Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS4WiiUXONEPCPSV
Okładka forma.8 (PS4)
Okładkaforma.8 (PS4)

forma.8

Hybryda gry platformowej i logicznej, opracowana przez niezależne włoskie studio MixedBag. Gracz przejmuje kontrolę nad tytułową sondą badawczą, która trafia na powierzchnię niebezpiecznej planety. Zadaniem czekającym na wykonanie jest odnalezienie potężnego źródła energii.

Zręcznościowe | science fiction | platformówki | 2D | metroidvania | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

forma.8 Premiera

22lut2017

PSV PS4

23lut2017

WiiU PC

24lut2017

XONE

producent: Mixed Bag wydawca: Mixed Bag Strona oficjalna

forma.8 to zręcznościowa gra platformowa osadzona w klimatach science-fiction. Tytuł jest dziełem niezależnego włoskiego studia MixedBag (Futuridium EP), składającego się z dwóch osób. Produkcja należy do podgatunku metroidvania (miks Metroida i Castlevanii).

Akcja gry skupia się wokół sondy badawczej o nazwie forma.8, która trafia na powierzchnię niebezpiecznej planety. W wyniku wypadku zostaje ona oddzielona od swoich kompanów i musi samodzielnie wykonać ważną misję: odnaleźć potężne źródło energii, nim będzie za późno.

Gracz kontroluje poczynania niewielkiej sondy, która z gracją porusza się w powietrzu. Jego zadaniem jest odnalezienie bezpiecznej drogi przez niegościnny świat gry. Wymaga to unikania zagrożeń naturalnych (np. lawy), rozwiązywania zagadek zręcznościowo-logicznych oraz walki z wrogami, często wielokrotnie przewyższającymi rozmiarami „bohaterkę”. Jako sonda badawcza, forma.8 zaczyna bez żadnych specjalnych umiejętności czy broni, ale w trakcie gry znajduje różnego rodzaju power-upy, które pomagają jej w przetrwaniu w obliczu nieprzyjaznego środowiska.

Twórcy gry forma.8 przyłożyli dużą wagę do fizyki lotu, dzięki czemu nasza sonda porusza się w sposób wiarygodny. Wpływa to też na rozgrywkę – gracz nie jest w stanie błyskawicznie wyhamować przed zbliżającym się zagrożeniem i musi próbować zmienić tor lotu, biorąc przy tym pod uwagę podstawowe zasady dynamiki.

Oprawa wizualna to mieszanina ręcznie rysowanej grafiki wektorowej z trójwymiarowymi elementami. Jest ona prosta, a zarazem estetyczna.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI forma.8

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PC
PSV
WiiU
PS4
XONE