Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCANDPS4XONESwitchiOS
Okładka Dandara: Trials of Fear Edition (PC)
OkładkaDandara: Trials of Fear Edition (PC)

Dandara: Trials of Fear Edition

Opracowana przez niezależne studio Long Hat House oldskulowa hybryda platformówki i produkcji z gatunku metroidvania. Dandara zabiera graczy w podróż do fantastycznego świata, w którym nie działają podstawowe prawa fizyki, z grawitacją na czele.

Akcji | 2D | metroidvania | elementy przygodowe | indie | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Dandara: Trials of Fear Edition Premiera

Gry podobne do Dandara: Trials of Fear Edition

Rayman Legends

Ori and the Blind Forest

Flynn: Son of Crimson

Dandara jest hybrydą platformówki i produkcji typu metroidvania, opracowaną przez niezależne studio Long Hat House – deweloperów, w których portfolio znaleźć można ciepło przyjęte Magenta Arcade.

Fabuła

Dandara zabiera gracza w podróż do surrealistycznego, pełnego tajemnic świata zwanego Salt, w którym nie działają podstawowe prawa fizyki, z grawitacją na czele. Tytułowa bohaterka – Dandara – została przebudzona, by przywrócić dawny ład i porządek. Historia, w której można doszukać się zarówno naleciałości z mitologii starożytnego Egiptu, jak i inspiracji historią nowożytną, jest rozwijana w trakcie rozgrywki o nowe wątki przekazywane przede wszystkim poprzez rozmowy z postaciami niezależnymi.

Mechanika

W Dandara akcję obserwujemy z boku. Rozgrywka nie odbiega od schematu charakterystycznego dla gier tego typu – sednem jest zatem eksploracja (która wiąże się z przeskakiwaniem z platformy na platformę, omijaniem wszechobecnych pułapek i przepaści, a także odnajdywaniem rozmaitych sekretów) oraz pozyskiwanie nowego ekwipunku i umiejętności gwarantujących dostęp do wcześniej zablokowanych lokacji. Raz na jakiś czas przychodzi nam także rozwiązywać mniej lub bardziej skomplikowane zagadki. Postępy w przygodzie zapisujemy w specjalnych obozach, w których możemy również zaopatrzyć się w przydatne przedmioty, takie jak choćby mikstury zdrowia.

Przemierzanie rozległych map uatrakcyjnia specyficzny system nawigacji po otoczeniu – prowadzona przez nas heroina potrafi wystrzeliwać się na niewielkie odległości, przyklejać do powierzchni i poruszać w dowolnym kierunku. W podobny sposób zrealizowano walkę z oponentami, których atakujemy, strzelając w ich stronę zróżnicowanymi pociskami. Oprócz standardowych adwersarzy, od czasu do czasu na naszej drodze stają bossowie – ich pokonanie wymaga opracowania skutecznej taktyki działania, posiadania odpowiednio potężnego uzbrojenia, a niekiedy także wyjątkowej zręczności.

Trials of Fear Edition

W marcu 2020 roku Dandara doczekała się aktualizacji zatytułowanej Trials of Fear Edition. Autorzy wprowadzili w niej sporo nowej zawartości. Mowa o dodatkowym bossie czekającym na pokonanie, trzech nowych poziomach, niedostępnych wcześniej umiejętnościach, a także o ukrytym zakończeniu, którego odblokowanie wymaga spełnienia ściśle określonych warunków. Poza tym update przyniósł opisy, cutscenki i kwestie dialogowe, które poszerzają naszą wiedzę na temat świata przedstawionego.

Na tym jednak nie koniec, gdyż twórcy wzbogacili grę o szesnaście nowych utworów muzycznych, a także pochylili się nad szeregiem usprawnień pozwalających na dostosowanie gry do indywidualnych preferencji. Mowa przede wszystkim o możliwości obracania mapy i modyfikatorach ułatwiających (jak dodatkowe punkty kontrolne, nielimitowana energia, możliwość odrodzenia się w tym samym pomieszczeniu, w którym polegliśmy) i utrudniających (jak podwójne obrażenia zadawane przez przeciwników oraz tryb permadeath) zabawę.

Kwestie techniczne

Cechą charakterystyczną Dandara jest nietypowa warstwa audiowizualna. Dwuwymiarowa oprawa graficzna, utrzymana w pixelartowej stylistyce, jest przyjemna dla oka, a skomponowany na potrzeby gry soundtrack autorstwa Thommaza Kauffmanna potrafi wpaść w ucho.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Dandara: Trials of Fear Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Dandara: Trials of Fear Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 1.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 220 / Radeon HD 8400 lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows XP
PC
Switch
iOS
AND
XONE
PS4