Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPCPS4
Okładka Debris (XONE)
OkładkaDebris (XONE)

Debris

Przygotowana przez Moonray Studios pierwszoosobowa przygodówka akcji z elementami survival horroru. W Debris wcielamy się w płetwonurków, których zadaniem jest sfilmowanie meteorytu znajdującego się pod lodem pokrywającym Ocean Arktyczny.

Akcji | FPP | survival horror | elementy przygodowe | pod wodą | indie | kooperacja | przygodowe gry akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Debris Premiera

23paź2017

PC

22lis2019

PS4 XONE

Gry podobne do Debris

SOMA

Moons of Madness

Observer

Debris to tytuł przygodowej gry akcji z elementami survival horroru, za której opracowaniem stoi niezależny kanadyjski zespół Moonray Studios. Produkcja powstawała we współpracy ze znanymi psychologami.

Fabuła

W Debris gracze wcielają się w płetwonurków, których zadaniem jest sfilmowanie meteorytu znajdującego się głęboko pod powierzchnią lodu pokrywającego Ocean Arktyczny – ów kosmiczny gruz może bowiem stanowić niebywale wydajne źródło czystej energii. Sprawy wymykają się spod kontroli, kiedy w okolicy dochodzi do eksplozji tarasującej bohaterom drogę ucieczki. Od tej pory celem protagonistów jest odnalezienie jeszcze jednego wyjścia z tego podwodnego labiryntu, nim skończy im się tlen.

Mechanika

W Debris akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Produkcja kładzie nacisk na eksplorację oceanicznych głębin, których rozmiary są porównywalne z nowojorskim Manhattanem. Roi się tutaj od pięknych (bioluminescencyjnych), choć tajemniczych oraz jak przekonują się protagoniści niedługo po rozpoczęciu zmagań, niebezpiecznych stworzeń. Warto odnotować, że zachowania tutejszej fauny nie są w żaden sposób oskryptowane, w związku z czym nigdy nie możemy być pewni tego, czy konkretny drapieżnik zdecyduje się nas zaatakować, czy też spokojnie przepłynie obok. Na szczęście nie jesteśmy bezbronni, gdyż do naszej dyspozycji oddano futurystyczne narzędzia, które w razie potrzeby mogą zostać wykorzystane w charakterze broni.

Mając na uwadze fakt, że ilość tlenu kurczy się w zawrotnym tempie (zawartość butli przyczepionych do pleców bohaterów można regenerować, korzystając z zapasów transportowanych przez robota przypominającego kałamarnicę), poszczególni członkowie zespołu stopniowo popadają w szaleństwo. Należy też zauważyć, że opowiedziana historia ma nieliniowy przebieg, a to, jakie decyzje podejmujemy w trakcie rozgrywki, wpływa nie tylko na ścieżkę, ktorą obierze, lecz również na zakończenie przygody.

Tryby gry

Pomimo że nic nie stoi na przeszkodzie, by ukończyć Debris w pojedynkę, produkcja oferuje również możliwość zabawy z drugim graczem, w ramach opartego na współpracy, internetowego trybu multiplayer.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa oprawa graficzna Debris prezentuje wysoki poziom wykonania – na szczególną uwagę zasługują pełne detali i bogato animowane zwierzęta zamieszkujące podmorskie głębiny. Podobać się może również specjalnie skomponowany soundtrack skutecznie budujący posępny nastrój towarzyszący zmaganiom.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-2  

Wymagania wiekowe Debris: 16+

Debris Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.3 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
  • 8 GB HDD
  • Windows 10
PC
PS4
XONE