Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDPCSwitchiOSXONEXSX
Okładka Dicey Dungeons (AND)
OkładkaDicey Dungeons (AND)

Dicey Dungeons

Turowy roguelike od Terryego Cavanagha, niezależnego developera odpowiedzialnego za VVVVVV. Wcielamy się w jednego z sześciu uczestników teleturnieju organizowanego przez Lady Luck. Naszym zadaniem jest przetrwać wszystkie wyzwania, a za broń posłużą nam kości do gry.

RPG | fantasy | turowe | roguelike | 2D | indie | Xbox Game Pass

Dicey Dungeons Premiera

13sie2019

PC

15gru2020

Switch

11lis2021

XONE XSX

7lip2022

AND iOS

Gry podobne do Dicey Dungeons

One Deck Dungeon

Runestone Keeper

Nowhere Prophet

Dicey Dungeons jest to turowy roguelike od niezależnego developera Terry’ego Cavanagha, twórcy gry VVVVVV. W grze wcielamy się w któregoś z sześciu uczestników teleturnieju zorganizowanego przez boginię szczęścia – Lady Luck. Naszym zadaniem jest przejść przez czekające na nas lochy, mając za oręż kości do gry, które napędzają nasze umiejętności i broń.

Fabuła

Bogini szczęścia Lady Luck organizuje teleturniej, w którym nagrodą jest spełnienie życzenia uczestnika. Gracz wciela się w śmiałków (ludzi przemienionych w kości do gry) chcących spełnić swoje najskrytsze marzenia.

Mechanika

Dicey Dungeons jest to turowy roguelike, w którym mamy okazję wcielić się w jedną z 6 odmiennych pod względem rozgrywki postaci. Gra równie mocno opiera się na szczęściu jak i umiejętnościach, gdyż nasze ruchy zależą od liczby oczek na kości do gry.

W grze jest 6 bohaterów: Wojownik, Złodziej, Robot, Wynalazca, Czarownica oraz Błazen. Odblokowujemy ich w miarę postępów w grze (zaczynamy od Wojownika). Każda z postaci wyróżnia się poziomem trudności, innym stylem grania, a nawet mechaniką. Przykładowo Wojownik skupia się na zadawaniu jak największych obrażeń, licząc na jak najwyższą liczbę oczek; z kolei złodziej preferuje dużo szybkich ciosów, do czego jest mu potrzeba więcej kostek o niskich wartościach; a czarownica przyzywa za pomocą konkretnych liczb czary, które później może w dowolnej chwili aktywować. Każda z klas ma odmienne umiejętności oraz wachlarz przydatnych przedmiotów.

Walka w Dicey Dungeons jest turowa i opiera się na rzutach kośćmi. Prawie każdy z bohaterów zaczyna z dwoma lub trzema kośćmi do gry (ich liczba wzrasta wraz ze zdobywaniem poziomów), którymi rzuca co turę – prawie każdy, ponieważ postać Robota ma nieco inną mechanikę i on może rzucać do momentu, w którym jego kości nie osiągną wartości 11 (liczba ta również wzrasta wraz z poziomem). Dzięki wyrzuconym oczkom gracz może zasilać swoje bronie oraz umiejętności. Niektóre z nich wymagają jedynie kości o jakimkolwiek wyniku, inne są bardziej precyzyjne – trzeba wyrzucić konkretną liczbę, parzyste bądź nieparzyste cyfry, lub uzbierać konkretną wartość.

Akcje w Dicey Dungeons można podzielić na ofensywne, pasywne, bądź połączenie obu. Ofensywne zadają obrażenia różnego typu (przeciwnicy mają swoje odporności); pasywne dodają bonus obronny, bądź nakładają efekty na kości przeciwnika lub nasze (spadają/wzrastają ich wartości, nie widać co zostało wyrzucone, ich użycie jest przypłacone obrażeniami itp.).

Większość umiejętności postaci pochodzi bezpośrednio z ekwipunku, jaki ze sobą nosimy. Przedmioty znajdujemy bądź kupujemy u handlarzy za monety wypadające z wrogów. Każdy element ekwipunku możemy raz ulepszyć u kowala, jednak liczba spotkań z rzemieślnikiem jest ograniczona. Sprzęt składujemy w plecaku, do którego mamy dostęp pomiędzy walkami. Podczas starć korzystamy jednak jedynie z rzeczy podręcznych, na które jest ograniczone miejsce – 6 slotów, podczas gdy każdy przedmiot zajmuje od 1 do 2. Niejednokrotnie musimy wybrać, co nam się bardziej przyda w czekającej na nas potyczce.

Dicey Dungeons jest podzielona na 6 wypraw, które z racji tego, że gra utrzymana jest w konwencji programu telewizyjnego, nazywane są odcinkami. Każdy odcinek wyróżnia się inną unikatową mechaniką przewodnią i dzieli się na 6 odrębnych lochów. W grze możemy zdobyć maksymalnie 6 level, jednak warto pamiętać, że poziomy oraz ekwipunek nie przenoszą się pomiędzy wyprawami.

Tryby gry

Gra dla pojedynczego gracza.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Dicey Dungeons: Odpowiednia dla każdego wieku.

Dicey Dungeons Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 Ghz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki HD 5000 lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows 7
PC
Switch
XONE
XSX
AND
iOS