Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Existensis (PC)
OkładkaExistensis (PC)

Existensis PC

Existensis to artystyczna podróż po fantastycznym, ręcznie rysowanym świecie w formie relaksującej, niezależnej gry przygodowej. Eksplorujemy piękne i kolorowe lokacje, obcując z barwnymi postaciami i innymi cudami wykreowanymi przez Ozzie’ego Sneddona.

Przygodowe | fantasy | platformówki | 2D | elementy zręcznościowe | indie | side-scroll | eksperymentalne/artystyczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Existensis Premiera PC

19lipca2021

Steam

19lipca2021

Gry podobne do Existensis

Journey

Gris

A Bird Story

Existensis to artystyczna przygodówka z elementami platformówki, w której kierujemy artystą szukającym inspiracji. Jest to kolejna gra komputerowa stworzona przez amerykańskiego artystę Ozzie’ego Sneddona po m.in. The Eigengrau Menagerie z 2015 roku. Tym razem twórca zrezygnował z konwencji gry point’n’click, ale pod innymi względami Existensis ma wiele wspólnego z poprzednikiem.

Fabuła

Główny bohater Existensis to artysta pragnący stworzyć wiekopomne dzieło: wieżę reprezentującą „podróż życia”. Niestety, Major (bo pod takim pseudonimem ukrywa się twórca) nie potrafi zrealizować swojej wizji – żaden z projektów nie zyskuje jego uznania. Zrezygnowany, bohater udaje się na artystyczną pielgrzymkę po świecie Eré w poszukiwaniu inspiracji.

Mechanika

Existensis to gra nastawiona na przeżycie artystycznej wizji twórcy, podobnie jak wydane lata wcześniej Gris. Otrzymujemy więc piękny, kolorowy i ręcznie rysowany świat do zwiedzenia, a platformowa rozgrywkazagadki logiczne to raczej pretekst do poznania jego cudów niż główna atrakcja gry. O ile jednak w Gris nie ma żadnych dialogów lub bohaterów niezależnych z prawdziwego zdarzenia, o tyle Eré zamieszkuje mnóstwo barwnych i nietypowych postaci mających wiele do powiedzenia. Na przykład na temat świata, który nie jest tu tylko metaforą – ma on własną i wcale bogatą historię.

Druga gra Ozzie’ego Sneddona wyróżnia się nieliniowym charakterem rozgrywki. Historia, choć krótka, może rozgałęzić się w wielu miejscach, ostatecznie prowadząc do jednego z wielu zakończeń. Poznanie ich wszystkich jest o tyle proste, że – wzorem podobnych niezależnych produkcji – Existensis nie ma ani wrogów, ani śmierci, ani limitów czasowych. Tytuł to czysto rekreacyjne doświadczenie, pozwalające graczom na bezstresowe poznawanie sekretów Eré.

Kwestie techniczne

Cała dwuwymiarowa oprawa wizualna Existensis to odręczne rysunki Ozzie’ego Sneddena. W grze znajdziemy 15 zróżnicowanych lokacji, od kolorowych miast i ogromne biblioteki, przez sekretne osady ukryte w pradawnych lasach, po popielne pustynie. Pod względem graficznym tytuł może nieco odstawać od uznanych gier niezależnych pokroju Hollow Knighta czy serii Ori, ale nadrabia to unikatowym stylem, tym samym zachęcając do kolejnych wypraw do świata Eré.

Tryb gry: single player  

Existensis cena w dniu premiery: 53,99 PLN

Wymagania wiekowe Existensis: Odpowiednia dla każdego wieku.

Existensis Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i7 2.7 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 650M lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7