Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Freud's Bones (PC)

Freud's Bones PC

Unikalna gra przygodowa z elementami symulacji życia, w której możemy poznać bliżej Zygmunta Freuda – twórcę psychoanalizy. W Freud’s Bones wcielamy się w wewnętrzny głos tytułowego bohatera i przejmujemy kontrolę nad jego poczynaniami oraz prowadzimy z nim dysputy.

Przygodowe | point-and-click | elementy RPG | symulator życia | indie

PC Windows
Okładka Freud's Bones (PC)

producent: Axel Fox

wydawca: Axel Fox

Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

2021

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Freud’s Bones jest oryginalną grą przygodową typu point-and-click, wzbogaconą o elementy symulacji życia. Produkcja została opracowana przez niezależną deweloperkę – Axel Fox – a jej powstanie było możliwe między innymi dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Freud’s Bones zabiera nas w podróż do Wiednia z 1925 roku. Produkcja pozwala poznać bliżej samego Zygmunta Freuda, czyli twórcę psychoanalizy. W trakcie rozgrywki wcielamy się w jego wewnętrzny głos i nie tylko przejmujemy kontrolę nad jego poczynaniami, lecz także wdajemy się z nim w dysputy. Jako jego anioł stróż lub osobisty demon kształtujemy jego osobowość i prowadzimy go do zostania największym psychoanalitykiem w historii bądź zmuszamy, by spełnił swoje najskrytsze pragnienia. Niezależnie od tego, którą z tych ról wybierzemy dla siebie, z czasem dowiadujemy się coraz więcej na temat zarówno samego Freuda, jak i opracowanych przez niego metod poznawania oraz leczenia ludzi, a także snutych przez niego teorii dotyczących kultury i rozmaitych zjawisk społecznych.

Mechanika

W Freud’s Bones akcję obserwujemy z góry. Lwia część rozgrywki toczy się w gabinecie bohatera. To tutaj za dnia Freud przyjmuje pacjentów, czyta listy i odpowiada na nie oraz zarządza swoimi finansami, z kolei pod osłoną nocy ma czas, by zajrzeć w głąb samego siebie, stawiając czoła swoim lękom i prowadząc dialog ze swoim wewnętrznym głosem, czyli z nami. Protagonista może również się stąd wymknąć i trafić do słynnej Café Landtmann, co daje mu możliwość spędzenia czasu z wiedeńską klasą wyższą i przeprowadzenia ciekawych rozmów z jej przedstawicielami.

Przed wizytą każdego pacjenta otrzymujemy jego wstępną dokumentację, co pozwala nam przygotować się na stawienie czoła problemom, z jakim zmagają się poszczególni odwiedzający. Po rozpoczęciu rozmowy z taką osobą (każda z nich została przedstawiona w formie postaci siedzącej na planecie symbolizującej jej umysł), wybieramy temat dyskusji (możemy wypytać pacjenta nie tylko o objawy problemu, z jakim się do nas zgłasza, lecz również między innymi o jego stosunki z rodziną), preferowane tempo rozmowy oraz ton, w jakim zadamy swoje pytanie. Następnie słuchamy, co dana osoba ma nam do powiedzenia, a pozyskane w ten sposób informacje pozwolą nam w lepszym doborze kierunku, w jakim dalej popchniemy rozmowę. W miarę postępów uzupełniamy dokumentację medyczną danej osoby i staramy się ją zinterpretować we właściwy sposób. To ostatnie nie jest łatwe, jednak z pomocą przychodzą nam oryginalne teksty Freuda, a także zaimplementowana w grze Encyklopedia Britannica, w której znajdziemy przydatne informacje na temat psychoanalizy, neurologii, farmakologii czy anatomii.

Nasze podejście do osób, które się do nas zgłaszają, kształtuje nie tylko kierunek i efekty ich leczenia, lecz również relacje z każdą z nich, a także wpływają na osobowość samego bohatera. Tylko od nas zależy, czy będziemy postępować bardziej „technicznie” i książkowo, czy też pozwolimy sobie na zaufanie własnej intuicji i bardziej odważne kroki. W miarę postępów Freud zdobywa doświadczenie i awansuje na kolejne poziomy, zyskując dostęp do coraz bardziej zaawansowanych narzędzi psychoanalitycznych.

Oczywiście protagonista nie robi tego wszystkiego za darmo. W trakcie zabawy musimy często pochylać się nad jego finansami, rozdzielając pieniądze pomiędzy kwestie związane z prowadzeniem gabinetu i upodobaniami samego bohatera.

Kwestie techniczne

Oprawę graficzną gry Freud’s Bones utrzymano w prostej, kreskówkowej stylistyce.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.5 / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Gry podobne do Freud's Bones

Wymagania wiekowe Freud's Bones

12+