First Contact (PC)

Pandora: First Contact PC

Pandora: First Contact to wyprodukowana przez firmę Proxy Studios epicka strategia 4X. Gra została zaprojektowana jako duchowy spadkobierca Alpha Centauri. Akcja toczy się na powierzchni obcej planety, którą skolonizować próbuje kilka rywalizujących ludzkich frakcji.

Strategiczne | science fiction | turowe | 4X

PC Windows
Okładka Pandora: First Contact (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

14listopada2013

Pandora: First Contact to turowa strategia 4X osadzona w klimatach science-fiction, w której podejmujemy się zadania skolonizowania obcej planety. Grę wyprodukował zespół Proxy Studios, a wydawcą jest specjalizujące się w tego typu tytułach Matrix Games.

Akcja toczy się w odległej przyszłości. Pandora: First Contact oferuje zarówno tryb dla pojedynczego gracza, jak i rozgrywki multiplayer. Gracze wybierają jedną z kilku konkurencyjnych ludzkich frakcji, a następie kierują nią na przestrzeni wielu stuleci, podczas których próbują skolonizować obcą planetę. Ten nowy świat oferuje sporą różnorodność - znajdziemy w nim zarówno gęste dżungle, jak i pustynie czy rejony skute lodem. Jego powierzchnię zamieszkują różne rasy dzikich zwierząt, z których większość jest szalenie niebezpieczna. Gracze muszą radzić sobie z m.in. szybkimi drapieżcami na sawannach, rojami morderczych insektów w dżunglach i gigantycznymi morskimi bestiami w oceanach. W trakcie kolonizacji natkniemy się także na ruiny prastarej obcej cywilizacji i odpowiednie wykorzystanie pozostawionych przez nią artefaktów pomoże nam w osiągnięciu przewagi nad innymi ludzkimi frakcjami.

Naszym zadaniem jest oczywiście dbanie o własną społeczność, jej gospodarkę i poziom technologiczny. W osiągnięciu tego celu pomaga rozbudowane drzewko rozwoju, które pozwala na prowadzenie badań naukowych i odkrywanie nowych jednostek, budynków oraz uzbrojenia. Istotną rolę odgrywa też aspekt dyplomatyczny, w ramach którego negocjujemy umowy handlowe, sojusze militarne i pakty obejmując wspólne projekty badawcze. Podległe nam społeczeństwo zamieszkuje głównie w miastach i wznoszenie nowych metropolii pozwala na rozszerzanie granic naszego imperium. Oczywiście konieczne jest również zarządzanie tymi aglomeracjami i ustalanie zadań dla kolonistów. Ponadto konstruujemy również farmy, kopalnie, fortyfikacje i inne struktury wpływające na rozwój naszej nacji. Nie zabrakło również terramorphingu, w ramach którego możliwe jest m.in. modyfikowanie właściwości gleby.

Obca planeta jest bardzo rozległa, ale i tak nie starczy na niej miejsca dla wszystkich ludzkich frakcji. Wojna jest więc nieunikniona. Autorzy przygotowali rozbudowany system tworzenia jednostek, w ramach którego sami wybieramy klasy postaci, ich uzbrojenie i opancerzenie. Gra posiada rozbudowany moduł taktyczny – o wyniku starć decyduje nie tylko ofensywny potencjał wojska, ale również wykorzystanie formacji i ukształtowania terenu. Istotną rolę odgrywają również wynalazki, takie jak np. kapsuły umożliwiające desant na tyły wroga czy generatory czarnych dziur pozwalające na kompletne zniszczenie całego regionu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.5 / 10 na podstawie 14 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Pandora: First Contact

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Pandora: First Contact

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i3-530 2.93 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce GTX 260 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP(SP2)/Vista/7
  • łącze internetowe