Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweWii
Okładka Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse (Wii)
OkładkaFatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse (Wii)

Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse Wii

Zero: Tsukihami no Kamen | Project Zero: Mask of the Lunar Eclipse

Czwarta część popularnej serii survival horrorów, w której główną bronią bohaterów jest aparat służący do fotografowania duchów. Wiele lat temu pięć dziewczynek zostało porwanych przez maniakalnego mordercę, jednak dzięki zaangażowaniu pewnego detektywa zostały one uwolnione.

Przygodowe | survival horror | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse Premiera Wii

31lipca2008

producent: Grasshopper Manufacture wydawca: Nintendo Strona oficjalna

japońskajapońska

Gry podobne do Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse

Silent Hill: Shattered Memories

Resident Evil Archives: Resident Evil

Obscure II

Zero: Tsukihami no Kamen jest czwartą odsłoną cyklu survival horrorów, znanego w Europie jako Project Zero, zaś w rodzimej Japonii oraz w USA pod nazwą Fatal Frame. Cykl od początku istnienia pozostawał konsolowym exclusivem, jednak w odróżnieniu od poprzednich części serii, które pojawiły się na PlayStation 2 oraz Xboksie, „czwórka” trafiła wyłącznie do użytkowników Nintendo Wii. Mimo, że gra nie ukazała się oficjalnie poza Japonią, na świecie znana jest pod nieformalnym tytułem Mask of the Lunar Eclipse.

Opowiedziana w grze historia sięga lat 70-tych, kiedy pięć dziewczynek przebywających w tajemniczym sanatorium na wyspie Rougetsu, zostaje porwanych przez seryjnego mordercę. Dzięki zaangażowaniu detektywa Choshiro Kirishimy dziewczynki udaje się uwolnić, jednak 10 lat po tym wydarzeniu dwie z nich giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Wstrząśnięte tym faktem, trzy pozostałe przy życiu bohaterki postanawiają powrócić na wyspę, aby odkryć mroczną prawdę ukrytą za całą historią. Na prośbę matki jednej z dziewczynek, ich śladem podąża także podstarzały już detektyw Choshiro.

Pod względem mechaniki, gra stanowi kontynuację rozwiązań, wykorzystywanych w trzech wcześniejszych odsłonach. Zabawa sprowadza się do eksploracji oraz poszukiwania tropów, popychających fabułę do przodu. Nieodłącznym elementem cyklu jest walka z duchami za pomocą… starego aparatu fotograficznego. Kluczem do sukcesu jest tu wykonanie możliwie jak najlepszego ujęcia ducha, gdyż są one punktowane w zależności od jakości i szczegółowości zdjęcia. W czwartej części gry dodano jednak również całkiem nowy „oręż”, jakim jest specjalna latarka skupiająca światło księżyca i służąca do egzorcyzmowania napastników. Gadżet ten należy jednak co pewien czas ładować. W grze pojawia się też opcja ulepszania aparatu i latarki, za pomocą punktów zdobywanych w trakcie zabawy oraz specjalne sklepy, gdzie możemy nabywać medykamenty i klisze, stanowiące rodzaj „amunicji” do aparatu.

Oprócz głównego wątku fabularnego, dla graczy przygotowano też szereg dodatkowych atrakcji. Wśród nich wymienić należy m.in. tryb wyzwań, możliwość „kolekcjonowania” duchów, a także poukrywane w różnych miejscach lalki (w liczbie 79 sztuk), których odnalezienie i sfotografowanie odblokowuje dostęp do rozmaitych bonusów. Przeniesienie cyklu na konsolę Nintendo Wii stworzyło też programistom okazję do wykorzystania unikalnych możliwości tej konsoli, takich jak sterowanie ruchem, czy wykorzystanie gamepada w roli aparatu fotograficznego.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 43 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.8 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Fatal Frame: Mask of the Lunar Eclipse: 16+