Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3
Okładka Lair (PS3)

Lair PS3

Lair jest grą akcji, mającą demonstrować ogromne możliwości konsoli PlayStation 3. Autorami niniejszego produktu są utalentowani ludzie z firmy Factor 5, którzy już wcześniej zachwycili posiadaczy GameCube drugą i trzecią odsłoną cyklu Star Wars: Rogue Squadron.

Akcji | TPP | fantasy | smoki | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 3
Okładka Lair (PS3)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS3:

30sierpnia2007

14listopada2007

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Lair jest grą akcji, mającą demonstrować ogromne możliwości konsoli PlayStation 3. Autorami niniejszego produktu są utalentowani ludzie z firmy Factor 5, którzy już wcześniej zachwycili posiadaczy GameCube drugą i trzecią odsłoną cyklu Star Wars: Rogue Squadron. Teraz developerzy porzucili kosmiczne walki na rzecz fantastycznego świata, w którym współistnieją ludzie i smoki.

Mamy zatem możliwość wcielenia się w jeźdźca imieniem Rohn, zasiadającego na grzbiecie jednego z tych ostatnich. Wszystko po to, aby uczestniczyć w bitwach, toczonych przez wielkie armie. Dzięki żyroskopowemu kontrolerowi SIXAXIS możemy sterować podniebnym wierzchowcem poprzez zmianę położenia pada w przestrzeni – wystarczy np. przechylić dłonie w lewo, celem wykonania zwrotu w tę stronę.

Rzecz jasna w przestworzach trzeba walczyć z innymi smokami i atakować cele naziemne. Do rażenia wrogów na dystans służą ogniste podmuchy, natomiast w zwarciu można wykorzystać ostre zęby i pazury lub zwyczajnie staranować oponenta. Warto zauważyć, iż u schyłku rozprawy z przeciwnikiem uaktywnia się specjalna mini-gra a la seria God of War – musimy szybko wykonać określoną sekwencję czynności, aby efektownie wykończyć rywala. W razie potrzeby można też wylądować na ziemi i siać zniszczenie z tej perspektywy.

Autorzy Lair szczególny nacisk położyli na trójwymiarową oprawę wizualną. Wirtualne środowisko jest niezwykle szczegółowe, a animacja przestrzennych modeli nienaganna. Do tego dochodzi jeszcze mnóstwo widowiskowych efektów specjalnych oraz dopracowana kamera, zawsze ukazująca bieg wydarzeń z najlepszego ujęcia.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 269 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 229 PLN

Klasyfikacja PEGI Lair

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Lair - recenzja gry
Lair - recenzja gry

Recenzja 13 listopada 2007, 15:23

Rozgrywka jest liniowa i wtórna. Poszczególne misje są bardzo różnorodnie przedstawiane przez wprowadzającego w klimat narratora, ale niestety rzeczywistość jest ździebko mniej kolorowa. Tak naprawdę nieważne, czy eskortujemy transportowce, czy bronimy miasta, czy przeprowadzamy atak bombowy – wszystko i tak sprowadza się do tępego wciskana przycisków i machania padem jak idiota, przy akompaniamencie radosnych okrzyków w rodzaju „skręcaj, k<>wa!!”. Fakt jednak, że wyzwania z czasem robią się coraz bardziej kłopotliwe. O ile trudno o jakiekolwiek problemy z tytułu szybkiej utraty punktów życia, to napis „Game over” niejednokrotnie zaszczyci nas w razie zbyt wolnej reakcji na kłopoty sojuszników. No i chyba to właśnie ma być ta różnorodność. Gdyby jeszcze ktokolwiek na ekranie sprawiał wrażenie zaangażowanego w walkę – nie byłoby głupio. Nie, tutaj jeśli mamy starcie 10 smoków na 10 smoków, to słyszymy w słuchawce (?) „Rohn, pozbądź się ich!”, po czym wszyscy koledzy zaczynają ochoczo statystować. I jeszcze mają czelność nas poganiać.