Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Jazz and Faust (PC)

Jazz i Faust PC

Jazz and Faust

Jazz i Faust to utrzymana w klasycznej konwencji gra przygodowa, za której powstanie odpowiada ekipa deweloperska studia Saturn Plus. Fabuła przedstawia losy dwóch młodzieńców, przemierzających krainy starożytnego wschodu.

Przygodowe

PC Windows
Okładka Jazz and Faust (PC)

producent: Saturn Plus

wydawca: 1C / Cenega

wydawca PL: Manta Multimedia

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

4listopada2001

9lipca2002

pudełko PL

Jazz i Faust to gra przygodowa opowiadająca o perypetiach dwóch młodzieńców. Jazz to przemytnik, szmuglujący co się da. Pochodzi z kraju, w którym chciwość jest siłą napędową życia. Mimo, że jest pragmatykiem, to i tak zawsze wpakuje się w ryzykowne przedsięwzięcia. Nic dziwnego, że często ponosi porażki. Faust natomiast urodził się po drugiej stronie morza. Jest kapitanem własnego statku, co nie przeszkadza mu oddawać się wielogodzinnym marzeniom i rozmyślaniom. Ot, taki sobie romantyk – nie postrzega świata jako obiektu dającego mu życie, przyjemności i korzyści, tylko jako inspirację do rozważań i kontemplacji.

Akcja osadzona jest w realiach Starożytnego Wschodu, a toczy się w trzech różniących się od siebie krainach – pustyni, miasteczku handlowym oraz na małej wyspie po środku oceanu. Bohaterowie przemierzają tawerny, w których roi się od podejrzanych typów, oazy dla zmęczonych wędrowców, wielkie miasta i wybrzeża. W grze występuje około 60 postaci, a do zwiedzenia jest 70 lokacji. W każdej z nich na rozwiązanie czeka do pięciu zagadek, co daje nam w sumie 175 zagadek na całą grę.

Fakt stworzenia nie jednej a dwóch głównych postaci oczywiście pociąga za sobą konsekwencje dla samego przebiegu gry. Bohatera, którym przyjdzie nam sterować wybiera się na samym jej początku, część zadań i sytuacji jest dla obu postaci identyczna jednak dużo jest też momentów niepowtarzalnych. Jazz i Faust to przygodówka w starym, dobrym stylu – widok z perspektywy trzeciej osoby, prerenderowana, kolorowa grafika, mnóstwo efektów specjalnych (deszcz, dym, mgła itp.) i trójwymiarowi bohaterowie. W samej architekturze mnóstwo jest pierwiastków zaczerpniętych z wzorców gotyckich, średniowiecznych i oczywiście starowschodnich.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 129 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,90 PLN

Wymagania wiekowe Jazz and Faust

12+

Wymagania sprzętowe Jazz i Faust

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium II 233MHz, 32MB RAM, akcelerator 3D

Jazz i Faust - recenzja gry
Jazz i Faust - recenzja gry

Recenzja 30 sierpnia 2002, 11:23

Rychło okazało się, że bez sowicie opłacanej armii najemników, Alkaim nie jest w stanie utrzymać władzy i pozostała mu tylko ucieczka na pustynię wraz z zagrabionymi skarbami i ulubioną nałożnicą. Wraz z ciągle wiernym Selimem błądzili po piaskach, cudem tylko wymykając się pogoni. Zaprzątnięty ratowaniem własnej skóry, zapomniał nieszczęsny tyran tylko o jednym: nie ma na świecie nic okrutniejszego niż zemsta poniżonej kobiety. A Luisa tylko czekała na stosowną okazję, by odwdzięczyć się Alkaimowi za wymordowanie jej rodziny oraz zamknięcie w haremie. Pewnego razu dotarli do wymarłego miasta, zagubionego gdzieś na pustyni. Tam to właśnie nadarzyła się okazja, by dziewczyna zdołała zrealizować swój plan. Nie do końca jest jasne, jakich użyła argumentów, ale zdołała namówić Selima do zamordowanie śpiącego stryja, co tym samym uczyniło by z pozostałego przy życiu bratanka szczęśliwego posiadacza całego skarbu i, rzecz zrozumiała, niewieścich wdzięków Luisy. Jednakże Selim stchórzył i zamiast wykonać tradycyjne kęsim-kęsim na nieszczęśniku, postanowił pozostawić go żywego wśród piasków pustyni, bez wody i jedzenia, wydanego na pastwę skorpionów i słońca.