Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePC
Okładka Osmos (PC)
OkładkaOsmos (PC)

Osmos PC

Klimatyczna gra stworzona przez niezależnego producenta. Kierujemy cząsteczką w środowisku przypominającym próżnię, a naszym zadaniem jest pochłanianie innej materii. Charakterystyczną cechą produkcji jest obecność ambientowej muzyki.

Zręcznościowe | elementy logiczne | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Osmos Premiera PC

18sierpnia2009

producent: Hemisphere Games wydawca: Hemisphere Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Osmos to ciekawa gra logiczno-zręcznościowa stworzona przez niezależnego producenta Hemisphere Studios. Tytuł wygrał nagrodę Direct2Drive w plebiscycie Independent Games Festival.

Osmos bazuje na bardzo prostym, aczkolwiek oryginalnym pomyśle. W grze sterujemy malutką cząsteczką przemierzającą poszczególne poziomy wypełnione rozmaitymi obiektami. Zadaniem gracza jest wchłanianie innej materii, co odbywa się po prostu przez zbliżenie się do niej. Możemy jednak zjadać tylko i wyłącznie cząstki mniejsze od nas, więc każdy kontakt z większym przedmiotem kończy rozgrywkę. Gracz musi lawirować między poszczególnymi kulami, poszukując takich, które nadają się do asymilacji.

Przemieszczamy się wypuszczając w przeciwną stronę część naszej cząstki. Nabiera ona dzięki temu prędkości, ale staje się też mniejsza, więc niejednokrotnie trzeba bardzo uważać i ostrożnie operować przyspieszeniem. Im dłużej przytrzymamy klawisz myszy, tym większą prędkość osiągniemy, oczywiście kosztem utraty własnej objętości. Poziomy w Osmos przypominają nieco próżnię, więc raz przyspieszona jednostka będzie mknęła bez końca. To wpływa też na zmianę toru poruszania się, podczas której musimy pokonać siły bezwładności.

Cała koncepcja została w bardzo ciekawy sposób rozwinięta. Autorzy przygotowali kilka wersji poziomów, opartych na zupełnie odmiennych zasadach fizycznych. Często pojawiają się na przykład układy przypominające galaktyki, w których wszystkie cząstki krążą na orbitach jednej gigantycznej „planety” lub „słońca”. Musimy zmierzyć się nie tylko z próbującymi nas pochłonąć większymi obiektami, ale i siłą przyciągania. Kolejnym urozmaiceniem są specjalne cząsteczki posiadające pewne unikalne cechy i zdolność szybkiego poruszania się. Oprócz tego typu przykładowych urozmaiceń w grze pojawia się jeszcze wiele innych atrakcji. Warto też dodać, że inne obiekty również mogą łączyć się nawzajem, więc całe środowisko gry jest niejako dynamiczne.

Ważnym aspektem produktu jest specyficzna oprawa audiowizualna. Tytuł przedstawia dość proste, ale ładnie stylistycznie poziomy i obiekty. Ascetyczną grafikę doprawiono specyficzną ścieżką dźwiękową, na którą składają się utwory mniej lub bardziej znanych grup tworzących ambient. Niezbyt popularny w grach gatunek muzyczny doskonale pasuje do klimatu Osmos i świetnie podkreśla spokojny charakter całej rozgrywki. Wśród artystów, którzy przygotowali muzykę na potrzeby gry znajdują się między innymi: Gas/High Skies, Julien Neto oraz Loscil.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 99 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.2 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Osmos

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Osmos Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 1.5 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 32 MB (GeForce 2 lub lepsza)
  • 33 MB HDD
  • Windows XP