Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOSAND
Okładka Jurassic World: The Game (iOS)
OkładkaJurassic World: The Game (iOS)

Jurassic World: The Game

Gra strategiczna opracowana przez studio Ludia, której premiera poprzedzała kinowy debiut filmu Jurassic World.

Strategiczne | ekonomiczne | elementy RPG | bitwa

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Jurassic World: The Game Premiera

30kwi2015

iOS

7maj2015

AND

producent: Ludia wydawca: Ludia Strona oficjalna

Gry podobne do Jurassic World: The Game

Anno: Build An Empire

RollerCoaster Tycoon 3

The Settlers (2009)

Jurassic World: The Game to wydana na Androida gra strategiczna, oparta na licencji filmowej serii Park Jurajski i poprzedzająca kinową premierę kolejnej jego odsłony. Grę opracowało studio Ludia, czyli ten sam zespół, który przygotował kilka lat temu popularną strategię Jurassic Park: Builder. Produkcja korzysta z typowego modelu darmowego z mikropłatnościami.

Fabuła

W grze powracamy na znaną z filmowego cyklu wyspę Nublar, aby zająć się budową parku rozrywki i – rzecz jasna – hodowaniem dinozaurów. W grze dostępnych jest w sumie ponad pięćdziesiąt gatunków tych prehistorycznych gadów. Podczas zabawy możemy spotkać wiele postaci znanych ze srebrnego ekranu, które udzielą nam rad lub zlecą kolejne misje.

Mechanika

Jurassic World: The Game rozwija mechanizmy swojego poprzednika, ale jednocześnie wprowadza sporo nowych elementów. Sama rozgrywka składa się zaś z dwóch podstawowych aspektów: zarządzania parkiem oraz brania udziału w walkach dinozaurów.

Pierwszy z tych elementów przypomina typowe strategie ekonomiczne. Musimy konstruować nowe atrakcje i budynki oraz znajdować dodatkowe sposoby zarobku, takie jak sklepiki z pamiątkami. Do naszych obowiązków należy także hodowanie dinozaurów oraz zaspakajanie ich bardzo różnorodnych potrzeb życiowych, jak również dbanie o bezpieczeństwo i zadowolenie odwiedzających turystów. Jednocześnie park ma przede wszystkim zarabiać na siebie, więc kluczową rolę odgrywa odpowiednie zbilansowanie inwestycji z przychodami.

Autorzy wzbogacili to wszystko elementami RPG w postaci bitew między dinozaurami. Podczas zabawy nie tylko hodujemy te zwierzęta, ale również je tresujemy, zwiększając ich statystki oraz ucząc nowych umiejętności. Wszystko po to, aby potem wystawiać je do walki na specjalnych arenach, gdzie mogą się zmierzyć z wychowankami sztucznej inteligencji lub innych graczy.

W Jurassic World: The Game znalazły się także elementy karcianki, gdyż każdy dinozaur posiada przypisaną mu kartę i aby móc się pochwalić odpowiednio różnorodnym gatunkowo parkiem musimy tworzyć własną talię.

Dodatkowe informacje

Produkcja studia Ludia współpracuje z linią zabawek Brawlasaurs firmy Hasbro. Każdy model dinozaura możemy zeskanować za pomocą wbudowanego aparatu, co pozwala odblokować dane zwierzę w grze.

Jurassic World: The Game – zupełnie niezła gadzina na licencji

PLUSY:
  1. Całkiem przyzwoita strategia ekonomiczna utrzymana w filmowym klimacie;
  2. Ciekawym urozmaiceniem są walki dinozaurów;
  3. Dobra oprawa graficzna i świetnie wykonane modele gadów.
MINUSY:
  1. Starcia bestii dość szybko stają się mocno oklepane;
  2. Zarządzanie i rozbudowywanie parku nie zaskakuje dosłownie niczym, więc fani takich gier zaczną ziewać po godzinie.

Jurassic World okazał się jednym z największych hitów w historii kina, generując ponad 1,5 miliarda dolarów przychodu. Nie wiemy czy producenci spodziewali się aż takiego hitu, ale z pewnością liczyli na krocie. Zresztą nie tylko oni, gdyż w okolicach premiery filmu zadebiutowała także gra mobilna Jurassic World: The Game, która może i nie zrobiła oszałamiającej kariery, ale jest zupełnie przyzwoitą propozycją.

Produkcja nie jest bezpośrednią ekranizacją kinowego hitu, ale znajdziemy w niej większość głównych postaci, które w pewnym sensie odzwierciedlają ich filmowe charaktery. Tak czy siak, zadaniem graczy jest rozbudowywanie parku z dinozaurami, przy czym największą atrakcją nie jest samo stawianie kolejnych wybiegów, lecz walki gadów.

Wraz z biegiem czasu zdobywamy kolejne egzemplarzy dinozaurów, które następnie wystawiamy na arenę, gdzie toczą starcia z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Poszczególne rodzaje połączone są ze sobą w systemie papier-kamień-nożyce, czyli, że mięsożerca lepiej poradzi sobie z latającym gadem, który zaś ma większe szanse w starciu z roślinożercą itd. Warto więc zwracać uwagę na to, kogo wybieramy do walki. A to jednak dopiero początek, gdyż nie bez znaczenia są statystyki podopiecznych, którzy wchodzą na wyższe levele, gdy ich karmimy, a dodatkowo możemy modyfikować ich geny w laboratorium, zwiększając siłę, wytrzymałość itd.

Sama walka opiera się na prostych zasadach. Do dyspozycji mamy trzy ikony – atak, obrona i wstrzymanie się. Zaczynamy z jednym punktem akcji, a z każdą kolejna turą otrzymujemy kolejny. Na ekranie wyświetlana jest siła ciosu przeciwnika i zapas zdrowia naszego podopiecznego, więc informacje te wykorzystujemy podczas obierania taktyki. Jeżeli np. zużyjemy jeden punkt na obronę, ale przeciwnik wyda dwa punkty na atak, to zada nam obrażenia. W jednej kolejce warto się czasami wstrzymać z wykonaniem ruchu i dostać w buzię, by w kolejnej dysponować dodatkowym punktem, dzięki któremu możemy przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę.

System jest stosunkowo prosty do opanowania, a SI nie powala inteligencją, więc walka, choć ciekawa i dająca możliwość popatrzenia na ślicznie wykonane dinozaury, dość szybko się nudzi. Z kolei sam aspekt strategiczno-ekonomiczny nie zaskakuje niczym nowym, więc Jurassic World: The Game może Wam przypaść do gustu, jeżeli dopiero zaczynacie zabawę z tego typu produkcjami, ale równie dobrze może Was odrzucić po godzinie, jeżeli wybudowaliście już mnóstwo innych parków.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Jurassic World: The Game: Odpowiednia dla każdego wieku.

iOS
AND