Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPG3DS
Okładka Etrian Odyssey Nexus (3DS)

Etrian Odyssey Nexus 3DS

Ostatnia odsłona popularnego cyklu dungeon-crawlerów Etrian Odyssey przeznaczona na konsolę Nintendo 3DS. Tytuł jest zwieńczeniem serii, oferującym największą liczbę dostępnych klas postaci, a także dopracowany model rozgrywki korzystający z doświadczeń poprzednich części.

RPG | FPP | fantasy | turowe | dungeon-crawler | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo 3DS
Okładka Etrian Odyssey Nexus (3DS)

producent: Atlus

wydawca: Atlus

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji 3DS:

5lutego2019

5lutego2019

Nintendo eShop

Etrian Odyssey Nexus to klasyczny RPG z gatunku dungeon-crawlerów, który wchodzi w skład popularnej serii Etrian Odyssey. Za stworzenie cyklu, który narodził się w 2007 roku na konsoli Nintendo DS, odpowiada japońskie studio Atlus. Przez lata Etrian Odyssey doczekał się kilku głównych odsłon i rozszerzonych remaków na konsoli Nintendo 3DS, a także trzech gier pobocznych: Etrian Mystery Dungeon, Etrian Mystery Dungeon 2 i Persona Q: Shadow of the Labyrinth. Deweloperzy wszystkich czerpali inspirację z klasków gatunki, takich jak Wizardy czy Bard's Tale, a także z pierwszych produkcji spod szyldu Shin Megami Tensei. Etrian Odyssey Nexus to ostatnia część cyklu, która przeznaczona jest na posiadające dwa osobne ekrany przenośne konsole z rodzin Nintendo DS.

Fabuła

Gry z serii Etrian Odyssey tradycyjnie nie posiadają złożonej i wyraźnie zaznaczonej fabuły. Tym razem gracze wcielają się w początkującego poszukiwacza przygód. Przybywa on do unoszącego się w powietrzu miasta Maginia, skąd na rozkaz księżniczki Persephony wyrusza w podróż wraz z innymi śmiałkami, by odkryć tajemnice archipelagu Lemuria, w którego centrum rośnie potężne magiczne drzewo Yggdrasil.

Mechanika

Etrian Odyssey Nexus jest tradycyjnym dungeon-crawlerem, w którym przebieg zabawy obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Rozgrywkę rozpoczynamy od zbudowania kilkuosobowej drużyny. Twórcy zawarli w grze aż 19 różnych klas, a więc praktycznie wszystkie, które do tej pory pojawiły się w serii. Po stworzeniu postaci możemy dowolnie decydować o dalszej ścieżce rozwoju herosów, wraz ze zdobywanym doświadczeniem wybierając im nowe umiejętności.

Po raz pierwszy w historii serii Etrian Odyssey Nexus oddaje w ręce graczy mapę świata, która zawiera nie tylko główne podziemia, ale także niewielkie i opcjonalne labirynty oferujące atrakcyjne nagrody. Poza klasycznymi questami zlecanymi w mieście, gracze mogą wybierać się również na przygody w towarzystwie postaci niezależnych. Scenariusze te pozwalają lepiej poznać niektórych bohaterów, a także zyskać dodatkowe doświadczenie.

Podczas rozgrywki śmiałkowie zwiedzają rozległe poziomy i labirynty, które pokryte są szachownicą kwadratowych pól. Poza wrogimi stworami, na graczy czekają liczne pułapki, portale, a także zagadki, których rozwiązanie odblokowuje dalszą drogę. Losowe walki odbywają się w trybie turowym. Wykorzystujemy podczas nich standardowe ataki, a także czary oraz specjalne zdolności i przedmioty. W grze nie zabrakło również kluczowej opcji kojarzonej z serią, a więc możliwości rysowania własnych map podziemi i oznaczania ich charakterystycznych punktów na przeznaczonym do tego celu dolnym ekranie konsoli. Opcję tę możemy jednak całkowicie wyłączyć, gra wówczas sama rysuje zwiedzane podziemia. Etrian Odyssey Nexus oferuje w sumie cztery poziomy trudności.

Kwestie techniczne

Oprawa audiowizualna Etrian Odyssey Nexus zachowuje styl poprzednich odsłon serii. Twórcy wciąż korzystają wciąż z tego samego silnika graficznego oraz technologii, a także trójwymiarowych modeli przeciwników. Na fanów ponownie czekają także charakterystyczne dwuwymiarowe portrety postaci stworzone przez Yujiego Himukaia oraz muzyka skomponowana przez Yuzo Koshiro.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.5 / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Etrian Odyssey Nexus

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.