Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Dawn of Andromeda (PC)
OkładkaDawn of Andromeda (PC)

Dawn of Andromeda PC

Osadzona w realiach science fiction strategia 4X, opracowana przez niezależne portugalskie studio Grey Fox Entertainment. Akcja Dawn of Andromeda osadzona została w odległej przyszłości, w tytułowej galaktyce, będącej areną rywalizacji różnych cywilizacji.

Strategiczne | science fiction | RTS | 4X | kosmiczne | indie

Dawn of Andromeda Premiera PC

wczesny dostęp

1grudnia2016

4maja2017

Steam

4maja2017

producent: Grey Wolf Entertainment wydawca: Iceberg Interactive Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Dawn of Andromeda to rozgrywana w czasie rzeczywistym strategia 4X w realiach science fiction. Gra została wydana na platformie PC staraniem firmy Iceberg Interactive, mającej w swoim portfolio m.in. takie tytuły jak Zeno Clash, Killing Floor czy Endless Space oraz serie StarDrive i Starpoint Gemini. Za powstanie opisywanej produkcji odpowiada zaś niezależne studio Grey Wolf Entertainment z Portugalii.

Fabuła

Akcja gry osadzona została w odległej przyszłości w tytułowej galaktyce Andromedy, która w swej historii miewała już lepsze momenty, jednak obecnie stała się areną zaciekłej rywalizacji zamieszkujących ją cywilizacji o całkowicie odmiennych kulturach. W grze stajemy na czele jednej z nich, a naszym zadaniem jest rozbudowa naszego imperium, kolonizowanie nowych planet, nawiązywanie stosunków z innymi frakcjami oraz prowadzenie badań naukowych i stworzenie silnej floty militarnej, budzącej respekt u naszych rywali.

Mechanika

Cała zabawa podporządkowana jest podstawowym filarom gatunku 4X, czyli eksploracji, ekspansji, eksploatacji oraz eksterminacji. W przeciwieństwie do większości podobnych tytułów, Dawn of Andromeda rozgrywa się jednak w czasie rzeczywistym z opcją aktywnej pauzy podczas bitew.

Wraz z postępami rozgrywki i rozbudową naszego imperium, przenosimy się pomiędzy kolejnymi erami, z których każda odznacza się nie tylko wyższym poziomem rozwoju technologicznego, ale także unikalnymi scenariuszami, powiązanymi wspólnym wątkiem fabularnym. W trakcie zabawy przemieszczamy się po rozległej i dynamicznie zmieniającej się galaktyce, spotykając na swojej drodze różne, losowo generowane rasy i cywilizacje, które rozwijają się asymetrycznie i mogą znajdować się na zupełnie innym poziomie technologicznym niż my, co stwarza okazję do kontaktów dyplomatycznych i wymiany handlowej, ale może również nieść ze sobą poważne zagrożenia dla naszej własnej cywilizacji. Podczas rozgrywki przyjdzie nam też stawić czoła gwiezdnym wyrzutkom, pirackim klanom i najemnikom, a także rozmaitym kosmicznym anomaliom, takim jak czarne dziury, tajemnicze artefakty obcych i relikty nieznanych cywilizacji.

W grze nie zabrakło także rozbudowanego systemu zarządzania naszą gwiezdną armią, w którym możemy skorzystać z całej masy predefiniowanych bądź losowo generowanych modułów i części, tworząc swoją własną, unikalną flotę statków. Dzięki zaawansowanym opcjom dyplomatycznym możemy zaś wstępować w rozmaite koalicje, pozyskując sojuszników, ale także i wrogów. Jednocześnie musimy na tym polu działać niezwykle rozważnie, gdyż wszelkie podejmowane przez nas decyzje wpływają na kształt i układ sił w obrębie całej galaktyki oraz sposób postrzegania naszego imperium przez inne frakcje. Jak przystało na godnego przedstawiciela gatunku, dróg do ostatecznego zwycięstwa jest wiele i w zależności od naszych własnych preferencji możemy postawić na rozwój militarny, dominację gospodarczą czy właśnie dyplomację.

Tryby gry

Wydana na platformie PC gra Dawn of Andromeda oferuje wyłącznie możliwość zabawy w trybie single player.

Kwestie techniczne

Dawn of Andromeda wyróżnia się wysokiej jakości trójwymiarową oprawą graficzną. Całości dopełnia niezwykle intuicyjny interfejs użytkownika, dzięki któremu obsługa gry nie powinna stanowić problemu zarówno dla weteranów gatunku, jak i początkujących graczy.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9.8 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Dawn of Andromeda

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Dawn of Andromeda Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Quad Q8300 2.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce GT 460/Radeon HD 4850
 • 2 GB HDD
 • Windows Vista/7/8
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7850
 • 2 GB HDD
 • Windows Vista/7/8