Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePS4PCSwitch
Okładka Everything (PS4)
OkładkaEverything (PS4)

Everything

Generator światów, którym gracz może się przyglądać z różnych perspektyw, opracowany przez niezależnego dewelopera Davida O’Reilly’ego.

Symulacje | sandbox | indie | eksperymentalne/artystyczne

Everything Premiera

21mar2017

PS4

21kwi2017

PC

10sty2019

Switch

Gry podobne do Everything

Subnautica

Abzu

Flower

Everything to generator światów, którym gracz może się przyglądać z różnych perspektyw. Tytuł jest dziełem niezależnego dewelopera Davida O’Reilly’ego. Źródłem inspiracji dla autora była twórczość filozofa Alana Wattsa, którego wykładów słuchamy w toku zabawy.

Mechanika

Światy przedstawione w Everything możemy obserwować zarówno w skali mikro, jak i makro. Zabawę rozpoczynamy w ściśle określonym miejscu wygenerowanego proceduralnie uniwersum i sami decydujemy, jak potoczy się zabawa – możemy przejąć kontrolę nad pojedynczym atomem, zwierzęciem, przedmiotem czy choćby budynkiem i skoncentrować się na jego otoczeniu lub przejść o poziom wyżej i sterować całą planetą, gwiazdą lub nawet galaktyką. Gra nie ma ściśle określonego celu – sami decydujemy o tym, co i dlaczego robimy.

Z kolei przeskakując pomiędzy różnymi elementami wszechświata możemy tworzyć jego swoistą encyklopedię – odkryte obiekty są bowiem katalogowane, dzięki czemu można je przeglądać z poziomu specjalnego menu.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa oprawa graficzna Everything nie zachwyca, choć zważywszy na skalę całego przedsięwzięcia, prezentuje przyzwoity poziom wykonania. Dopełnieniem relaksującej rozgrywki jest klimatyczny soundtrack skomponowany przez Bena Lukasa Boysena.

Pozostałe

Jako ciekawostkę należy dodać, że Everything to pierwsza gra wideo w historii, która stanęła przed szansą otrzymania Oscara w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film animowany”. Kilkunastominutowy zwiastun opisywanej produkcji, w którym ukazano powiązania pomiędzy poszczególnymi elementami wszechświata, wzbogacono o komentarz wyżej wspomnianego Alana Wattsa. Warto również wspomnieć, że owa animacja zdobyła wcześniej nagrodę jury na Vienna Shorts Festival.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7 / 10 na podstawie 213 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Everything: Odpowiednia dla każdego wieku.

Everything Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7(SP1)/8 64-bit
PC
PS4
Switch