Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePS5XSXPCPS4XONESwitch
Okładka EA Sports FC 24 (PC)
OkładkaEA Sports FC 24 (PC)

EA Sports FC 24

FIFA 24

Gra piłkarska od znanego z serii FIFA studia EA Sports. Jest to pierwsza tego typu produkcja od ponad trzydziestu lat, która nie powstała we współpracy z organizacją FIFA – brak porozumienia odnośnie do współpracy, przełożył się na decyzję o stworzeniu nowej marki.

Sportowe | piłka nożna | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

EA Sports FC 24 Premiera

29wrz2023

PC PS4 XONE Switch PS5 XSX

Gry podobne do EA Sports FC 24

FIFA 22

FIFA 23

eFootball

EA Sports FC 24 to gra sportowa skupiona na rywalizacji w klubowej i narodowej piłce nożnej, a zarazem spadkobierca cyklu FIFA zapoczątkowanego w 1993 roku. Nowa marka – podobnie jak wspomniana seria – opracowana została przez studio EA Sports. Zmiana tytułu była wynikiem braku porozumienia odnośnie do dalszej współpracy z Międzynarodową Federacją Piłki Nożnej (FIFA). Okładkę produkcji zdobi Erling Haaland, napastnik brytyjskiego klubu Manchester City.

Tryby gry

Wzorem popularnej FIF-y, w EA Sports FC 24 bierzemy udział w meczach piłki nożnej, dążąc do wygrywania kolejnych trofeów. W grze mamy możliwość uruchomienia zarówno szybkiego meczu, jak i kariery obejmującej losy trenera lub pojedynczego zawodnika w jego drodze na szczyt.

W EA Sports FC 24 powróciły tryby Volta Football (inspirowany uliczną piłkę nożną) oraz niezwykle popularny Ultimate Team. W tym ostatnim ponownie mamy możliwość zbudowania własnego zespołu za pomocą zakupionych lub wylosowanych paczek ze sportowcami. Doczekał się on jednak kluczowych zmian, wśród których znalazła się opcja tworzenia składów hybrydowych – złożonych z kobiet i mężczyzn. System zgrania drużyny pozostał w tym przypadku niezmienny, nadal premiując korzystanie z kadry opartej na jednej narodowości czy lidze.

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie Ultimate Team Evolution, pozwalającego na ulepszanie zawodników oraz zawodniczek poprzez spełnianie konkretnych kryteriów. Nasza drużyna nie musi już składać się wyłącznie z gwiazd, by mogła równać się z kadrą rywali. Co więcej, w EA Sports FC 24 znaczenie ma nie tylko ogólna ocena podopiecznych, ale też ich style gry – różne konfiguracje odbiją się na zachowaniu zespołu w trakcie meczu.

Licencje

Produkcja może pochwalić się pełną licencją na przeszło 19 tys. zawodników, 700 zespołów, 100 stadionów oraz 30 lig. Dzięki temu w EA Sports FC 24 znajdziemy zarówno drużyny z najsłynniejszych rozgrywek (Premier League, La Liga, Ligue 1, Serie A, Bundesliga), jak i tych mniej popularnych (K League). Tytuł poświęca też więcej miejsca kobiecej rywalizacji, wprowadzając m.in. Ligę Mistrzyń UEFA.

Kwestie techniczne

Gra napędzana jest nową wersją silnika Frostbite, który pozwala dokładnie odwzorować wygląd i ruchy sportowców, a także realistycznie ukazać zachowanie ich strojów w trakcie meczów. Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do ostatnich odsłon FIF-y, wersja EA Sports FC 24 przeznaczona na Nintendo Switch nie odbiega od pozostałych platform pod względem podstawowych zawartości (z pominięciem funkcji cross-play). Tytuł został jednak dostosowany do możliwości hybrydowej konsoli.

Z kolei użytkownicy pecetów oraz platform dziewiątej generacji mogą liczyć na technologię HyperMotionV, wykorzystującą dane wolumetryczne z przeszło 180 meczów, co pozwoliło przenieść do gry autentyczne ruchy zawodniczek i zawodników (w tym m.in. 1200 stylów biegania).

Ostatnia modyfikacja 22 września 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran   Liczba graczy: 1-22  

Ocena użytkowników: 5,5 / 10 na podstawie 531 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,8 / 10 na podstawie 166 głosów czytelników.

EA Sports FC 24 cena w dniu premiery: 259,90 PLN

Wymagania wiekowe EA Sports FC 24: Odpowiednia dla każdego wieku.

EA Sports FC 24 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-6600K 3.5 GHz / AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 570 lub lepsza
 • 100 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7 6700 3.4 GHz / AMD Ryzen 7 2700X 3.7 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 / Radeon RX 5600 XT lub lepsza
 • 100 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS5
XSX
PS4
XONE
Switch