Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS1
Okładka Formula 1 97 (PS1)

Formula 1 97 PS1

Kontynuacja ciepło przyjętej gry wyścigowej na licencji Formuły 1, która ukazała się w 1996 roku. Formula 1 97 przynosi szereg nowości, starając się jeszcze lepiej odwzorowywać zmagania na torach całego świata za kierownicami superszybkich bolidów.

Wyścigi | Formuła 1 | samochodowe | elementy symulacyjne

Sony PlayStation 1
Okładka Formula 1 97 (PS1)

producent: Bizarre Creations

wydawca: Psygnosis

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS1:

26września1997

Przygotowana przez Bizarre Creations, znakomitych specjalistów od gier wyścigowych, którzy opracowali m.in. cykl Project Gotham Racing, druga odsłona serii na licencji Formuły 1. Autorzy wyeliminowali w sequelu wiele bugów, które trapiły poprzedniczkę, poprawili oprawę graficzną i dopracowali mechanikę zabawy, by jeszcze lepiej oddawała zmagania w torze.

Mechanika

Formuła 1 97 to trójwymiarowa gra wyścigowa, która pozwala w domowym zaciszu zmierzyć się z jednymi z najlepszych kierowców świata w ramach siedemnastu różnych grand prix. Tytuł wykorzystuje licencję Formuły 1 i oddaje do dyspozycji graczy zawodników oraz zespoły, które rywalizowały o punkty w 1997 roku. Gracz może więc wcielić się m.in. w Michaela Schumachera ze Scuderii Ferrari Marlboro, Mikę Hakkinena z West McLaren Mercedes, Heinza-Haralda Frentzena z Rothmans Williams Renault, Jeana Alesiego z Mild Seven Benetton Renault czy Giancarlo Fisichellę z Benson & Hedges Jordan Peugeot. Projektanci gry zadbali o możliwie jak najwierniejsze odwzorowanie poszczególnych bolidów, a także wszystkich siedemnastu torów, na których toczyły się prawdziwe zmagania. Na fanów F1 czekają więc takie słynne obiekty, jak Silverstone w Wielkiej Brytanii, Albert Park Circuit w Australii czy miejski tor w Monako.

Formula 1 97 stara się możliwie jak najwierniej symulować zachowanie bolidów – uważne operowanie gazem i hamulcem jest kluczowe, podobnie jak uwzględnianie panujących warunków atmosferycznych czy ewentualnych uszkodzeń pojazdu. Jednym z unikalnych elementów produkcji Bizarre Creations jest kamera z oczu kierowcy, która stara się przedstawiać rzeczywistość zgodnie z tym, co naprawdę widzą uczestnicy rywalizacji. Przedstawione zostały nawet takie detale, jak chwilowe zabrudzenia wizjera kasku czy krople deszczu podczas zmagań w gorszych warunkach.

Tryby gry

Podstawowym modułem zabawy jest sezon, w którym gracze mogą zostać kierowcą wybranego zespołu i włączyć się do walki o mistrzostwo kierowców i konstruktorów. Rywalizacja odbywa się na prawdziwych zasadach, więc każdy wyścig poprzedza walka o pole startowe w kwalifikacjach, a punkty przyznawane są dla pierwszych sześciu kierowców, którzy przekroczą linię mety. Autorzy przygotowali też opcję dla osób, które wolą bardziej zręcznościowy charakter zabawy. Specjalnie dla nich powstał tryb, w którym bolidy wybaczają dużo więcej błędów i są odporne na uszkodzenia, a sama rywalizacja przebiega z wyłączeniem wielu typowych dla Formuły 1 reguł.

Kwestie techniczne

Formula 1 97 to trójwymiarowa gra wyścigowa, w której autorzy mocno wykorzystali licencję motosportu, by wykreować odpowiednią atmosferę zmagań. Tytuł wyróżniają precyzyjnie odwzorowane, jak na ówczesne czasy, bolidy i tory. Atutem jest też komentarz ekspertów, którzy omawiają wydarzenia w padoku i na trasie - Murraya Walkera i Martina Brundle’a.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1-2  

Wymagania wiekowe Formula 1 97

odpowiednia dla każdego wieku