Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneX360
Okładka Operation Darkness (X360)

Operation Darkness X360

Połączenie strategii turowej oraz RPG-a. Przystępujemy do alternatywnej wersji II Wojny Światowej, stając do walki nie tylko z Nazistami, ale i dowodzonymi przez wroga potworami.

Strategiczne | turowe | tytuły ekskluzywne Xbox

Microsoft Xbox 360
Okładka Operation Darkness (X360)

producent: Atlus

wydawca: Atlus

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji X360:

24czerwca2008

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Operation Darkness to produkt stanowiący połączenie historycznej strategii turowej oraz gry role-playing. Gracz uczestniczy w zmaganiach wojennych, dowodząc drużyną składającą się z kilku bohaterów. Opisywana gra pierwotnie przygotowana została jedynie z myślą o japońskim odbiorcy i dopiero po pewnym czasie wydano jej anglojęzyczną wersję.

Omawiana strategia proponuje alternatywne spojrzenie na tematykę II Wojny Światowej. Podstawowe usprawnienie polega na dodaniu elementów fantasy do rozgrywki. Sterowane postaci dysponują więc wieloma potężnymi czarami, a na polach bitew pojawiają się także różnorakie potwory. Paradoksalnie jednak Operation Darkness oferuje możliwość prześledzenie wielu najsłynniejszych bitew z tego okresu. Głównym zadaniem sterowanej przez gracza drużyny staje się powstrzymanie zapędów Hitlera i wyzwolenie określonych terenów spod okupacji Trzeciej Rzeszy.

Kampania singleplayer rozgrywana jest na mapie taktycznej, ukazującej zajęte przez wroga regiony. Gracz może tu dokonywać wyboru pomiędzy głównymi misjami oraz dodatkowymi zadaniami, których wykonywanie nie jest obowiązkowe. Warto też dodać, iż do opcjonalnych misji można podchodzić wiele razy w celu pozyskania dodatkowych profitów. Działania wojenne prowadzone są między innymi w Normandii (rok 1944), jak i na obszarze nazistowskich Niemiec (rok 1945). Zabawa wzbogacana jest licznymi scenkami przerywnikowymi, pozwalającymi zapoznać się zarówno z tłem historycznym, jak i poszczególnymi bohaterami opowieści.

Wybierane misje zawsze poprzedzane są szczegółowym briefingiem. Następnie gracz przenoszony jest do okna drużyny, gdzie ustala się skład swojej ekipy. Każdy poziom cechuje się określonym limitem żołnierzy, których można ze sobą zabrać. Ponadto niektóre postaci automatycznie dodawane są do listy, gdyż ich obecność w danej operacji jest obowiązkowa. Same misje rozgrywane są w systemie turowym, co oznacza, iż strony konfliktu wykonują ruchy na zmianę. Ponadto w danej turze każda jednostka ma przyporządkowaną ściśle określoną liczbę punktów akcji. Walczy się zarówno z żołnierzami, jak i pojazdami czy wspomnianymi wyżej fikcyjnymi kreaturami. Istotną rolę odgrywa poznanie mocnych i słabych stron atakowanych jednostek, szczególnie że dysponuje się ograniczonymi zasobami ludzkimi.

Po zakończeniu każdej misji gra powraca do okna planowania taktycznego. Członkowie drużyny nagradzani są punktami doświadczenia, a ponadto odblokowują sobie nowe umiejętności i ataki specjalne. Równie ważną rolę odgrywa wyposażanie swoich ludzi w odblokowane przez grę przedmioty. Są to w głównej mierze lepsze bronie, wśród których nie zabrakło wielu futurystycznych konstrukcji.

Główny tryb gry, czyli Story Mode, oferuje zabawę wyłącznie dla pojedynczego gracza. Operation Darkness zawiera też jednak pełnoprawny multiplayer. W trybie kooperacji do rozgrywki może przystąpić maksymalnie czterech graczy. Uczestnicy zabawy przejmują wtedy kontrolę nad wybranymi przez siebie bohaterami, wspólnymi siłami dążąc do osiągnięcia postawionych przez grę celów. Oprawa wizualna Operation Darkness prezentuje stosunkowo wysoki poziom wykonania. Bitwy obserwowane są w pełnym trójwymiarze. Nie zabrakło także efektów specjalnych, towarzyszących niektórym spośród odpalanych ataków. Gra wyróżnia się ponadto za sprawą bardzo czytelnego interfejsu. Do nawigacji służą wyświetlane na ekranie ikony przycisków. Gracz może także przeglądać dokładne statystyki, dowiadując się nieco więcej na temat swoich podwładnych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Oczekiwania czytelników: 3.8 / 10 na podstawie 8 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Operation Darkness

16+

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (25 kwietnia 2008)

wiadomość25 kwietnia 2008

Variety Map Pack w wersji dla PS3 już dostępny, daty europejskiej premiery Dracula: Origin, Summer Athletics, Dragon Quest Swords: The Masked Queen... oraz nowych Pokemonów, publikacja demonstracji Operation: Darkness, wyniki finansowe Nintendo i UbiSoft – zapraszamy Was do lektury ostatnich w tym tygodniu „Wieści ze świata w telegraficznym skrócie”.