Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDPSVPCPS4iOSWP
Okładka Dungeon Hunter 5 (AND)

Dungeon Hunter 5

Dungeon Hunter V

Piąta główna odsłona popularnego cyklu gier RPG akcji firmy Gameloft. Fabuła Dungeon Hunter 5 stanowi bezpośrednią kontynuację historii z czwartej części serii. Mimo że siły ciemności zostały powstrzymane, czasy świetności królestwa Valenthii dobiegają końca.

RPG | fantasy | hack'and'slash | zagraj za darmo | widok izometryczny | kooperacja | RPG akcji

Okładka Dungeon Hunter 5 (AND)

producent: Gameloft

wydawca: Gameloft

Strona oficjalna

data premiery gry:

12mar2015

iOS AND WP PC

13lip2018

PS4 PSV

Dungeon Hunter 5 to piąta pełnoprawna odsłona jednej z najpopularniejszych mobilnych serii RPG akcji, zapoczątkowanej w 2009 roku na urządzeniach z systemem iOS. Twórcą wszystkich części cyklu jest doświadczona francuska firma Gameloft, a sam tytuł – podobnie jak dwie jego poprzednie odsłony – dystrybuowany jest w modelu free-to-play.

Fabuła gry stanowi bezpośrednią kontynuację historii zapoczątkowanej w czwartej części serii. Mimo powstrzymania sił ciemności, potęga królestwa Valenthia chyli się ku upadkowi. Jego struktury polityczne i militarne uległy załamaniu, a szlaki handlowe zostały opanowane przez bandytów. Na dodatek na bagnach ponownie pojawiają się demony, a polegli żołnierze zaczynają powstawać z grobów, aby dołączyć do rosnącej w siłę armii nieumarłych. W zaistniałej sytuacji ponownie wzrasta zapotrzebowanie na usługi łowców nagród, którzy za odpowiednią zapłatą mogą przynajmniej częściowo zaprowadzić porządek w królestwie. W postać jednego z nich wcielają się właśnie gracze.

Mechanika rozgrywki nie uległa większym zmianom i nadal zakorzeniona jest w regułach gatunku hack’n’slash. Do zadań bohatera należy więc realizacja kolejnych zleceń, podczas których będzie on eksplorować tereny królestwa, walczyć z hordami rozmaitych potworów oraz zbierać skarby, a dzięki zdobytemu doświadczeniu rozwijać swoje zdolności. Nowością w systemie ekwipunku jest możliwość niszczenia znalezionych przedmiotów, celem uzyskania surowców niezbędnych do ulepszenia naszego uzbrojenia.

Dungeon Hunter 5 pozwala zarówno na zabawę w pojedynkę, jak i w kooperacyjnym trybie multiplayer, w którym gracze mogą połączyć swe siły i dzięki temu łatwiej uporać się z najtrudniejszymi wyzwaniami. Kolejnym z nowych elementów rozgrywki jest możliwość wybudowania własnej twierdzy i przechowywania w niej zdobytych podczas gry skarbów. Możemy też własnoręcznie zaprojektować jej systemy obronne i ulokować strażników, co jest bardzo ważne w obliczu zagrożenia atakami ze strony innych graczy. Sami również możemy próbować złupić cudzą twierdzę - w takim wypadku walczymy z rzeszą strażników kontrolowanych przez AI, zaś postać właściciela twierdzy spełnia rolę końcowego bossa.

Pod względem oprawy gra prezentuje się nieco lepiej niż swoja poprzedniczka. Mimo trójwymiarowej grafiki, akcję obserwujemy zaś nadal w klasycznej perspektywie izometrycznej, z kamerą zawieszoną wysoko nad głowami postaci.

Dungeon Hunter 5 – mobilny hack’n’slash w stylu Diablo

PLUSY:
  1. Śliczna grafika;
  2. Dopracowane sterowanie i dynamiczny system walki;
  3. Ciekawy system ekwipunku;
  4. Nietypowy multiplayer.
MINUSY:
  1. Zero nowych pomysłów;
  2. Trybowi multiplayer brakuje głębi, która zapewniłaby mu prawdziwą żywotność;
  3. Trochę zbyt agresywny system mikropłatności.

Seria Dungeon Hunter powstała, aby zapewnić graczom mobilnym coś w stylu pecetowego Diablo. Autorzy nigdy nie mieli ambicji rewolucjonizować gatunku, ale za to najczęściej potrafili dostarczyć solidną porcję zabawy swoim fanom.

