Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Mata Hari (PC)

Mata Hari PC

Klasyczna dwuwymiarowa gra przygodowa typu point & click, w której przejmujemy kontrolę nad tytułową bohaterką. Stajemy się zatem szpiegiem, przystępując do wielu ryzykownych misji.

Przygodowe

PC Windows
Okładka Mata Hari (PC)

niemieckaniemiecka

data premiery gry w wersji PC:

21listopada2008

Mata Hari jest klasycznie zrealizowaną dwuwymiarową grą przygodową typu point & click, w której mamy okazję wcielić się w tytułową postać. Za przygotowanie tej gry odpowiedzialna jest niemiecka firma 4Head Studios. Developer ten w przeszłości opracował między innymi cenioną przez wielu graczy serię The Guild, czy też inną przygodówkę - Back to Gaya: The Adventures of Zino and Buu (w Polsce znaną jako Magiczny kamień).

Jak już zostało powiedziane, w trakcie zabawy wcielamy się w postać tytułowej holenderskiej tancerki, poznając zarazem kolejne szczegóły z jej życia. Mata Hari (w rzeczywistości nazywała się Margaretha Geertruida Zelle) urodziła się w 1876 roku. Początkowo była nie tylko tancerką, ale i kurtyzaną. Kobieta została stracona w 1917 roku za szpiegostwo. To właśnie na tym ostatnim etapie życia głównej bohaterki koncentrują się przedstawione przez grę wydarzenia (początkowe lata XX wieku, niedługo przed rozpoczęciem I Wojny Światowej). Mata Hari w trakcie rozgrywki przyjmuje propozycję wpływowego Szwajcara Oscara Samsoneta, stając się tajnym szpiegiem i przystępując do różnorakich, często ryzykownych misji.

Miłośników klasycznych gier przygodowych z całą pewnością powinno także zainteresować to, że zarówno za fabułę, jak i za ogólny wygląd gry odpowiedzialne są dwie znane w światku growym osoby, a mianowicie Hal Barwood i Noah Falstein. Panowie ci wcześniej pracowali między innymi przy produkcji tak kultowych dwuwymiarowych przygodówek, jak Indiana Jones and The Fate of Atlantis, czy Indiana Jones and The Last Crusade. W Mata Hari wszystkie czynności wykonuje się przy wykorzystaniu myszy. Najeżdżając na odpowiednie obiekty ze świata gry, możemy je obejrzeć, podnieść, czy wejść w inne interakcje. Główna bohaterka spotyka też postaci niezależne, od których musi pozyskać niezbędne informacje.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 39 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5.8 / 10 na podstawie 23 głosów czytelników.

Wymagania sprzętowe Mata Hari

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Core 2 Duo 2 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 128 MB (GeForce FX 5700 lub lepsza), 2 GB HDD, Windows XP SP2/Vista

Mata Hari - przed premierą
Mata Hari - przed premierą

Przed premierą 14 grudnia 2007, 13:57

Jej drugim źródłem utrzymania byli rozliczni, bogaci kochankowie, wśród których znajdował się nawet szef niemieckiego kontrwywiadu. W tym samym czasie Europa staczała się ku krawędzi wojny, która miała pochłonąć życie wielu milionów ofiar. Rozpętanie się wojennej zawieruchy zakończyło definitywnie karierę Maty Hari. Trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy faktycznie była ona szpiegiem działającym na rzecz Niemców, czy też stała się mimowolną ofiarą gry wrogich sobie wywiadów, francuskiego i niemieckiego. Wszelkie dowody wskazują, iż to drugie twierdzenie jest znacznie bliższe prawdy, a nawet, jeżeli Mata Hari w którymś momencie wojny uzyskała status szpiega, to była ona wyjątkowo nieudolna i w zasadzie nie wypełniła ani jednego powierzonego jej zadania. Skazana na śmierć przez rząd francuski, została rozstrzelana 15 października 1917 roku.