Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Dark and Light (PC)

Dark and Light PC

Produkcja typu MMORPG, której pierwsza wersja, opracowana przez studio NPCube i firmę Farlan Entertainment, zadebiutowała w 2006 roku.

RPG | FPP | TPP | fantasy | MMORPG | sandbox | MMO | crafting

PC Windows
Okładka Dark and Light (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30maja2006

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dark And Light to osadzona w realiach średniowiecznego fantasy gra MMORPG, której historia przedstawia się dosyć nietypowo. Pierwsza wersja tytułu, dostępna w modelu biznesowym free-to-play, powstała we współpracy Farlan Entertainment ze studiem NPCube zadebiutowała jeszcze w 2006 roku i zebrała dość nieprzychylne recenzje. Na domiar złego, dwa lata później jej twórcy zostali uznani za winnych bezprawnego użycia opatentowanej technologii, a serwery gry zamknięto. W roku 2011 prawa do tytułu wykupiło studio Snail Games, odpowiadające wcześniej za popremierowe poprawki do gry. Po kilku latach prac, w roku 2016 Dark And Light został reaktywowany z zupełnie nową oprawę graficzną, nowym modelem biznesowym (buy-to-play) oraz całym szeregiem zmian na gruncie mechaniki.

Fabuła

Akcja Dark and Light osadzona została w świecie Ganareth, utrzymanym w stylistyce średniowiecznego fantasy. Na jego terenie znajduje się szereg królestw reprezentowanych przez bóstwa podległe Bogowi Bogów – Gotharowi. Ponadto rywalizują tu ze sobą trzy zwaśnione frakcje, z których każda kontroluje jedno rozległe miasto, będące miejscem neutralnym dla przynależnych do niej postaci. Przystępujący do zabawy gracze opowiadają się po jednej ze stron konfliktu.

Mechanika

Cechą charakterystyczną Dark And Light od zawsze był otwarty świat o wielkości ok. 40.000 km kwadratowych oraz nieskrępowana, wręcz sandboksowa swoboda rozgrywki, połączona z brakiem typowych questów fabularnych. W pierwotnej wersji gry do dyspozycji graczy oddano 12 ras oraz 14 klas postaci, podzielonych na cztery główne archetypy: Wojownik, Łowca, Uzdrowiciel oraz Mag. Każda z postaci dysponowała 12 slotami ekwipunku i możliwością noszenia zbroi oraz dwóch rodzajów broni (bądź broni i tarczy). Integralną częścią gry był rozbudowany system rzemiosła, podzielony na kilka zawodów, w ramach których gracze mogli wytwarzać różne rodzaje przedmiotów. Dość nietypowe rozwiązanie w Dark and Light stanowił oryginalny system rozwoju, zgodnie z którym gracze zdobywali trzy rodzaje punktów doświadczenia, tzn. Combat, Crafting oraz Social. Pierwsze z nich przyznawane były za zabijanie wrogów, drugie za wytwarzanie przedmiotów, zaś ostatnie za przynależność do gildii i wykonywanie związanych z nimi zadań.

Nowa wersja gry, stworzona przez studio Snail Games, choć pozostała wierna głównym założeniom pierwowzoru – wprowadziła do rozgrywki sporo zmian na gruncie mechaniki. Najważniejszą z nich stanowi przejście na praktycznie bezklasowy system rozwoju, polegający na tym, że wszystkie postacie rozpoczynają rozgrywkę tą samą klasą, a dopiero w miarę postępów w grze uczą się wybranych profesji (istnieje również możliwość ich łączenia). Z istotnych zmian wymienić warto również możliwość wznoszenia budowli (od małych domków po potężne zamki), nieco bardziej zręcznościowy system walki (wzorowany na FPS), a także wprowadzenie różnych rodzajów wierzchowców (naziemnych i latających), znacząco ułatwiających przemieszczanie się po świecie gry. Poza tym zarówno czas, jak i pory roku odpowiadają teraz tym realnym (1 minuta w grze równa jest 1 minucie czasu rzeczywistego).

