Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiSwitchPCPS4XONE
Okładka Die for Valhalla! (Switch)
OkładkaDie for Valhalla! (Switch)

Die for Valhalla!

Dynamiczna produkcja typu beat 'em up, opracowana przez niezależne polskie studio Monster Couch. Gracz wciela się w jedną z Walkirii – wojowniczych zjaw o niezwykłej mocy, wysłanych do Midgardu (świata ludzi) przez Odyna celem odparcia inwazji ze strony potworów.

Akcji | elementy RPG | mitologia nordycka | 2D | beat 'em up | na 2 osoby | polskie | kooperacja | side-scroll | wikingowie | podzielony/wspólny ekran

Die for Valhalla! Premiera

29maj2018

PC PS4 Switch

30maj2018

XONE

Gry podobne do Die for Valhalla!

Ruiner

Owlboy

Asterix & Obelix: Slap them All!

Die for Valhalla! to dynamiczna gra należąca do gatunku beat ‘em up (brawler), mocno inspirowana mitologią nordycką i epoką wikingów. Charakterystycznym elementem wyróżniającym ten tytuł od innych podobnych bijatyk jest mechanika „wstępowania” – aby pograć danym wojownikiem wikingów, musimy najpierw przejąć kontrolę nad jego ciałem, co umożliwiają nam moce Walkirii, którą kierujemy. Gra stanowi debiut niezależnego polskiego studia Monster Couch, zlokalizowanego w Poznaniu.

Przed ukazaniem się na rynku, Die for Valhalla! brała udział w projekcie Square Enix Collective – systemie wspierania twórców niezależnych kierowanym przez producenta i wydawcę gier, firmę Square Enix – gdzie otrzymała 61% głosów na tak. W celu sfinansowania produkcji uruchomiono też zbiórkę na platformie Kickstarter. Według deklaracji autorów, do stworzenia Die for Valhalla! zainspirowały ich takie tytuły, jak Golden Axe, czy Castle Crashers.

Fabuła

Midgard (jak w mitologii nordyckiej nazywany jest świat ludzi) zagrożony jest inwazją potworów. Aby wesprzeć ludzi w walce z najeźdźcą, bóg Odyn wysyła Walkirie – wojownicze zjawy o niezwykłej mocy. Jako że w naszym świecie Walkirie staja się śmiertelne i łatwo same mogą zginąć od ciosów wroga, jedynym sposobem na wypełnienie misji jest wstępowanie w ciała ziemskich wojowników i toczenie walk ich rękoma. Jeśli kontrolowani ludzie zginą w boju, nie ma się czym przejmować – zaświaty wikingów, Valhalla, czekają na bohaterów z otwartymi ramionami!

Mechanika

Wydana na platformę PC, PS4 itd. Die for Valhalla! to nasycona akcją gra typu brawler (beat ‘em up). Esencją rozgrywki jest walka z niezliczonymi rzeszami przeciwników oraz potężnymi bossami. Postacią, którą kontrolujemy cały czas, jest Walkiria – unosząca się nad ziemią wojowniczka, mogąca wyprowadzać ataki przy użyciu eterycznych broni. Sama Walkiria nie sprawuje się jednak w walce tak dobrze, jak chciałyby tego legendy, i łatwo może zginąć; większość czasu spędzamy więc w skórze ludzi.

Jako Walkiria, możemy bowiem posiąść ciało ziemskiego wojownika, aby użyć jego umiejętności do eliminacji wrogów. Jest to możliwe na dwa sposoby: poprzez przejęcie kontroli nad ciałem żyjącego wikinga, albo poprzez wezwanie poległego wojownika z Valhalli, co umożliwiają nam rozrzucone tu i ówdzie nagrobki. Gdy wstąpimy w ciało człowieka, nasze umiejętności zmieniają się w zależności od klasy, do której „przejęty” wojownik należy. Uzbrojony w dwa topory Berserker pozwoli na zadawanie potężnych ciosów w bezpośredniej walce, natomiast zwinny Łowca może szybko zmieniać pozycję i atakować z bezpiecznej odległości przy pomocy łuku. Doświadczone Walkirie mogą przejmować kontrolę nie tylko nad wojownikami wikingów, ale też nad wrogimi żołnierzami oraz elementami otoczenia, np. wybuchającymi beczkami.

Tryby rozgrywki

Gra oferuje wariant rozgrywki dla pojedynczego gracza, ale pozwala też na zabawę w trybie kooperacji w maksymalnie 4 osoby na jednym ekranie. Poziomy, na których toczy się gra, zbudowane są z modułów i ich zawartość może zmieniać się wraz z każdym podejściem, po części dzięki losowemu generowaniu zawartości, a po części dzięki reaktywności na działania gracza.

Kwestie techniczne

Die for Valhalla! wykorzystuje technologię popularnego silnika Unity 3D. Oprawa wizualna została zrealizowana w komiksowym, niezbyt realistycznym stylu, przywodzącym nieco na myśl ten zastosowany w grze Don’t Starve. Postacie, jednostki wroga i obiekty aktywne zostały narysowane wyraziście i kontrastują z bardziej stonowanymi elementami tła. Muzykę do gry skomponował Paweł Górniak, laureat nagrody The Mark Awards for the Best Folk Track, przyznanej przez Production Music Association.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran   Liczba graczy: 1-4  

Klasyfikacja PEGI Die for Valhalla!

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Die for Valhalla! Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8/10
PC
PS4
XONE
Switch