Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweANDiOSSwitchPCPS4
Okładka Heaven's Vault (AND)
OkładkaHeaven's Vault (AND)

Heaven's Vault

Gra przygodowa inspirowana powieściami graficznymi, łącząca klimat science fiction i bliskowschodni koloryt. Za opracowanie Heaven’s Vault odpowiedzialne jest brytyjskie studio inkle Ltd, znane m.in. z ciepło przyjętej przygodówki 80 Days.

Przygodowe | TPP | science fiction | elementy logiczne | indie

Heaven's Vault Premiera

anulowana

AND

16kwi2019

PS4 PC

28sty2021

Switch

2022

iOS

producent: inkle Ltd wydawca: inkle Ltd Strona oficjalna

Heaven’s Vault to gra przygodowa z otwartym światem, nawiązująca charakterem do literackiego gatunku powieści graficznej. Odpowiedzialne za nią brytyjskie studio niezależne inkle Ltd dało się już poznać społeczności graczy za sprawą steampunkowej przygodówki tekstowej 80 Days oraz fabularnej serii Sorcery!. Ich kolejne dzieło zaprasza nas do autorskiego świata science fiction, silnie inspirowanego kulturą i sztuką świata islamu. Wykreowane przez Brytyjczyków uniwersum oferuje podobny mix zaawansowanej technologii i bliskowschodniego kolorytu, co kultowe serie Homeworld i Dune.

Sama gra czerpie inspiracje z najróżniejszych dzieł literackich, produkcji filmowych oraz źródeł historycznych. Według deklaracji autorów, największy wpływ na ich dzieło wywarły utwory pisarzy Raymonda Chandlera i Gene Wolfe’a, powieści graficzne Möebiusa i Hergé’a, a także przygody bohaterów serii Stargate oraz Indiana Jones.

Fabuła

Akcja Heaven’s Vault rozgrywa się w Mgławicy (The Nebula) – tajemniczym zakątku przestrzeni kosmicznej, w którym seria księżyców połączona jest siecią przedziwnych rzek. Strumienie wody i powietrza łączą odległe światy, na których życie wiodą niewielkie skupiska ludności. Mimo posiadania dostępu do zaawansowanych zdobyczy techniki, takich jak inteligentne roboty i holograficzne wyświetlacze, mieszkańcy Mgławicy wiedzą zaskakująco mało o swym osobliwym domu. Okoliczności powstania międzygwiezdnej struktury również są osnute tajemnicą.

Prawda o początkach Mgławicy może kryć się w rozrzuconych tu i ówdzie starożytnych ruinach, których badaniem zajmuje się główna bohaterka gry - Aliya „El” Elasra. Nieustraszona pani archeolog, wraz ze swym robotycznym pomocnikiem o imieniu Six, przeszukuje pozostałości po dawnych cywilizacjach w nadziei na odnalezienie prawdy o przeszłości. Wieść niesie, że gdzieś pośród najstarszych światów Mgławicy znajduje się odpowiedź na wszystkie pytania – odnalezienie tej właśnie odpowiedzi staje się celem duetu bohaterów.

Mechanika

Z punktu widzenia mechaniki, Heaven’s Vault nie odbiega zbytnio od standardów gatunku gier przygodowych, wzbogacając go jednocześnie o własne pomysły i rozwiązania. Esencją rozgrywki jest eksploracja kolejnych światów Mgławicy i badanie znajdujących się na nich ruin i innych pozostałości. Kluczową mechaniką pozwalającą na odkrywanie starożytnych sekretów jest deszyfrowanie tekstów, zapisanych w dawno zapomnianych językach. Znajomość antycznych słów i wyrażeń umożliwia nam zrozumienie przydatnych wskazówek i zdobycie cennych informacji.

Mimo że specjalnością bohaterki jest analiza prastarych artefaktów, błędem byłoby stwierdzenie, że na czas spędzony z Heaven’s Vault składa się jedynie przemierzanie opustoszałych, zakurzonych komnat. Oprócz eksploracji, drugim istotnym elementem rozgrywki jest wchodzenie w interakcję z licznymi postaciami niezależnymi, które mamy okazję spotkać podczas podróży. Na uwagę zasługuje fakt, że zarówno prowadzone rozmowy, jak i podejmowane decyzje mają wyraźny wpływ na świat gry – mieszkańcy Mgławicy pamiętają nasze słowa i czyny, a nawet opierają na nich swój stosunek do nas.

Kwestie techniczne

Unikalna oprawa wizualna Heaven’s Vault stanowi jeden z najważniejszych elementów tej produkcji. Założeniem twórców było stworzenie stylu graficznego, który maksymalnie upodobniłby wygląd gry do ilustracji spotykanych na kartach powieści graficznych. Cel ten deweloperzy osiągnęli, umieszczając ręcznie rysowane postacie 2D w odpowiednio wystylizowanych środowiskach 3D. W grze wykorzystano popularny silnik Unity 3D. Podobnie jak przy okazji tworzenia 80 Days oraz Sorcery!, członkowie inkle i tym razem zdecydowali się na zastosowanie swojego autorskiego języka znaczników o nazwie ink.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Heaven's Vault: Odpowiednia dla każdego wieku.

Heaven's Vault Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7850 lub lepsza
  • 5 GB HDD
  • Windows 7
PC
iOS
AND
PS4
Switch