Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneANDSwitchiOSXONEPS4
Okładka Mekorama (AND)

Mekorama

Mekorama to skupiona na zabawie perspektywą gra logiczna. Rozgrywka opiera się na takim manipulowaniu otoczeniem i obracaniu planszą, by pozwolić robocikowi dotrzeć w wyznaczone miejsce.

Logiczne | zagraj za darmo | widok izometryczny | indie

Okładka Mekorama (AND)

data premiery gry:

14maj2016

AND iOS

26mar2020

PS4 XONE Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Martin Magni to szwedzki deweloper, który znany jest z wydanej w 2015 roku gry mobilnej Odd Bot Out. Mekorama to druga pozycja rzeczonego twórcy. Tytuł przypomina słynne Monument Valley od studia ustwo, ale nie jest płatny – można go pobrać za darmo (w wersji na urządzenia mobilne). Co ciekawe, twórca postanowił dać graczom możliwość wsparcia go dowolną kwotą, jeżeli spodoba im się jego praca, choć nie wpływa to w żaden sposób na zawartość gry.

Mechanika

Mekorama to trójwymiarowa produkcja, w której rozgrywka opiera się na manipulowaniu otoczeniem. Naszym zadaniem jest przeprowadzenie małego robota z jednego punktu planszy do drugiego. Po drodze czeka na niego sporo przeszkód, które omijamy, zmieniając perspektywę poprzez obracanie wieży oraz przesuwając wybrane elementy, w tym ruchome bloki, robiące np. za most albo windę. Kolejne poziomy stawiają przed nami dodatkowe wyzwania, ale to nie wszystko, co gra ma do zaoferowania. Pewną atrakcją jest zbieranie samych plansz, gdyż można je zapisywać w formie kolekcjonerskich kart. Ponadto deweloper udostępnił również edytor, pozwalający samemu tworzyć nowe lokacje.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry Mekorama może się podobać ze względu na kolorową, zabawną stylistykę. Produkcja nie jest jednak zbyt zaawansowana technicznie i nietrudno jest znaleźć na urządzeniach mobilnych aplikacje robiące większe wrażenie.

Minirecenzja Mekorama – godny konkurent Monument Valley

PLUSY:
  1. przyjemny i relaksujący miks Monument Valley i Captain Toad Treasure Tracker;
  2. w pełni darmowa gra, choć jeśli zechcemy możemy wesprzeć dewelopera dowolną kwotą;
  3. nieskończona zabawa dzięki wbudowanemu edytorowi poziomów.
MINUSY:
  1. nie da się pobierać leveli innych osób z poziomu gry.

Gdybym miał w kilku słowach napisać czym jest Mekorama, to z pewnością powiedziałbym, że to klon znanego wszem i wobec Monument Valley, aczkolwiek nie byłoby to do końca prawda, gdyż studio Martin Magni nie poszło po najmniejszej linii oporu, jak robi to wielu innych deweloperów, i wypracowało coś unikalnego.

W ogólnych założeniach produkcja przypomina hit studia ustwo pomieszany ze znanym z Wii U Captain Toad Treasure Tracker. Zabawa polega więc na rozwiązywaniu łamigłówek, ale głównym celem jest dotarcie do przeciwległego końca niewielkiej lokacji. By to zrobić czasami trzeba przejść przez tunel, przesuwać kamienne bloki, unikać elektrycznych pułapek, przeciwników itd. Problem w tym, że kierujemy robotem, który potrafi właściwie tylko chodzić. Dodatkowo, choć zabawa opiera się na obracaniu planszą, to nie robimy tego w celu wywołania iluzji optycznej, jak to było w Monument Valley. Zamiast tego naszym zadaniem jest wykonywanie odpowiednich operacji w odpowiedniej kolejności, dzięki czemu ostatecznie przedostajemy się do celu.

Mekorama sama w sobie jest dość spora, gdyż twórcy przygotowali około 50 poziomów, które z biegiem czasu stają się coraz trudniejsze do pokonania. Warto jednak zauważyć, że w grze nie znajduje się system gwiazdek, nie musimy się nigdzie spieszyć, gdyż tu nie chodzi o wygraną / przegraną czy jak najlepszy rezultat, a po prostu o spędzenie kilku przyjemnych, relaksujących chwil. Wracając jednak do zawartości, oprócz przygotowanych przez dewelopera układów mamy także dostęp do edytora poziomów, w którym tworzymy i udostępniamy naszą twórczość, a poza tym możemy pobierać levele innych graczy, z tym wyjątkiem, że musimy zeskanować kod QR, udostępniony przez gracza np. na Facebooku. Można więc powiedzieć, że zabawa jest nieskończona.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia ceny. Tytuł udostępniany jest za darmo i nie znajdziemy w nim uciążliwych reklam, mikropłatności czy systemu energii ograniczającego czas zabawy. Zamiast tego bez ponoszenia kosztów otrzymujemy pełną wersję, a jeżeli nam się spodoba i zechcemy nagrodzić dewelopera, to możemy, ale nie musimy wpłacić dowolną kwotę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Klasyfikacja PEGI Mekorama

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.
Najlepsze gry mobilne maja (m.in. Rush Rally 2, Mazes Of Karradash 2 i Hungry Shark World)
Najlepsze gry mobilne maja (m.in. Rush Rally 2, Mazes Of Karradash 2 i Hungry Shark World)

wiadomość1 czerwca 2016

Omawiamy najlepsze gry mobilne maja. Wśród polecanych pozycji znalazły się m.in. Hungry Shark World, Bushido Bear, Mekorama, Crashing Season, Warp Shift, Mazes of Karradash 2, Tittan Quest oraz Rush Rally 2.

Mekorama - darmowe Monument Valley w perełce tygodnia
Mekorama - darmowe Monument Valley w perełce tygodnia

wiadomość23 maja 2016

Na kolejną mobilną perełkę tygodnia wybraliśmy grę Mekorama, którą można określić mianem darmowego Monument Valley.

AND
iOS
PS4
XONE
Switch