Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Hospital Tycoon (PC)

Hospital Tycoon PC

Hospital Tycoon to gra ekonomiczna, w której naszym zadaniem jest prowadzenie szpitala. Nie tylko zarządzamy i staramy się utrzymać ośrodek na powierzchni, ale i mamy bezpośredni kontakt z personelem, lekarzami i pacjentami.

Strategiczne | ekonomiczne | medyczne

PC Windows
Okładka Hospital Tycoon (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

8czerwca2007

6lipca2007

pudełko PL

Hospital Tycoon to gra ekonomiczna, w której naszym zadaniem jest prowadzenie szpitala. Nie tylko zarządzamy i staramy się utrzymać ośrodek na powierzchni, ale i mamy bezpośredni kontakt z personelem, lekarzami i pacjentami. Twórcami programu są ludzie z firmy Deep Red Games. Posiadają oni znaczne doświadczenie w tworzeniu ekonomicznych tycoonów – na ich koncie widnieją m.in. takie tytuły, jak Beach Life, Monopoly Tycoon czy Tycoon City: New York.

Występujące w grze postacie nie są wyłącznie szarymi i bezkształtnymi robotami, wypełniającymi określone, powierzone im zadania. Co prawda każdy pracownik jest określony standardowym dla gier ekonomicznych zestawem parametrów (umiejętności, doświadczenie, zadowolenie), ale ponadto posiada własną osobowość. Całość utrzymana została w komediowej atmosferze, do której wydatnie przyczynia się kolorowa, trójwymiarowa oprawa graficzna. Według autorów, rozgrywka w Hospital Tycoon przypomina skrzyżowanie klasycznej opery mydlanej z zabawnym sit-comem.

Nasza praca w szpitalu ma jasno sprecyzowany cel – otoczyć każdego przyjętego pacjenta dostateczną opieką oraz zapewnić mu warunki, w których sprawnie wróci do zdrowia. Jednakże i w tym aspekcie odnajdujemy humorystyczne elementy. Do naszego ośrodka często trafiają bowiem ludzie z wyjątkowo niecodziennymi dolegliwościami – m.in. szalona małpa czy smoczy oddech (trudno nie dostrzec tutaj podobieństw do popularnego Theme Hospital). Oczywiście, tego typu komplikacje zdrowotne leczymy korzystając z niemniej oryginalnych technik.

Żeby jednak móc poradzić sobie z potrzebami naszych podopiecznych, musimy zadbać o wyposażenie kierowanej przez nas placówki w nowoczesną, niezbędną w skutecznym leczeniu aparaturę medyczną, a następnie zatrudnić wykwalifikowany personel, który będzie w stanie całą tą maszynerię obsłużyć. Wszystko to oczywiście kosztuje, a gdy jeszcze dodamy do tego konieczność zachowania całego kompleksu szpitalnego w kompletnej sterylności i czystości (celem uniknięcia masowych epidemii), szybko możemy dojść do wniosku, że zarządzanie tego typu przybytkiem z pewnością nie należy do rzeczy banalnych. Zresztą, nawet jeśli uda nam się jakoś to wszystko poukładać, zawsze musimy wziąć poprawkę na koegzystencję bardzo różnorodnej mozaiki charakterów zatrudnionego przez nas personelu – nierzadko kończącej się potężnym iskrzeniem. Co jakiś czas możemy się również spodziewać wpływu różnego rodzaju „czynników losowych”.

Autorzy przygotowali dwa główne moduły rozgrywki: wolny (Sandbox) oraz fabularny (Story Mode). Pierwszy oddaje do naszej dyspozycji okrągłą sumkę i pozwala bawić się wedle naszej pomysłowości, nie narzucając żadnego odgórnego celu. Drugi składa się z serii mniej lub bardziej złożonych misji, w których mamy możliwość przetestować nasze umiejętności decyzyjne poprzez wypełnianie powierzonych nam zadań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 368 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Gry podobne do Hospital Tycoon

Klasyfikacja PEGI Hospital Tycoon

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Hospital Tycoon

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2.8 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 128MB (GeForce 6600 lub lepsza), 1.5 GB HDD, Windows XP/Vista

Hospital Tycoon - recenzja gry
Hospital Tycoon - recenzja gry

Recenzja 26 czerwca 2007, 15:43

HT to strategia ekonomiczna z wątkami komediowymi, a także lekką nutką... The Sims! Tak, tak, dobrze przeczytaliście. Już przy pierwszym uruchomieniu rzuca się w oczy niemal identycznie wyglądające menu użytkownika z Simsów. Ponadto, programiści zaserwowali nam możliwość kontrolowania każdego z pracowników. Możemy takiemu rozkazać udać się w określone miejsce lub chcąc zwiększyć satysfakcję z pracy, możemy farmaceucie pozwolić się poobijać, sprzątaczce poflirtować z chirurgiem albo nawet nawiązać romans z pielęgniarzem. Powiem szczerze, że dosyć ciekawy pomysł jak na tycoona. Szkoda tylko, że nasza interakcja kończy się na rozrywce podopiecznych. Nie możemy pracownika zagonić do roboty (wyjątkiem jest inżynier, sprawujący pieczę nad prawidłowym działaniem maszyn), ani kazać, by zajął się konkretnym pacjentem. Jeśli chodzi o wykonywaną przez niego pracę, panuje prawdziwa „róbta co chceta”.