Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGiOSPCAND
Okładka Hero Siege: Pocket Edition (AND)
OkładkaHero Siege: Pocket Edition (AND)

Hero Siege: Pocket Edition

Hero Siege

Gra hack-and-slash, w której wcielamy się w jednego z kilku śmiałków i staramy się powstrzymać szatana, pragnącego przejąć władzę nad światem. Rozgrywka jest szybka i efektowna, a dodatkowo przystosowana do zabawy przy użyciu pada oraz ekranów dotykowych.

RPG | hack'and'slash | roguelike | indie

Hero Siege: Pocket Edition Premiera

29sty2014

PC

9cze2016

AND

18cze2016

iOS

producent: Panic Art Studios wydawca: Panic Art Studios

Gry podobne do Hero Siege: Pocket Edition

Dungeon Hunter 5

Battleheart Legacy

Torchlight: The Legend Continues

Hero Siege na platformę PC, AND i iOS to mieszanka hack-and-slasha z grą typu roguelike, stworzona przez niewielkie Panic Art Studios. Produkcja ma za sobą ciekawą przeszłość, gdyż najpierw ukazała się na platformach mobilnych pod koniec 2013 roku, a następnie doczekała się konwersji na komputery osobiste, co pociągnęło za sobą usunięcie z rynku pierwotnego wydania. Powróciło ono w 2015 roku i niedługo później znowu zniknęło, by na dobre, jako Hero Siege: Pocket Edition, zagościć na smartfonach i tabletach w połowie 2016 roku.

Fabuła

Akcja produkcji rozgrywa się na Ziemi. W starożytnej księdze napisane jest, że czterech mnichów połączy części pradawnego talizmanu, przywołując z piekła samego szatana, który przejmie władzę nad światem. I faktycznie tak się dzieje – diabeł przybywa, jednak kilku śmiałków postanawia mu się przeciwstawić.

Mechanika

Hero Siege to dynamiczna, dwuwymiarowa produkcja, w której przemierzamy losowo generowane poziomy. Zabawa, jak to w hack-and-slashach, polega przede wszystkim na walce z niezliczoną liczbą wrogów stających nam na drodze. W tym celu wcielamy się w jedną z kilku dostępnych postaci oraz wykorzystujemy rozmaite bronie i niszczycielskie moce zdobywane podczas zabawy. System rozgrywki jest całkiem prosty i bazuje na dobieraniu jak najlepszego wyposażenia (uzbrojenie, pancerze, przedmioty) w menu oraz walce, niewymagającej wykonywania skomplikowanych kombinacji. Całość została zaprojektowana w ten sposób, by w Hero Siege na platformę PC, AND i iOS można było bawić się przy użyciu kontrolera (w przypadku urządzeń mobilnych da się oczywiście korzystać też z ekranu dotykowego).

Tryby gry

Łącznie na graczy czeka 6 aktów solowej przygody. Tytuł zyskuje jednak znacznie za sprawą trybu multiplayer, przeznaczonego dla maksymalnie czterech osób. Co ważne, postacie z rozgrywki wieloosobowej nie są tymi samymi, którymi gramy samotnie. Dodatkową atrakcją jest aż sześć poziomów trudności, odblokowywanych z biegiem czasu.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Hero Siege na platformę PC, AND i iOS nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród wielu innych gier niezależnych. Deweloperzy wykorzystali bowiem popularny styl pixel art, przez co produkcja wygląda jakby została stworzona w czasach NES-a, ale też nie musi się wstydzić w starciu z konkurencyjnymi projektami indie.

Minirecenzja Hero Siege – dobry, ale drogi hack-and-slash

PLUSY:
  1. ciekawy miks klasycznego hack-and-slasha z twin stick shooterem;
  2. rozbudowany system rozwoju, mnóstwo przedmiotów i artefaktów – jest co odkrywać;
  3. klimatyczna oprawa graficzna, zrealizowana w duchu 16-bitowych gier.
MINUSY:
  1. zaczyna nudzić po kilku godzinach, a do tego jest…;
  2. … zdecydowanie za droga.

Hero Siege to ciekawa mieszanka mobilnego hack-and-slasha z tak zwanym twin stick shooterem, czyli strzelanką, w której jedna gałka analogowa odpowiada za ruch, a druga za strzelanie. Twórcy określają swój twór mianem Diablo połączonego z The Binding of Isaac, co samo w sobie jest bardzo intrygujące. Jak jednak takie założenia wypadają w praktyce?

Zabawa polega na przemierzaniu losowo generowanych plansz, na których musimy ubić mnóstwo stworów zanim zmierzymy się z bossem. Po jego pokonaniu przechodzimy do kolejnego etapu, gdzie czeka na nas to samo. Deweloperzy urozmaicili jednak rozgrywkę, wprowadzając lochy, w których zamiast walki czekają na nas proste zagadki i sekwencje platformowe. Wszystko to uzupełniają przedmioty wpływające na nasze statystki i dające tymczasowe korzyści.

Jak więc widać, Hero Siege ma w sumie wszystko, co niezbędne do dobrej zabawy, o ile oczywiście lubicie tego typu produkcje. Niestety walka sama w sobie jest prosta, a przez to nie zapewnia frajdy przez długi czas – kilka godzin to maksimum zanim zaczniecie się nudzić. Sytuacji nie poprawia nawet fakt, że system rozwoju bohatera, przedmioty, artefakty i cała reszta dodatków jest naprawdę rozbudowana. Wydawałoby się, że nie jest to straszny zarzut, w końcu większość gier mobilnych zapewnia tylko kilka godzin zabawy. Problem w tym, że tytuł studia Panic Art kosztuje ponad 40 zł, czyli bardzo dużo jak na tego typu aplikacje. Do tego dochodzą jeszcze mikrotransakcje. Co prawda są czysto kosmetyczne i w żaden sposób nie wpływają na gameplay, ale w przypadku tak drogiej aplikacji u niektórych osób sama obecność dodatkowych płatności może być wręcz oburzająca. Ponadto nie bez znaczenia jest fakt, że grę można kupić także na PC-tach, gdzie wyceniono ją na… około 26 zł.

Jeżeli jednak Wam to nie przeszkadza i godzicie się na stosunkowo krótki jak za tę cenę czas rozgrywki, to Hero Siege powinno Wam zapewnić kilka godzin porządnej siekanki. Warto także zauważyć, że deweloperzy cały czas ulepszają ten projekt i wykryte przez graczy błędy są w miarę szybko naprawiane, co na pewno należy pochwalić. Tak czy inaczej, to bardzo fajna gra, tyle, że droga.

Ostatnia modyfikacja 20 czerwca 2016

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 6,6 / 10 na podstawie 46 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Hero Siege: Pocket Edition: 16+

PC
AND
iOS