Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPC
Okładka GTR: FIA GT Racing Simulation (PC)

GTR: The Ultimate Racing Game PC

GTR: FIA GT Racing Simulation

GTR to dynamiczna gra wyścigowa, posiadająca oficjalną licencję FIA. Za jej developing odpowiada studio SimBin Development Team (SBDT), które w przeszłości opracowało kilka świetnych modyfikacji do pełnej wersji F1 2001/2002 (czyli produkcji ze stajni Electronic Arts).

Wyścigi | samochodowe

PC Windows
Okładka GTR: FIA GT Racing Simulation (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

3listopada2004

27czerwca2005

pudełko PL

GTR to dynamiczna gra wyścigowa, posiadająca oficjalną licencję FIA. Za jej developing odpowiada studio SimBin Development Team (SBDT), które w przeszłości opracowało kilka świetnych modyfikacji do pełnej wersji F1 2001/2002 (czyli produkcji ze stajni Electronic Arts). W omawianym tytule możemy zasiąść za kierownicą dokładnie 56 licencjonowanych samochodów, zaś wśród nich znalazła się cała stawka dwudziestu czterech pojazdów biorących udział w całodobowym wyścigu w Spa.

Fizyka zachowania się pojazdów, czyli jeden z największych atutów wcześniejszych projektów SimBin, została opracowana na bazie danych telemetrycznych, jakimi dysponują prawdziwe zespoły startujące w zawodach FIA GT. Takie rozwiązanie gwarantuje, że gracz prowadzący na ekranie swojego komputera Ferrari 550 Maranello GTR, będzie miał niezwykle zbieżne odczucia powodowane zachowaniem samochodu (wręcz jak prawdziwy kierowca tegoż auta).

  • Realistycznie odwzorowane modele pojazdów, z uwzględnieniem wszystkich szczegółów (wygląd, parametry, etc.).
  • Wszystkie trasy stanowią wierne odzwierciedlenia faktycznych torów, dodatkowo wymodelowanych przy wykorzystaniu systemu GPS.
  • Dynamiczna ścieżka dźwiękowa, która pozwala graczom poczuć klimat trwających zawodów czy faktycznej rywalizacji z wirtualnymi zawodnikami.
  • Świetne efekty graficzne (kilka widoków kamer, dostosowanie do najnowszych akceleratorów graficznych, „bogate” otoczenie trasy, itd.).
  • Zaimplementowany tryb rozgrywki wieloosobowej (Internet), w jakim rywalizacja odbywa się za pośrednictwem dedykowanych serwerów online’owych.
Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 293 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 84 PLN

Gry podobne do GTR: The Ultimate Racing Game

Klasyfikacja PEGI GTR: The Ultimate Racing Game

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe GTR: The Ultimate Racing Game

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium III 1.2 GHz, 384 MB RAM, karta grafiki 32MB, 1 GB HDD

GTR: The Ultimate Racing Game - przed premierą
GTR: The Ultimate Racing Game - przed premierą

Przed premierą 28 maja 2004, 10:31

Na początek wrażenia audio-wizualne. Grafika jest bardzo poprawna i w zasadzie identyczna z tym, co dało się zaobserwować na zdjęciach/filmach. Niestety, nie dorównuje dzisiejszym produkcjom z najwyższej półki, jak choćby TOCA Race Driver 2 czy Richard Burns Rally. Oczywiście są to gry innego typu, jednak graficznie wyprzedzają GTR dość znacznie. Największą wadą jest brak wykorzystania przez panów z SimBin nowych (choć już nie do końca) możliwości kart graficznych, jak choćby „shaderów”. Nie uświadczymy w grze lśniącego od słońca asfaltu, realistycznej wody na torze, wiarygodnych odbić na karoserii, czy naturalnych obłoków dymu z opon, efektów typu blur (szczególnie ciekawych w grach samochodowych). Autorzy nie zaimplementowali również (przynajmniej na razie) efektów typu „bump-mapping”, czyli mapowania „wybojów”, przez co asfalt, trawa, etc. wygląda płasko i nienaturalnie. Być może w finalnej wersji ów efekt zostanie dodany. Poza tym, o czym wspomniałem powyżej, grafika prezentuje się całkiem porządnie i aby ją do czegoś porównać, dodam, iż jest jakby ulepszoną wersją tego, co mogliśmy zaobserwować w ostatnim „modzie”, GTR 2002.