Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitch
Okładka Fire Emblem: Engage (Switch)
OkładkaFire Emblem: Engage (Switch)

Fire Emblem: Engage Switch

Kolejna odsłona znanego cyklu taktycznych jRPG-ów. W Fire Emblem: Engage gracz wyrusza na ratunek krainie Elyos – by pokonać zagrażające jej zło, sięga po pomoc bohaterów znanych z poprzednich części.

RPG | fantasy | turowe | taktyczne | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo | Find Your Next Game

Fire Emblem: Engage Premiera Switch

20stycznia2023

Nintendo eShop

20stycznia2023

producent: Intelligent Systems wydawca: Nintendo

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Fire Emblem: Engage to produkcja z gatunku jRPG, której charakterystycznym elementem są taktyczne starcia toczone w turach. Tytuł należy do popularnego cyklu zapoczątkowanego w 1990 roku przez firmy Nintendo oraz Intelligent Systems.

Rozgrywka nie odbiega zanadto od schematów znanych z poprzednich odsłon, twórcy zdecydowali się jednak sięgnąć po niektóre rozwiązania znane z darmowej gry mobilnej Fire Emblem Heroes. W ten sposób zyskaliśmy m.in. możliwość wezwania do pomocy poprzednich protagonistów cyklu, z których część otrzymała alternatywne uzbrojenie.

Fabuła

Przed tysiącem lat kontynent Elyos stał się celem napaści złej istoty znanej jako Upadły Smok. Cztery królestwa zjednoczyły siły i z pomocą herosów przywołanych z innych światów zdołały odeprzeć atak i uwięzić wroga.

Wiele wieków później pieczęcie powstrzymujące zło zaczęły słabnąć, a pokój w Elyos ponownie został zagrożony. Na ratunek światu wyrusza wybudzony z tysiącletniego snu Boski Smok Alear, który spróbuje pokonać odradzającego się adwersarza.

Wcześniej musi jednak odbyć podróż po kontynencie, by odnaleźć magiczne pierścienie, dzięki którym przywoła najodważniejszych bohaterów z innych światów.

Mechanika

W Fire Emblem: Engage powracają turowe bitwy toczone na niewielkich planszach. Po przejęciu kontroli nad jednostką możemy wydać jej rozkaz ruchu, ataku czy użycia zdolności specjalnej. Kluczem do sukcesu jest dobranie strategii do rodzaju przeciwników. Wraz z kolejnymi wygranymi nasi podopieczni zyskują nowe poziomy doświadczenia zwiększające ich skuteczność w boju.

W produkcji nie brakuje również eksploracji. W trakcie zabawy zwiedzamy różne zakątki kontynentu, poznajemy jego historię i mieszkańców, a także zaopatrujemy się w przydatny ekwipunek.

Nowością wprowadzoną w Fire Emblem: Engage są tzw. Emblem Rings, czyli magiczne pierścienie umożliwiające przywoływanie protagonistów poprzednich odsłon. Dzięki tej mechanice w grze mogli pojawić się bohaterowie dobrze znani fanom serii, np. Marth, Sigurd czy Celica. My natomiast zyskaliśmy szanse na odziedziczenie ich wyposażenia oraz umiejętności.

Kwestie techniczne

Strona wizualna Fire Emblem: Engage utrzymana jest w mangowej stylistyce charakterystycznej dla całej serii. Warto wspomnieć, że za wygląd wielu postaci (w tym Boskiego Smoka) odpowiedzialna jest japońska ilustratorka Mika Pikazo, która zaprojektowała również takich wirtualnych youtuberów jak Hakoz Baelz, Kaguya Luna czy Pinky Pop Hepburn.

Ostatnia modyfikacja 21 stycznia 2023

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 4,1 / 10 na podstawie 56 głosów czytelników.

Fire Emblem: Engage cena w dniu premiery: 239,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Fire Emblem: Engage

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.