Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiXBOXPCPS2
Okładka F1 2001 (PC)

F1 2001

F1 2001 to wyprodukowana przez brytyjskie studio deweloperskie koncernu Electronic Arts symulacja wyścigów samochodowych, korzystająca z oficjalnej licencji FIA (Federation Internationale de l'Automobile).

Wyścigi | formuła 1 | samochodowe

F1 2001 to kolejna odsłona wydawanej przez koncern Electronic Arts serii ścigałek, koncentrujących uwagę grających na tytułowej „królowej” sportów motorowych. Omawiana produkcja posiada oczywiście pełną licencję organizacji FIA na wykorzystanie nazwisk kierowców, modeli bolidów, czy projektów tras, na których organizowane sa poszczególne wyścigi. Tytuł ten stanowi zarazem konkurencję dla wydawanej przez Sony serii Formula One. F1 2001 trafiło także na Xboxa. Różnice pomiędzy poszczególnymi edycjami są minimalne i ograniczają się do pewnych usprawnień wizualnych.

Jednym z głównych atutów omawianej produkcji jest wyjątkowo szeroki wachlarz dostępnych trybów rozgrywki. F1 2001 umożliwia oczywiście rozegranie pojedynczego wyścigu, czy też sesji treningowej, podczas której można bliżej zapoznać się z każdym z obiektów. Aby móc przystąpić do głównych trybów gry należy ukończyć kilka podstawowych wyzwań (Challenges), obejmujących między innymi sprawowanie prawidłowej kontroli nad bolidem. Należy jednak dodać, iż F1 2001 nie jest pełnoprawną symulacją. Model jazdy stanowi wyraźny ukłon w stronę arcade, tym bardziej, iż gracz może skorzystać z wielu ciekawych ułatwień – lepszych hamulców, niezniszczalności, czy automatycznej skrzyni biegów. W grze nie zabrakło jednak widowiskowego modelu uszkodzeń. Kolejne kraksy mogą doprowadzić do sytuacji, w której bolid nie będzie zdatny do dalszej jazdy.

Podstawowy punkt programu stanowią oczywiście rozbudowane mistrostwa, odbywające się w zgodzie z obowiązującym w sezonie 2001 harmonogramem. Należy jednak zaznaczyć, iż gracz może własnoręcznie zaplanować przebieg tego trybu, korzystając z odpowiedniej opcji z menu gry. F1 2001 posiada także pełnoprawny multiplayer. Obie wersje umożliwiają toczenie wirtualnych potyczek nawet czterem zawodnikom. Co więcej, zadbano w tym przypadku o wiele ciekawych trybów zabawy, jak chociażby Last Man Standing, czy Tag Team Challenge. Oprawa wizualna gry stoi na wysokim poziomie. Tyczy się to zarówno modeli bolidów, jak i realistycznie oddanego otoczenia. Na oprawę dźwiękową składają się w głównej mierze odgłosy silników poszczególnych maszyn, przy czym zadbano także o odpowiedni komentarz.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Ocena gry 6,5 / 10 na podstawie 162 ocen czytelników.

Wymagania wiekowe F1 2001

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe F1 2001

Sony PlayStation 2

Wykorzystuje: Multi-Tap, karta pamięci

F1 2001 - recenzja gry

Recenzja 6 listopada 2001, 13:03

Na początku wita nas całkiem zachęcające intro, a później estetycznie wykonane menu. Na początku chciałem szybko zobaczyć jak wygląda sama gra, więc nie bawiłem się w jakieś tam „championshipy” czy inne zawody. Kliknąłem na Quick Race mając nadzieję, że za kilka chwil będę siedział za kierownicą ulubionego McLarrena (nie lubię Ferrari bo tam jeździ Shumacher). Wybrałem tor Hockenheim, gdyż jest jednym z najprostszych i jednocześnie najszybszych (prędkości na nim osiągane dochodzą nawet do 350 km/h). Muszę przyznać, że mocno się zdziwiłem, gdy zamiast kabiny bolidu ujrzałem tylko... jej fragmenty. Wyglądało to tak, jakby większość tekstur pokrywających samochód znikła. No tak, pewnie zbyt nowe sterowniki do karty graficznej... a może zbyt stare? W każdym razie postanowiłem iż grę zainstaluję na domowym komputerze, zaraz po pracy. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie gdy sytuacja się powtórzyła! Dodam, że mój redakcyjny komputer jest zupełnie różny od domowego – procesor, karta graficzna, system, sterowniki. Ostatnią nadzieją był komputer młodszego brata. Na szczęście na nim gra ruszyła...

PC
PS2
XBOX