Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Mosby's Confederacy (PC)

Mosby's Confederacy PC

Gra strategiczna opowiadająca o amerykańskiej wojnie secesyjnej. Łączy rozgrywkę turową z dynamiczną akcją. Wcielamy się w Johna Singletona Mosby’ego, który wsławił się między innymi swoimi zdolnościami przywódczymi, szczególnie w kwestii dowodzenia grupami partyzanckimi.

Strategiczne

PC Windows
Okładka Mosby's Confederacy (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

19listopada2008

Mosby's Confederacy to strategia łącząca rozgrywkę turową z dynamiczną akcją i opowiadająca o amerykańskiej wojnie secesyjnej. Za stworzenie tego dzieła odpowiada firma Tilted Mill Entertainment, znana z wielu produkcji strategicznych: Caesar IV, Hinterland, czy Immortal Cities: Children of the Nile.

Tytuł ten nie tylko przenosi nas w realia wspomnianej już wojny secesyjnej, ale także oferuje niezwykłą możliwość wcielenia się w jedną z najciekawszych postaci biorących w niej udział. Zabawę rozpoczynamy bowiem jako John Singleton Mosby, który wsławił się między innymi swoimi zdolnościami przywódczymi, szczególnie w kwestii dowodzenia grupami partyzanckimi. Takie też jest nasze zadanie w samej grze. Prowadzimy więc małe, ale zwarte oddziały żołnierzy, wysadzając mosty, organizując zasadzki, kradnąc zapasy, czy prowadząc rozpoznanie.

Gra toczy się na dwóch poziomach. Pierwszy z nich to poziom planowania działań i zarządzania naszymi zasobami, czyli po prostu ogólna mapa strategiczna z akcją rozgrywaną w systemie turowym. Możemy tutaj wchodzić w interakcje z wieloma miastami, zyskując sobie przychylność mieszkańców. Od jakości naszych kontaktów z poszczególnymi mieścinami zależy ilość jednostek jakie będą dla nas dostępne w konkretnych misjach, gdyż to właśnie one są źródłem żołnierzy. Ponadto, w miastach można organizować chociażby szpitale, stajnie, czy składowiska z amunicją.

Misje, w których zdecydujemy się wziąć udział, rozgrywane są już na poziomie taktycznym –akcja toczy się w nich w czasie rzeczywistym. Cele i siły wroga są generowane losowo, dzięki czemu często jesteśmy zaskakiwani i musimy wykazać się sporym sprytem. Przed każdą misją wybieramy naszą drużynę złożoną z ludzi, którzy w wraz z nabywanym doświadczeniem wojennym, rozwijają własne umiejętności i statystyki. Oczywiście poszczególne scenariusze skupiają się na akcjach dywersyjnych, przeprowadzaniu rekonesansu oraz działaniu w ukryciu.

Wśród wielu strategii rozgrywanych w czasie rzeczywistym, Mosby’s Confederacy wyróżnia się tym, że dowodzimy kilkoma „prawdziwymi” żołnierzami, a nie bezimiennymi jednostkami. Na naszych podopiecznych trzeba więc uważać. Obok doświadczonych weteranów, możemy rekrutować zupełnie świeżych żołnierzy i kształtować ich na efektywnych komandosów, strzelców, kawalerzystów, czy zwiadowców. To odbywa się oczywiście w trakcie niebezpiecznych pojedynków z przeważającymi przeważnie siłami wroga.

Pod względem wizualnym Mosby’s Confederacy być może nie imponuje lecz stworzone przez twórców środowisko w zupełności wystarcza do przyjemnej zabawy. W trybie turowym raczeni jesteśmy ładnie wykonanymi dwuwymiarowymi planszami, podczas gdy poziom taktyczny przedstawiony został za pomocą grafiki trójwymiarowej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 4,5 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Mosby's Confederacy

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Mosby's Confederacy

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 1.8 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 64 MB (GeForce 4 Ti4200 lub lepsza), 350 MB HDD, Windows XP/Vista