Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS1
Okładka FIFA 2001 (PC)

FIFA 2001

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier piłkarskich. Gracze mogą pokierować setkami drużyn w jednym z kilkunastu przygotowanych trybów. Produkcja przynosi szereg udoskonaleń w mechanice i oprawie wizualnej.

Sportowe | piłka nożna | multiplayer

Okładka FIFA 2001 (PC)

data premiery gry:

1lis2000

PC PS1

Przygotowana przez Electronic Arts następna odsłona uwielbianej serii gier piłkarskich, w których gracze mogą pokierować ulubionymi klubami i reprezentacjami i bawić się w jednym z kilkunastu trybów. Tytuł przynosi kolejne nowości, mające zbliżyć zmagania na wirtualnych boiskach do prawdziwych meczów.

Mechanika

FIFA 2001 oddaje do dyspozycji fanów piłki nożnej szesnaście lig krajowych, a także sześćdziesiąt reprezentacji. Każdą z tych dostępnych drużyn można sprawdzić w pojedynczym spotkaniu towarzyskim, szeregu lig lub turniejów oraz module sezonów, w którym wybraną ekipę prowadzi się przez kilka lat, walcząc o trofea. Gracze mogę m.in. rywalizować o triumf w elitarnej Lidze Mistrzów lub o wygraną na mistrzostwach świata. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by korzystając z odpowiedniego modułu, stworzyli własnego piłkarza lub zespół i to właśnie nim sięgnęli po trofea.

Podobnie jak w przypadku wcześniej wydanych części cyklu, także i tym razem zmagania mają charakter zręcznościowy i często kończą się wysokimi, niespotykanymi normalnie w futbolu rezultatami. Spośród nowinek wpływających na przebieg spotkań najważniejsze to możliwość intencjonalnego faulowania rywala, a także obecność paska strzału. W zależności od poziomu jego napełnienia podczas uderzania na bramkę, dany zawodnik posyła piłkę lżej lub mocniej. Tradycyjnie usprawniono również inteligencję piłkarzy kierowanych przez sztuczną inteligencję i ich reakcje na komendy.

Kwestie techniczne

FIFA 2001 to trójwymiarowa gra sportowa. Autorzy zastosowali nowy silnik graficzny. Zwiększyli liczbę animacji zawodników, których ruchy opracowano na bazie sesji motion-capture oraz przygotowali bogate w detale stadiony. Dodatkowego charakteru boiskowym zmaganiom dodają odgłosy krzyczących lub kłócących się z sędzią członków drużyn. Na ścieżce dźwiękowej gry znalazły się m.in. piosenki Moby’ego, The Source i Grand Theft Auto.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 20  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 647 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139 PLN

Wymagania wiekowe FIFA 2001

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe FIFA 2001

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium II 266 Mhz, 64 MB RAM, akcelerator 3D, karta dźwiękowa

FIFA 2001 - recenzja gry
FIFA 2001 - recenzja gry

Recenzja 21 grudnia 2000, 08:46

Ocenienie nowej Fify to prawdziwie karkołomne zadanie. Jakąkolwiek opinie bym nie wydał, z całą pewnością natrafię na mnóstwo słów krytyki. Co najważniejsze – krytyki uzasadnionej. Sama gra zawiera bowiem kilka fenomenalnych rozwiązań, ale z drugiej strony nie jest wolna od wad. Kilku nawet dość poważnych. Z jednej strony EA Sports wydając nową Fifę odcina kupony od swojego wcześniejszego sukcesu, a z drugiej z kolei wprowadza kilka znakomitych innowacji. I bądź tu człowieku mądry. Polecić czy nie? To za chwilę. Teraz pora na małe podsumowanie.

PC
PS1