Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweGCNXBOXX360PS2
Okładka Defender (XBOX)
OkładkaDefender (XBOX)

Defender

Oficjalny remake klasycznej scrollowanej strzelanki, tym razem w trójwymiarowym wydaniu. Wcielamy się w postać pilota tytułowego myśliwca i wyruszamy do walki z agresywną rasą Obcych. Do pokonania kilkadziesiąt zróżnicowanych poziomów.

Zręcznościowe | FPP | samoloty

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Defender Premiera

22paź2002

PS2

4lis2002

GCN XBOX

15lis2006

X360

producent: 7 Studios wydawca: Midway Games

Defender to oficjalny remake jednej z najbardziej znanych dwuwymiarowych strzelanek. Seria ta zapoczątkowana została jeszcze na automatach do gier. Tym razem nie mamy jednak do czynienia ze scrollowanym (przewijanym w prawo) shooterem, a w pełni trójwymiarowym produktem, w którym jednak swoboda poruszania się została dość mocno ograniczona. Miłośników klasycznego Defendera zainteresuje zapewne wiadomość, iż w opisywanym produkcie zawarto pierwotną wersję tej gry, pochodzącą z lat osiemdziesiątych. Opracowaniem nowego Defendera zajęło się 7-Studios. Firma ta przygotowała również takie gry jak Fantastic Four czy Legion: Legend of Excalibur. Opisywana strzelanka ukazała się na PS2, Xbox’a oraz Gamecube’a. Wszystkie trzy wersje gry prezentują bardzo zbliżony poziom wykonania.

Założenia rozgrywki pozostały praktycznie niezmienione. W dalszym ciągu wcielamy się w postać pilota tytułowego myśliwca i wyruszamy na trudną misję, mającą na celu pozbycie się zagrażającej całej galaktyce agresywnej rasy Obcych. Właściwa zabawa ogranicza się oczywiście do eksterminacji pojawiających na ekranie jednostek. Najczęściej mamy do czynienia z wrogimi myśliwcami, czy też stacjonarnymi wieżyczkami. Od czasu do czasu trzeba jednak stoczyć pojedynek z bossem danej planszy. Aby się go pozbyć najczęściej należy wycelować w określone przez grę punkty. Warto jednocześnie dodać, iż opisywany remake w dalszym ciągu ma bardzo wygórowany poziom trudności, przez co dotarcie do końcowego bossa wymaga od gracza sporej wprawy i poznania każdej z plansz.

W przeciwieństwie do klasycznego Defendera, w którym poruszaliśmy się w pełni dwuwymiarowym otoczeniu, tym razem zadbano o coś więcej. Sterowany statek kosmiczny obserwowany jest z perspektywy trzeciej osoby. Gracz musi oczywiście pozostawać w ciągłym ruchu, tak aby skutecznie unikać wrogich ataków. Co ciekawe, w opisywanej wersji gry tytułowy Defender występuje w sześciu różnych wersjach. W zależności od dokonanego wyboru może to więc być ociężały bombowiec, bądź też wyjątkowo zwinny i jednocześnie nienajlepiej opancerzony statek zwiadowczy. Posiadaną jednostkę pomiędzy właściwymi misjami można poddawać różnorakim modyfikacjom. W nowej wersji Defendera nie zabrakło również power-upów, doskonale znanych z wielu innych tego typu strzelanek.

Kolejne pojedynki toczą się w wielu różnych typach lokacji. W początkowej fazie gry są to głównie okolice planet Układu Słonecznego (Wenus, Mars...). Warto jednocześnie dodać, iż Defender posiada tryb multiplayer dla dwóch osób. Zawodnicy działają oczywiście w trybie kooperacji, wspólnymi siłami likwidując okręty wroga. Wizualnie opisywana strzelanka prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Tyczy się to zarówno efektownych i obfitujących w liczne eksplozje pojedynków, jak i ładnie wykonanej przestrzeni kosmicznej.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran   Liczba graczy: 1-2  

Klasyfikacja PEGI Defender

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Defender Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Nintendo GameCube

GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PS2
GCN
XBOX
X360