Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Night Watch (PC)

Straż Nocna PC

Night Watch

Night Watch to wyprodukowana przez rosyjskie studio Nival Interactive taktyczna gra RPG, stanowiąca luźną adaptację książki Sergieja Łukjanienko, a także filmu na jej motywach.

RPG | TPP | książki | filmy | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Night Watch (PC)

producent: Nival

wydawca: Noviy Disk

wydawca PL: Techland

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

18sierpnia2005

19kwietnia2006

pudełko PL

Night Watch to kolejne spotkanie rosyjskiej grupy developerskiej Nival Interactive z gatunkiem strategii z elementami RPG. Tym razem jednak fabuła gry nie została stworzona od podstaw, a oparta na akcji powieści rosyjskiego pisarza Sergieja Łukjanienko Nocznoj dozor oraz jej ekranizacji, pod tym samym tytułem. Od razu jednak trzeba zaznaczyć, iż gra nie jest wiernym przedstawieniem książki czy filmu. Wszystko, co widzimy na ekranie komputera rozgrywa się jakby równolegle do wydarzeń zapisanych na papierze czy w kinie, czasami dając graczowi pogląd na pewne sytuacje z odmiennej perspektywy.

Akcja Night Watch toczy się na ulicach Moskwy, gdzie bezpieczne z pozoru miejsca w każdej chwili mogą stać się areną śmiertelnej walki pomiędzy siłami Światła i Ciemności. Siły te to Inni, osoby posiadające moce magiczne nierozpoznawalne przez zwykłych śmiertelników. Dzielą się oni na dwie grupy Ciemnych i Jasnych. Wybrani przedstawiciele obu stron wspólnie pilnują kruchej równowagi między sobą poprzez tak zwane Patrole. Tytułowy Night Watch, czyli Nocny Patrol, to wbrew nazwie przedstawiciele Światła, którzy w nocy, porze aktywności swoich antagonistów, strzegą ludzi przez mocami Ciemnych, a jednocześnie starają się wykorzystać wszelkie potknięcia z ich strony.

Gracz wciela się właśnie w członka takiego Nocnego Patrolu, a jego przeciwnikami są magowie, czarnoksiężnicy, wampiry czy wilkołaki. W walce wspomagają nas towarzysze z Patrolu, wśród których gracze z pewnością dostrzegą postaci znane z kart książki, m.in. Olga czy mag Antoni. Nasze zadania wykonujemy również w Zmroku, który jest czymś w rodzaju świata równoległego do naszej rzeczywistości, czy też może innym jej wymiarem. Do Zmroku mają wstęp tylko ci, którzy posiedli moc. Świat ten wypełniony jest magią, która czyni Innych niewidzialnymi z normalnego świata, umożliwia widzenia aur przedmiotów czy osób, otwieranie zamkniętych w realnym świecie drzwi oraz wzmacnia siłę zaklęć. Jest to również znakomite miejsce do wszelkiego rodzaju magicznych pojedynków.

Night Watch oferuje autorski system RPG - nasza postać rozpoczyna rozgrywkę na 7, najsłabszym poziomie doświadczenia. Wraz z rozwojem akcji i podnoszenia swoich umiejętności, poziom doświadczenia zbliża się do najwyższej wartości, czyli 1. Każdy z poszczególnych poziomów podzielony jest na tzw. podpoziomy, na których możemy podwyższać współczynniki swojej postaci oraz otrzymujemy punkty umiejętności. Punkty umiejętności możemy następnie wykorzystać na naukę nowych zdolności czy zaklęć.

Gracz może wybrać jedną z trzech, nazwijmy to profesji - mag, mag bitewny oraz mag potrafiący zmieniać się w wilkołaka. Każda z tych postaci posiada unikalny zestaw umiejętności, zdolności i zaklęć oraz własny sposób prowadzenia walki. Fabuła gry jest bardzo rozbudowana i oferuje złożone, wielowątkowe intrygi oraz dużą ilość zadań. Przy tworzeniu Night Watch wykorzystano zmodyfikowany silnik Silent Storm, dzięki czemu w dużym stopniu możliwa jest dewastacja lokacji, w których się znajdujemy oraz budynków. Niestety, autorzy nie przewidzieli możliwości rozgrywek wieloosobowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD / 1 DVD

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 208 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.2 / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Straż Nocna

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Straż Nocna

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Pentium 4 2 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 128MB (GeForce 4 lub lepsza), 2 GB HDD, Windows 2000/XP
Dzienna Straż zapowiedziana

wiadomość31 marca 2006

Oparta o powieść rosyjskiego pisarza Sergieja Łukianienko Nocznoj dozor oraz jej ekranizację pod tym samym tytułem, gra o nazwie Nocna Straż zadebiutuje w polskich sklepach 7 kwietnia bieżącego roku. Tymczasem, jak donosi serwis CRPG.ru, studio developerskie Nival Interactive poinformowało, że pracuje już nad Dzienną Strażą.

Wyścigi w świecie Nocnej Straży - Night Watch Racing

wiadomość10 czerwca 2005

Okazuje się, iż gra tworzona przez Nival Interactive, Night Watch, nie będzie jedynym, elektronicznym wcieleniem filmowego dzieła pod tym samym tytułem (opartego zresztą na powieści rosyjskiego pisarza Sergieja Łukianienko). Firma Psycho Craft Studio przymierza się bowiem do stworzenia wyścigów samochodowych, które we wrześniu tego roku wyda na terenie Rosji Nowyj Disk.