Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPC
Okładka Motorm4x: Offroad Extreme (PC)

Motorm4x: Offroad Extreme PC

Gra wyścigowa koncentrująca się na rajdach samochodów z napędem 4x4. Główną atrakcją gry jest możliwość obierania dowolnej drogi do zaznaczonego na mapie celu, używając systemu nawigacji GPS. Główną atrakcję stanowi rozbudowany tryb kariery.

Wyścigi | samochodowe | off-road

PC Windows
Okładka Motorm4x: Offroad Extreme (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30września2008

30września2008

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Motorm4x to gra wyścigowa, w której kierujemy autami terenowymi wyposażonymi w napęd 4x4. Opisywany produkt jest dziełem czeskiej firmy The Easy Company, zatrudniającej między innymi byłych pracowników Illusion Softworks (Mafia, cykl Hidden & Dangerous).

Omawiana gra kładzie duży nacisk na arcade’owy model rozgrywki, choć nie zabrakło opcji pozwalających między innymi na zmianę napędu, używanie redukcyjnej skrzyni biegów czy blokowanie mechanizmów różnicowych. Wszystko to jest niezbędne do prawidłowego przemieszczania się w terenie. Z pomocą przychodzą też liczne wskaźniki, informujące między innymi o przechyłach nadwozia czy kierunku jazdy (kompas).

Główną atrakcję Motorm4xa stanowi rozbudowany tryb kariery. Zabawę rozpoczyna się z niewielką ilością gotówki, a zadaniem gracza jest wygrywanie kolejnych zawodów. Pozyskiwane fundusze przeznacza się na kilka różnych celów. Możliwe jest przede wszystkim nabywanie lepszych pojazdów, choć nie zabrakło także profesjonalnego tuningu. Gracz może między innymi zwiększać moc silnika, wymieniać zawieszenie na bardziej profesjonalne czy montować specjalne osłony podwozia. Gotówka jest też wymagana do pokrywania kosztów napraw pojazdu oraz uzupełniania zapasów paliwa.

Motorm4x ma do zaoferowania kilka typów zawodów. "Wyścig z czasem" opiera się na bardzo skomplikowanej wspinaczce po skałkach, w "Poszukiwaniu drogi" ważny jest zmysł orientacji przy próbach odnajdywania kolejnych celów, "Sprint" stanowi odmianę wyścigów z cyklu drag, "Rajd wyczynowy" zakłada szybkie przejeżdżanie odcinków specjalnych, klasyczny "Wyścig" oferuje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w starciu z innymi kierowcami, a "formuła Offroad" wymusza konieczność przedostania się na szczyt zbocza.

Zmagania prowadzone są w trzech zasadniczych strefach klimatycznych. Mowa tu o Alpach, Alasce oraz skalistej pustyni. Gracz może do woli przemieszczać się po każdej z plansz, co jest zresztą niekiedy wymagane w celu odnajdywania stref rozpoczęcia zawodów. Wszystkie trzy obszary są ze sobą połączone specjalnymi punktami przejścia, do których dostęp uzyskuje się w miarę postępów w karierze.

Oprawa wizualna opisywanej gry prezentuje bardzo wysoki poziom wykonania. Modele pojazdów są szczegółowo wymodelowane, a na dodatek podlegają realistycznie ukazanym uszkodzeniom (pogięta blacha, odpadające elementy nadwozia, dym unoszący się spod maski itp.). Z ciekawszych kwestii warto między innymi wspomnieć o zastosowaniu technologii SpeedTree, dzięki czemu na pojedynczej planszy znajduje się nawet 5000 szczegółowo wykonanych drzew. Nie zabrakło także innych ciekawych efektów – realistycznie animowanej trawy, rozmyć ekranu, czy śladów po błocie i kurzu, pojawiających się na karoseriach aut. Wyścigi mogą być obserwowane z wielu różnych ujęć, między innymi z kamery kontrolowanej w całości przez gracza.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 471 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.1 / 10 na podstawie 48 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 19,99 PLN

Gry podobne do Motorm4x: Offroad Extreme

Klasyfikacja PEGI Motorm4x: Offroad Extreme

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Motorm4x: Offroad Extreme

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 7800 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Motorm4x: Offroad Extreme - recenzja gry
Motorm4x: Offroad Extreme - recenzja gry

Recenzja 8 października 2008, 08:32

Pozyskiwane fundusze topnieją w zastraszającym tempie. W dalszej fazie trybu kariery na porządku dziennym bywają sytuacje, gdy nagroda z wygrania wyjątkowo trudnej próby nie pokrywa kosztów naprawy pojazdu. Gra w miarę postępów odblokowuje dostęp do nowych aut. Zazwyczaj modele te są lepsze od posiadanych już maszyn, lecz nie jest to regułą. Autorzy Motorm4xa nie nabyli, co prawda, żadnych licencji, lecz nie trzeba być ekspertem w dziedzinie motoryzacji, żeby mieć trudności z rozpoznaniem Jeepa Wranglera, Forda F-150, Jeepa Cherokee czy Land Rovera Defendera. Pieniądze przeznaczamy nie tylko na wozy, ale także na ich tuning. Nie możemy, co prawda, liczyć na mnogość opcji rasowania terenowych maszyn, aczkolwiek w programie zawarto właściwie wszystkie niezbędne komponenty. Zwiększamy więc moc silnika, montujemy wyczynowe zawieszenie, zakładamy opony do przeżycia w najtrudniejszych warunkach, wzmacniamy podwozie metalowymi osłonami i obklejamy wóz efektownymi nalepkami. Fajnym dodatkiem jest konieczność kupowania benzyny. Przyznam szczerze, że nie raz zdarzyło mi się „rozkraczyć” w połowie wyścigu z powodu zignorowania wskaźnika zapasu paliwa w zbiorniku. Pewną pomocą są w tym przypadku dodatkowe kanistry, które można zamontować na dachu i w razie potrzeby od razu z nich skorzystać.