Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Hexen II (PC)

Hexen II PC

Kolejna gra akcji/FPS stworzona przez zespół Raven Software. Tym razem, programiści Raven Software, postanowili zaadaptować dla potrzeb gry, engine Quake'a.

Akcji | FPP | strzelanki

PC Windows
Okładka Hexen II (PC)

producent: Raven Software

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

2czerwca1997

Eidolon, ostatni z Wężowych Jeźdźców przybywa do Thyrion, żeby wzorem swoich poprzedników, siać zniszczenie wśród mieszkańców krainy. Tylko od Ciebie zależeć będzie, czy ludzkość przetrwa ciężkie czasy, a demon podzieli los współbratymców.

Tym razem, programiści Raven Software, postanowili zaadaptować dla potrzeb gry, engine Quake'a. Oczywiście nie obeszło się bez drobnych poprawek, wszak pierwszy Hexen znany był z tego, że oprócz tradycyjnej porcji dewastacji, oferował także akcenty charakterystyczne dla gier przygodowych. Wzorem poprzednika dodano więc inwentarz, możliwość wyboru bohatera i rzecz najbardziej istotną - swobodne przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi planszami. Do walki z Eidolonem może przystąpić czterech śmiałków: Nekromanta, Zabójczyni, Paladyn i Krzyżowiec. Jest to chyba największy krok naprzód w historii serii i ma ogromne znaczenie podczas właściwej rozgrywki, jako że każdy z bohaterów dysponuje unikatowymi zdolnościami, np. Zabójczyni może chować się w cieniu, a Krzyżowiec samoistnie odzyskuje straconą energię. Właściwości te uaktywniają się po osiągnięciu kolejnych poziomów doświadczenia, bo Hexen II, wzorem gier RPG, umożliwia rozwój postaci dzięki punktom, które dostajemy za zabijanie rozrzuconych po planszach potworów. Rozgrywka podzielona jest na cztery duże krainy, mające swoje ziemskie odpowiedniki. Są więc średniowieczne zamki, egipskie piramidy i azteckie świątynie. Trzeba przyznać, że autorzy popuścili wodze fantazji, zwłaszcza w dziedzinie projektowania poziomów, dzięki czemu zmagania nabrały zupełnie nowego charakteru. Można godzinami błąkać się bez celu i po prostu podziwiać monumentalne budowle. Na końcu każdej krainy czekają na nas generałowie Eidolona, czterej jeźdźcy Apokalipsy. Ich eksterminacja jest również konieczna, jeśli marzysz o pomyślnym ukończeniu gry.

Hexen II jest produktem przemyślanym i co najważniejsze, perfekcyjnie zrealizowanym. Autorzy wycisnęli z engine'u Quake'a wszystko, co tylko się dało, tworząc zupełnie nową jakość w dziedzinie FPS o fabularnym podłożu. W porównaniu do poprzedniej części gry, program jest też bardziej wyważony, zwłaszcza w elementach przygodowych - mimo, że można się czasem zaciąć, wszystko ma swoje logiczne uzasadnienie i wystarczy tylko przez chwilę spokojnie pomyśleć, tudzież skorzystać z rozrzuconych tu i ówdzie podpowiedzi, żeby znaleźć właściwe rozwiązanie problemu. Jeden z najlepszych przedstawicieli gatunku, nie zagrać w niego to grzech!

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 225 głosów czytelników.

Gry podobne do Hexen II

Klasyfikacja PEGI Hexen II

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Hexen II

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: CPU 60MHz Intel/AMD, 16MB RAM, 2MB akcelerator 3D

Fanowska wersja Hexena już dostępna
Fanowska wersja Hexena już dostępna

wiadomość12 listopada 2010

Chociaż miłośnicy cyklu Hexen/Heretic od kilkunastu lat nie mogą doczekać się kolejnych jego części, nadeszła właśnie doskonała okazja, by przypomnieć sobie klimat tej kultowej już gry akcji osadzonej w realiach fantasy. Ogłoszono bowiem wydanie fanowskiej modyfikacji bazującej na tej serii, o której wspominaliśmy Wam kilka dni temu.

Premiera fanowskiego Hexena już wkrótce
Premiera fanowskiego Hexena już wkrótce

wiadomość27 października 2010

Modyfikacje od dawna są ostatnią nadzieją fanów starszych produkcji, które nie mają już szans na oficjalną kontynuację czy nawet jakikolwiek remake. Jeśli ciepło wspominacie cykl Hexen/Heretic to mamy dla was bardzo dobre wieści – już wkrótce ukaże się bowiem mod bazujący na tej właśnie serii.

Odświeżona strona projektu Hexen: Edge of Chaos
Odświeżona strona projektu Hexen: Edge of Chaos

wiadomość16 maja 2005

Firma Raven Software od dłuższego czasu pracuje nad nową odsłoną Quake’a i raczej nie ma szans na to, że w najbliższej przyszłości rozpocznie inny projekt. Fani gier z serii Hexen pozostali więc na lodzie. Ale czy aby na pewno? Tam gdzie „zawodzą” legendarne koncerny, do akcji włączają się amatorzy. I chwała im za to, zwłaszcza jeśli to co robią, zapowiada się bardzo dobrze.