Najnowsza odsłona, czyli Dungeon Hunter 5 też nikogo nie zaskoczy żadnymi nowymi pomysłami. Grze można to jednak wybaczyć, gdyż dobrze realizuje podstawowe elementy swojego gatunku, ale jednocześnie nie przenosi ich ślepo z platform domowych. Zamiast tego autorzy przeanalizowali każdy element RPG-ów typu hack’n’slash i zmodyfikowali go tak, aby pasował do specyfiki urządzeń mobilnych.

Oparty na wirtualnym joysticku system sterowania jest wygodny i dopiero podczas największych bitew pojawia się okazjonalnie zdezorientowanie. Przede wszystkim jednak sama walka daje po prostu dużo radości, a do tego gra hojnie obdarza opcjami rozwoju postaci i ekwipunkiem, którego zarzadzanie przypomina to, co znamy z karcianek. Ponadto, całość opracowano tak, aby kilka minut wystarczyło do osiągnięcia konkretnego celu (np. zaliczenia misji). Ciekawie prezentuje się także tryb multiplayer, pozwalający na budowanie zamków, które inny gracze muszą potem podbić.

Wszystko to składa się na solidnego hack’n’slasha, ale autorom nie udało się uniknąć potknięć. System ekwipunku jest zbyt losowy i często za ciężkie zadania otrzymujemy słabe nagrody. Tryb PvP, choć sympatyczny, na dłuższą metę okazuje się nie posiadać odpowiedniej głębi. W rezultacie znudzi się Wam szybciej niż tradycyjne misje. Ponadto system mikropłatności jest trochę zbyt agresywny i liczniki energii często zmuszają nad do zaprzestania zabawy na kilka godzin.

Te wady nie przeszkadzają jednak Dungeon Hunterowi 5 w byciu bardzo dobrą propozycją dla fanów gatunku. Jeśli szukacie klasycznej gry tego typu, to na rynku mobilnym będziecie mieli poważne problemy ze znalezieniem czegoś lepszego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Gry podobne do Dungeon Hunter 5

Wymagania wiekowe Dungeon Hunter 5

12+

Wymagania sprzętowe Dungeon Hunter V

Apple iOS

Apple iOS

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem  

Android

Android

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem  

Windows Phone

Windows Phone

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem  

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-4460 3.2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GT 730 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 10
Minimalne: Intel Core 2 Duo E7500 2.93 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GT 220 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7 SP1

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Dungeon Hunter 5, Ghosts of Memories, Marvel: Avengers Alliance 2)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Dungeon Hunter 5, Ghosts of Memories, Marvel: Avengers Alliance 2)

wiadomość4 maja 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Dungeon Hunter 5, Disney Crossy Road, Marvel: Avengers Alliance 2, Mino Monsters 2: Evolution, Ghosts of Memories oraz Pokémon Shuffle Mobile.

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Dungeon Hunter 5, Minigore 2, Skyline Skaters)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Dungeon Hunter 5, Minigore 2, Skyline Skaters)

wiadomość13 stycznia 2016

Witajcie w nowej odsłonie serii omawiającej najciekawsze aktualizacje, jakie w minionym tygodniu otrzymały gry mobilne. Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Skyline Skaters, Sky Burger, Minigore 2: Zombies, Dungeon Hunter 5 czy Angry Birds POP!

Najlepsze mobilne gry marca (m.in. Five Nights at Freddy's 3 i Star Wars Rebels: Recon Missions)
Najlepsze mobilne gry marca (m.in. Five Nights at Freddy's 3 i Star Wars Rebels: Recon Missions)

wiadomość8 kwietnia 2015

Omawiamy najlepsze gry mobilne trzeciego miesiąca tego roku. Wśród polecanych marcowych pozycji znalazły się takie produkcje jak Final Fantasy: Record Keeper, Five Nights at Freddy's 3 czy The Trace.

Najlepsze mobilne alternatywy dla Diablo
Najlepsze mobilne alternatywy dla Diablo

wiadomość17 marca 2015

Przed Wami czwarta odsłona naszego nowego cyklu krótkich artykułów, w których rekomendujemy godne polecenia produkcje mobilne. Tym razem omawiamy najlepsze RPG-i typu hack'n'slash.

Dungeon Hunter 5 – mobilne Diablo debiutuje na rynku
Dungeon Hunter 5 – mobilne Diablo debiutuje na rynku

wiadomość12 marca 2015

Na platformach Google Play i App Store pojawiła się najnowsza, piąta odsłona serii Dungeon Hunter. Dzieło studia Gameloft zostało udostępnione w modelu darmowym z mikropłatnościami. Niedługo powinniśmy się również doczekać edycji na smartfony z Windows Phone.

iOS
AND
WP
PC
PS4
PSV