Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweiOSSwitchPS4PCPSV
Okładka EarthNight (iOS)

EarthNight

Dwuwymiarowa gra zręcznościowa z elementami roguelike, należąca do gatunku tzw. endless runnerów. Jej akcja toczy się w przyszłości, w której ogromne smoki zaatakowały Ziemię, zmuszając ludzi do ucieczki w kosmos.

Zręcznościowe | platformówki | roguelike | 2D | indie | auto-runner

Okładka EarthNight (iOS)

data premiery gry:

anulowana

PSV

19wrz2019

iOS

lis2019

Switch

2020

PC PS4

EarthNight to dwuwymiarowa zręcznościówka, zaliczana do kategorii tzw. endless runnerów. Za jej powstanie odpowiada amerykańskie, niezależne studio Cleaversoft, założone w 2008 r. przez Richa Siegela – niezwiązanego wcześniej z branżą gier pasjonata, któremu udało się pozyskać do swej ekipy bardzo młodych, utalentowanych twórców.

Akcja gry toczy się w bliżej nieokreślonej, mrocznej przyszłości, w której to ogromne kosmiczne smoki zaatakowały Ziemię i przejęły władzę na planecie. W obawie o życie, ludzka populacja znalazła tymczasowe schronienie na dryfujących w przestrzeni kosmicznej statkach-bazach. Tam też wiedzie swój żywot dwójka bohaterów gry: bezrobotny fotograf Stanley i 14-letnia uczennica imieniem Sydney. Nie godząc się na taki stan rzeczy, postanawiają oni wykorzystać swą odwagę i niecodzienne umiejętności, by dosłownie „skoczyć” na rodzimą planetę i rozprawić się z okupującymi ją gadami, zabijając tyle gadów, ile tylko się da.

Gra jest typowym, zręcznościowym runnerem, w którym postać porusza się automatycznie w prawą stronę ekranu, zaś rola gracza ogranicza się do wykonywania specjalnych akcji, takich jak skoki lub ciosy. Podczas zabawy kontrolować możemy jednego z dwóch wspomnianych bohaterów. Różnią się oni wyglądem i schematem kontroli, dedykowanym początkującym bądź bardziej doświadczonym graczom. Sterowanie w grze ogranicza się do dwóch przycisków i choć jest łatwe do nauczenia, to jego mistrzowskie opanowanie – niezbędne do pokonania finałowego bossa, wymagać będzie sporej determinacji. Większość czasu wypełnią nam dynamiczne sekwencje platformowe, ukazane w 2D i rozgrywające się zarówno w zróżnicowanych organicznych sceneriach, jak i na grzbietach olbrzymich smoków. W grze spotkamy jednak również znacznie spokojniejsze, ukazane w perspektywie trzecioosobowej etapy, w których wykonując skoki spadochronowe, skupimy się na omijaniu przeszkód.

Do wielokrotnego przechodzenia EarthNight zachęcają nie tylko wprowadzone przez autorów elementy gier roguelike, ale również przepiękna, ręcznie rysowana grafika autorstwa Paula Daveya, który zaczynał swoją karierę jako Mattahan w popularnym serwisie deviantART. O warstwę dźwiękową gry zadbał zaś ukrywający się pod pseudonimem Chipocrite Paul Weinstein, ceniony twórca muzyki z gatunku chiptune, powstającej przy użyciu wiekowej konsolki Nintendo Game Boy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Gry podobne do EarthNight

Wymagania wiekowe EarthNight

12+

Wymagania sprzętowe EarthNight

PlayStation Vita

PlayStation Vita

Wykorzystuje: PlayStation Network

PC
PS4
PSV
iOS
Switch