Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiXONE
Okładka Killer Instinct Classic (XONE)
OkładkaKiller Instinct Classic (XONE)

Killer Instinct Classic XONE

Reedycja klasycznej bijatyki studia Rare, która zadebiutowała w 1994 roku na salonowych automatach arcade. W grze bierzemy udział w tytułowym turnieju sztuk walki, organizowanym przez potężną korporację Ultratech.

Bijatyki | 2D | reedycje/remastery/remaki | Xbox SmartGlass | tytuły ekskluzywne Xbox

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Killer Instinct Classic Premiera XONE

22listopada2013

Xbox Live

22listopada2013

producent: Code Mystics wydawca: Xbox Game Studios / Microsoft Studios Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Killer Instinct Classic to wydana na konsoli Xbox One reedycja klasycznej bijatyki studia Rare, która zadebiutowała w 1994 roku na salonowych automatach arcade i doczekała się konwersji m.in. na konsole SNES i Game Boy. Za odświeżoną wersję gry odpowiada kanadyjskie studio Code Mystics, mające na koncie współpracę przy reedycjach kilku innych dawnych hitów pokroju Dragon’s Lair, Metal Slug 3 czy Mortal Kombat Arcade Kollection. Killer Instinct Classic udostępniono za darmo wszystkim nabywcom nowej wersji gry Killer Instinct (w wersji Ultra oraz Ultimate).

Fabuła

Fabuła Killer Instinct Classic obraca się wokół tytułowego turnieju sztuk walki, organizowanego przez potężną korporację Ultratech. Oprócz najsłynniejszych i najpotężniejszych wojowników świata, zajmująca się inżynierią genetyczną firma wystawiła w nim stworzone w swoich laboratoriach kreatury, aby w ten sposób sprawdzić ich przydatność bojową.

Mechanika

Killer Instinct Classic na pozór nie odznacza się niczym szczególnym pośród innych przedstawicieli gatunku dwuwymiarowych bijatyk, takich jak Mortal Kombat, Street Fighter czy Tekken. Gra wyróżnia się jednak kilkoma nowatorskimi rozwiązaniami, których nie znajdziemy w produkcjach konkurencji. Pierwszym z nich jest rezygnacja z typowego modelu rywalizacji „best-of-three”. W Killer Instinct walka trwa bowiem tylko jedną rundę, za to obaj przeciwnicy dysponują dwoma niezależnymi paskami energii. Zwycięzcą jest zaś gracz, który jako pierwszy wyczerpie oba paski przeciwnika. Drugie nowum gry to system automatycznych kombosów – do odpalenia ich nie jest wymagane użycie odpowiedniej kombinacji klawiszy, lecz wystarczy naciśnięcie jednego w odpowiednim momencie walki. Podobnie jak seria Mortal Kombat, gra zawiera także specjalne techniki, pozwalające na wykończenie oponenta. W tym wypadku podzielone zostały one na dwa rodzaje: No Mercy/Danger Move (potężny kombos dochodzący nawet do kilkudziesięciu uderzeń) oraz Humiliation (zagrywka pozwalająca na ośmieszenie przeciwnika i zmuszenie go np. do tańca).

Tryby gry

Prócz typowego trybu walki ze sztuczną inteligencją, Killer Instinct Classic ma znaną z automatów arcade opcję rywalizacji dwóch graczy na jednym ekranie. W późniejszych aktualizacjach gry wprowadzony został także sieciowy tryb wieloosobowy.

Kwestie techniczne

Wydany na konsoli Xbox One Killer Instinct Classic to pod względem technicznym dość wierna adaptacja oryginału z 1994 roku. W grze nie ma więc gruntownie odświeżonej oprawy graficznej, a podczas zabawy oglądamy obraz w proporcjach 4:3, uzupełniony na obu brzegach logotypem gry. Twórcy zaimplementowali jednak szereg filtrów graficznych, dzięki którym możemy np. wyskalować ekran do standardowej dziś rozdzielczości 1080p. Ciekawostkę stanowi możliwość wyboru jednej z dwóch wersji gry: 1.5D (ostatecznej edycji Killer Instinct), bądź wcześniejszej 1.4 (zawierającej kilka dokuczliwych, lecz uwielbianych przez graczy bugów). Na uwagę zasługuje również wykorzystanie specjalnego joypada o nazwie Killer Instinct Arcade FightStick Tournament Edition 2, wiernie oddającym wrażenia z gry na klasycznych, salonowych automatach.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran  

Wymagania wiekowe Killer Instinct Classic: 16+