Kwestie techniczne

W porównaniu z pierwotną wersją gry, krytykowaną za masę błędów technicznych, kiepskie zbalansowanie i niski poziom oprawy, produkcja przygotowana przez ekipę Snail Games stanowi istotny krok do przodu. Oprawa graficzna gry została zrobiona zupełnie od nowa – najpierw z myślą o autorskim enginie producenta, finalnie została jednak przepisana na zaawansowany silnik Unreal Engine 4. Dzięki temu zabiegowi możliwe stało się zrealizowanie gry zgodnie z pierwotną koncepcją twórców, co w roku premiery Dark and Light było nieosiągalne z przyczyn technicznych. Wart podkreślenia jest także niezwykle realistyczny system pogodowy, w którym deszcze, burze, słońce, śnieg lub grad wywołują konkretne efekty w świecie gry. Przykładowo, na czas burzy śnieżnej wszystkie okoliczne sklepy zostają zamknięte, a użycie przez gracza czarów związanych z zimnem powoduje, że pojawiają się dodatkowo zawieje i zamiecie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 6,8 / 10 na podstawie 69 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.5 / 10 na podstawie 9 głosów czytelników.

Gry podobne do Dark and Light

Wymagania wiekowe Dark and Light

12+

Wymagania sprzętowe Dark and Light

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB Geforce GTX 1050 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-5820K 3.3 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce 1070 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Nadchodzi premiera ARK: Survival Evolved - Sieciowe Wieści (16/06/2017)
Nadchodzi premiera ARK: Survival Evolved - Sieciowe Wieści (16/06/2017)

wiadomość16 czerwca 2017

Witamy w kolejnej odsłonie Sieciowych Wieści, w której piszemy m.in. o dacie premiery ARK: Survival Evolved, grach o piratach pokazanych na targach E3, rocznicy Pokemon Go oraz kolejnej arenie w Overwatch. Zapraszamy!

Dark and Light wraca do żywych
Dark and Light wraca do żywych

wiadomość2 sierpnia 2016

Po wielu latach do świata żywych powraca tytuł, o którym swego czasu było naprawdę głośno. Dark and Light, bo o nim właśnie mowa, pojawi się jeszcze w tym roku m.in. z odświeżoną szatą graficzną wykorzystującą Unreal Engine 4. Za produkcję odpowiada tym razem Snail Games.

Zagraj w Dark and Light za darmo!
Zagraj w Dark and Light za darmo!

wiadomość1 kwietnia 2007

Mamy dobre wieści dla użytkowników gry Dark and Light, zarówno tych byłych, jak i obecnych. Ze względu na trudności z systemem płatności, firma Farlan Entertainment zdecydowała się zlikwidować konieczność uiszczania opłaty abonamentowej w wyżej wymienionym programie. Oznacza to, że od wczoraj gracze mogą zwiedzać fantastyczną krainę za darmo.

Dark and Light (prawie) za darmo
Dark and Light (prawie) za darmo

wiadomość27 grudnia 2006

Pod koniec wakacji pisaliśmy, że dla ratowania dobrego imienia gry Dark and Light jej wydawca, koncern Farlan Entertainment zdecydował się na okresowe umożliwienie graczom eksploracji świata Ganareth bez konieczności uiszczania opłat abonamentowych. Wydawało się, że ta trzymiesięczna promocja już się nie powtórzy, ale producenci dzieła postanowili sprawić odbiorcom poświąteczny prezent.

Dark and Light przez trzy miesiące za darmo dla wybranych
Dark and Light przez trzy miesiące za darmo dla wybranych

wiadomość17 sierpnia 2006

Miała być największą grą MMORPG jaką kiedykolwiek widzieliśmy. Okazała się kopalnią irytujących błędów, które doprowadzają do szewskiej pasji jej użytkowników. W dziesięć tygodni po premierze programu o nazwie Dark and Light, przedstawiciele firmy Farlan Entertainment przyznają, że produkt zadebiutował na rynku przedwcześnie.