Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka J.R.R. Tolkien's Riders of Rohan (PC)
OkładkaJ.R.R. Tolkien's Riders of Rohan (PC)

J.R.R. Tolkien's Riders of Rohan PC

Riders of Rohan to gra strategiczna rozgrywająca się w Śródziemiu – świecie wykreowanym przez słynnego pisarza fantasy, J.R.R. Tolkiena. Fabuła programu nawiązuje do powieści Władca Pierścieni a ściślej do jej drugiej części, zatytułowanej Dwie Wieże.

Strategiczne | RTS

Kolekcja gier
Obserwuj grę

J.R.R. Tolkien's Riders of Rohan Premiera PC

20września1991

producent: Entertainment Group wydawca: Konami

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Riders of Rohan to gra strategiczna rozgrywająca się w Śródziemiu – świecie wykreowanym przez słynnego pisarza fantasy, J.R.R. Tolkiena. Fabuła programu nawiązuje do powieści Władca Pierścieni a ściślej do jej drugiej części, zatytułowanej Dwie Wieże. Gracz stanie na czele wojsk Rohanu i odeprze ataki złego czarnoksiężnika, Sarumana.

Akcja gry obfituje w znane z książkowego pierwowzoru wydarzenia i postacie. Pojawią się więc Legolas, Aragorn i Gimli, ścigający sługusów Sarumana, natomiast w lesie Fangorn odrodzi się Gandalf, który przyczyni się do odbudowania prestiżu dworu w Edoras i wyzwolenia króla Theodena spod wpływów złego Grimy. Oprócz tego będziemy świadkami rajdu Entów na Isengard, obrony Helmowego Jaru oraz niezliczonych walk w polu, jakie Rohirrimowie prowadzili z orkami i Uruk-Hai.

Gra toczy się w czasie rzeczywistym, którego szybkość możemy według potrzeb, zmniejszać lub zwiększać. Głównym polem działania jest mapa Rohanu – to właśnie tutaj przesuwamy nasze oddziały, decydujemy o odwiedzeniu kluczowych dla rozgrywki miejsc oraz koncentrujemy siły przed wzmożonym atakiem wroga. Po spotkaniu się dwóch armii dochodzi do bitwy, którą możemy rozegrać całkowicie samodzielnie (wybór taktyki, pełna dowolność w planowaniu ataku) lub zdać się na łaskę komputera, który obliczy prawdopodobieństwo zwycięstwa i poinformuje o wyniku gracza, serwując przy okazji garść statystyk. Żeby nie było nudno, w programie zawarto także krótkie sekwencje zręcznościowe. Należą do nich: ostrzał z łuku do nadciągających na nasze pozycje żołnierzy przeciwnika, walka jeden na jednego z przedstawicielem wrogiej armii oraz potyczka z użyciem magii, jaką przeprowadzać będzie Gandalf z Nazgulami.

Riders of Rohan nie jest specjalnie skomplikowany i już po kilku próbnych rozgrywkach można opracować proste taktyki, prowadzące do zwycięstwa. Podstawą jest odpowiedni dobór sił do nadciągającego zagrożenia. Należy też pamiętać, że wojska Sarumana posiadają przewagę liczebną, dlatego też lepiej jest się bronić niż frontalnie atakować. W planowaniu skutecznych działań z pewnością pomogą rozbudowane charakterystyki wszystkich wojsk występujących w grze, które można przejrzeć w dowolnym momencie. Riders of Rohan to produkt, pozwalający spojrzeć okiem taktyka na wydarzenia opowiedziane w trzeciej księdze Władcy Pierścieni. Przyjemna oprawa wizualna, wydarzenia zaczerpnięte wprost z powieści , prostota rozgrywki i niezła grywalność sprawiają, że gra może zaciekawić zarówno tych, którzy gry tego typu omijali dotychczas z daleka jak i hardcore’owych strategów, chociaż Ci drudzy nie znajdą tu zbyt wiele do roboty.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 5,4 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe J.R.R. Tolkien's Riders of Rohan: 12+